*

şükela:  tümü | bugün
 • tabii ki ilk entry bu olacak. yoksa olmama ihtimalinin ardındaki üzücü gerçekliğin ızdırabı ile yaşamak... devrelerim akıyor...
 • "üzerinde yapılan anatomik incelemeler, onların beyinlerinin aslında fena halde deforme olmuş, yanlış yere yerleştirilmiş ve hazımsızlık çeken bir karaciğer olduğunu ortaya koymuştur."
  gibi çok haklı ve yerinde tespitleri olan kitap...
 • daha önce adını duyduğum, kitapçılarda gördüğüm ancak hiç ilgimi çekmeyen; geçenlerde barış özcan’ın videosunu yapmasıyla bende inanılmaz bir merak oluşturan mizahi bilim kurgu romanı.

  --- spoiler ---

  hayata, evrene ve her şeye dair nihai sorunun cevabının 42 olarak verildiğinden bahsediyor barış özcan videoda. 42 ile ilgili pek çok fenomen oluşmuş, insanlar 42nin gizemini çözmeye çalışmış yıllarca falan.

  42'nin gizemi

  --- spoiler ---

  kitap elime henüz ulaştı. okuyunca editleyeceğim.
  edit: link düzeltildi.
  edit2: bir yıl kadar elimde süründürdükten sonra sonunda bitirdim. kitabı bitirme sürem ise okuma alışkanlığımın ne kadar zayıfladığının kanıtı gibi. aslında sürükleyici bir romandı ama ben bir türlü dikkatimi vererek okuyamadım ve çok geç bitirebildim; bu nedenle bağlamda kopukluklar yaşadım. ayrıca kitabı okurken galaksi rehberindeki bilgilerin bulunduğu kısımları hep atladım, okumak istemedim.
 • bugün okuduğum ve abartıldığını düşündüğüm kitap.yorumlarda eğlenceli olduğundan bahsediyordu açıkçası mizah adına bir şey bulamadım. bilim kurgu severim ama bunu çok deli saçması buldum. diğer serilerini okumayı düşünmüyorum çünkü seri kitaplarda en iyisi her zaman ilk kitaptır ilk kitap da pek sarmadı.
 • magrathea gelmiş geçmiş en zengin gezegen oluverdi ve galaksinin geri kalanı sefil bir yoksulluğa boyun eğdi. bu nedenle sistem çöktü, imparatorluk yıkıldı, bir milyar aç gezegenin üzerine uzun ve kasvetli bir sessizlik çöktü; sessizliği bozan tek şey, geceler boyunca planlanmış bir politik ekonominin önemi üzerine kibirli, bilimsel incelemeler yazan aydınların kalem gıcırtılarıydı.
 • her şey kestirme yol yapılması için arthur dent’in evine yıkım kararının verilmesi ve bunun bürokratik olarak doğru şekilde bildirilmemesi ile başlar. evinin yıkılmasını engellemek için arthur buldozerlerin önünde yatıp direnirken arkadaşı ford prefect onu dünyanın sonunun gelmek üzere olduğuna dair uyarır. çünkü dakikalar içinde vogon adlı bir uzaylı türü uzayda kestirme bir yol yapılması için dünya’yı patlatıp yok edecektir. son anda ford ve arthur otostop çekerek vogon gemisine gizlice binip kurtulmayı başarırlar. bu gemiden atılıp ölmek üzereyken ford’un yarı kuzeni nev-i şahsına münhasır kişilik galaktik başkan zaphod beeblebrox tarafından altın kalp adlı uzay gemisiyle kurtarılırlar. dünya’dan sağ kalan tek canlı olduğunu sanan arthur uzay gemisinde trillian adlı bir kadın ve marvin adlı ağır depresif paranoyak bir androidle tanışır. ardından ekip “hayat, evren ve her şeye dair cevabın” sorusu olan nihai soruyu bulmak üzere galaksiler arası bir yolculuğa başlar.
  otostopçunun galaksi rehberi’ni okuduğunuzda sadece evrenin ve hayatın anlamını değil aynı zamanda çevrenizde bu kitabın popüler kültürün pek çok noktasında esin kaynağı olduğunu da fark edeceksiniz: wikipedia ve ekşi sözlük’ün kuruluşuna fikir vermesi, radiohead’ın meşhur şarkısı paranoid android, hatta apple’ın ipad ve amazon’un kindle ürünleri!

  tanım: douglas adams'ın kaleme aldığı muhteşem bilim kurgu kitabı.
 • an itibariyle sipariş verdiğim seridir kendisi.
 • elon musk bunu beğendi
 • bugün 42. yaşını kutlayan, adeta bir deha olan douglas adams tarafından yazılmış bir kitap serisidir.