• bunu tek dert eden benim sanırım. eskiden kocaeli istanbul arası otoyolda bulunan tüm gece aydınlatmaları yanardı. akşamları aracımızla güvenli seyahat edebilirdik. ne olduysa yaz saati uygulamasının kalıcı hale gelmesinden sonra oldu. sanırım tasarruf etmek için bula bula parasını ödediğimiz ücretli otoyolun ışıklarını buldular. gece gidiyorum göz gözü görmüyor anasını satayım. o yolda karanlık nedeniyle ölen yaralanan insanların hesabını kim verecek acaba? birde şöyle bir şey var nerede bir dinlenme tesisi var ona bir km mesafe kala bu aydınlatma lambaları sihirli bir şekilde yanmaya başlıyor. onların parasını sanırım dinlenme tesisleri ödüyor? yada biz harranlıyız. bizi can olarak değilde sikilecek nesne olarak görüyorlar.

not : bu arada tahminen 50 metrede bir aydınlatma direği dikmişler. eskiden düşünürdüm neden bu kadar sık dikilmiş 150 metrede bir olsa da aynı işi görürdü diye. o direkler bir boka yaramadan orada duruyor şimdi aylardır. yarın öbür gün birde kaldırılmaları ek maliyet olacak. ancak bunun dışında bence hala ücretli yollarda belirli bir mesafede aydınlatma olması gerektiğini düşünüyorum. kesin bir dünya standardı vardır bunun.
  • o direklerin üstüne güneş paneli yerleştirip, kendine yetecek kadar enerji üretmesini sağlamak çok mu zor? memlekette bir sürü para çarçur edilirken şu işe ayıracak para yok mu? sorularını aklıma getiren kamu hizmetinin kötü işlemesi niteliğinde olay.
  • ülkenin medeniyet seviyesiyle ışıkların önemli yollarda üstelikte ücretini ödediğin yollarda yakılmamasının ne alakası var sayın amını siktiğim diyen insanın serzenişi.

enerji tasarrufu söz konusu ise zaten ondan da bahsettim o zaman ne diye o kadar direk dikmişler yazık günah değil mi? yada neden dinlenme tesisi olan bölgelerde ışıklandırma varken keskin virajlarda ışıklandırma yok? bu zihniyetiniz ile sizi az bile sikiyorlar hak size. kurunun yanında yaşta yanıyor üzüntüm ona.
  • özellikle motosiklet sürerken daha büyük sorun olan, ülkedeki can güvenliği konusundaki dandikliklerden bir başkasıdır.
  • 2015 mayıs ayında istanbul otobanı karasu viyadüğü üzerinde bu yüzden büyük bir kaza yaptım.aydınlatma ışıkları olmasına rağmen ışıklar yanmıyordu. bu şekilde ne canlar veriliyor.
    keşke biraz insan canı önemsense dediğim başlık.
    edit:saat- 00.45'ti.
  • avrupa da medeni ulke görmemiş yurdum i san serzenisi
  • bursa - yalova yeni ücretli yolda da yaşanan durumdur
  • ülkenin en çok kullanılan ankara-istanbul otobanında bile aydınlatmalar yanmıyor diyerek katıldığım önermedir.
    güneş enerjisi fobisi var memlekette. işin var acil bu yolu kullanman lazım, sanırsın köyün içinden geçiyorsun. zifiri karanlık.
hesabın var mı? giriş yap