şükela:  tümü | bugün
  • bu geceden itibaren geçerli olacak zam.

köprü geçişi, 1. sınıf araçlar için 4 ytl olmuş; zam oranı %30.

sebep artan inşaat maliyetleri imiş.

bu yılsonu enflasyon hedefi, %10'dan az, hatırlatırım; hükümetin memurlara önerdiği zam oranını biliyoruz.

(bkz: deli dumrul); geçenden beş akçe, geçmeyenden döve döve on akçe.
  • hazır millet dünya basketbol şampiyonası takip ediyor, uyuyor ayağına kaşla göz arasında gerçekleştirilen hadise... el mecbur, geçicez... tepki zaten vermiyoruz... ulan yoldan geçmek için para istemeğe bizim lügatimizde haraç denir, bu durumda da bu haraca zam oluyor...
  • burada anlaşılması güç (aslında değil ya, hadi neyse) bir nokta var: eskiden köprü ve otoyol geçiş ücretleri manuel ve nakit olarak yapılıyordu ve enflasyon sebebiyle paranın değeri çok oynak olduğundan, bozuk para mefhumu da oldukça oynaktı. şimdiyse, gişelerde hatırı sayılır bir otomasyon var, geçtiğimiz dönem içerisinde türk lirası da kayda değer bir değer kazancı içerisinde (bu iyi mi kötü mü, başka bir tartışma konusu). işlemlerin manuel olduğu dönemde, ücretleri olabildiğince yuvarlayarak işlemlerin kolaylığını hedeflemek anlaşılabilirdi, peki şimdi neden böyle lakkadanak zam yapılıyor; 50 kuruş, çok mu bozuk bir para ki bir anda 1 ytl birden zam yapılıyor? madem kullanmayacağız biz bu kuruş mefhumunu, neden uğraştık bu kadar, neden bunca para bastık?

bu sorular herkesin aklına gelebilecek sorular aslında, ama amaç belli olunca, soru sormaya ne hacet.
  • toplu taşıma ve faydaları isimli seminerin temel konu başlıklarından birini teşkil etmektedir.
    köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek artık eskilerde kaldı.. bunlara o da sökmüyor..
  • varlığıyla anayasanın 23. maddesini ihlal eden duruma ait zam.

türkiye cumhuriyeti anayasa'nın 23. maddesine göre her türk vatandaşı, türkiye sınırları içerisinde yerleşme ve seyahat etme hürriyetine sahiptir.

şimdi burada garip bir durum söz konusu. hani otoyolları bir kenara bırakacağım çünkü alternatifleri olarak hemen kenarlarındaki patikaları verebiliriz. ancak boğaz köprüleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. hani afedersiniz param yoksa ben trakyadan anadoluya geçemeyecek miyim? köprüden geçsen para, denizden geçeyim desen o da para, e kuzeyden gitsen bulgaristan, romanya, ukrayna şu bu..., güneyden gitsen ulan nereye gidiyorsun trakya yarım ada? yani kısaca birisi bana anlatsın param yoksa ben kadıköydeki teyzemi görmeye nasıl gideceğim?

tezatlar ülkesiyiz. seyahat özgürlüğü tanıdığımız vatandaşımızın bu özgürlüğünü de elinden bir şekilde alıyoruz.

ironin hat safhada olduğu bir ülkeyiz. böylesi bir zamın 30 ağustostan hemen sonraki gün de yapılıyor olması ilginçtir. zafer bayramı sarhoşluğu içerisinde kabulu daha kolay olur diye mi yoksa sarhoşluğumuzu cezalandırmak için mi bugün seçilmiş artık orası da bir muamma.

edit: bu entriyi zamanın ötesine itmeye çalışan arkadaşlar :( butonuna umarsızca basacaklarına sandık başında mührü nereye basacaklarına dikkat etsinler.
  • dünyadaki genel uygulama yeni yapılan otoyol ve köprülerin masraflarını çıkartana kadar ücretli olması, daha sonrasında bedava olmasıdır. türkiye'de köprüden sağlanan gelir o kadar tatlı gelmiştir ki gelmiş geçmiş bütün hükümetlere hiçbiri de geçişleri ücretsiz yapmaya cesaret edememiştir.
    ekonomistler; memur ücretlerine beklenen enflasyonun altında zam yapılmasının enflasyonu düşürmede önemli bir etken olduğunu söylerler.
    buraya kadar herşey tamam da bu ne pişkinliktir, milleti aptal yerine koymaktır kardeşim. memurlara %4 zammı utanmadan teklif ediyorsan köprüye de %30'un üstünde zam yapmayacaksın. en azından kendi içinde tutarlı ol, hadi ondan da geçtim de bari daha düşük bir zam yap da milletin gözüne gözüne sokma "siz daha uyumaya devam edin, ben sizi daha çok yolarım" diye....
    pes diyorum artık, başka da birşey diyemiyorum...