şükela:  tümü | bugün
 • https://twitter.com/…tatus/1192342188262383617?s=19

  otoyol ve köprü fiyatları anlık olarak değişebilecekmis. bence maliyede bir birim var. böyle 20-30 kişi akşama kadar nasıl daha fazla söğüşleriz diye beyin fırtınası yapıyor.
 • (bkz: zamcık)
 • bu hükümet boğaziçi ve fsm köprülerinden çift yön ücret alamadığı için nasıl içten içe ızdırap çekiyor, nasıl kendilerini yiyip bitiriyor bir bilseniz... kesin kendi aralarında turgut özal'a "ne gerek vardı da tek yön ücret yaptın, yapacaktın çift yön sende rahat edecektin bizde..." diyordur.

  şimdi konuya gelecek olursak haberdeki şu metni öncelikle okuyunuz;

  ---alıntı---
  avrupa’da da kullanılan dinamik fiyatlandırma modelinde kullanıcıların talebi 7 gün 24 saat boyunca özel yazılımlarla takip ediliyor. fiyatlandırma stratejisi de bu yazılımlar aracılığıyla talebin yoğunluğuna ya da azlığına göre değişebiliyor.
  ---/alıntı---

  bu cümledeki zehirli ok "avrupa"... orada var, bizde de olacak! ulan avrupa'daki sistem tamamen şehir trafiğini ve trafik güvenliğini sağlamak amaçlı... sizin amacınız belli; daha çok paraararararararar!!! avrupa'dan adalet, medeniyet, insanlık getirin desek yüzümüze bakan yok!

  haberdeki diğer bir cümleyi son olarak sevgili suser arkadaşlara öğelerine ayırmak ve anlam çıkarmaları adına şöyle bırakıyorum;

  ---alıntı---
  "ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek" denildi.
  ---/alıntı---

  (bkz: verimlilik odağında rasyonelleştirilecek)

  edit : ilave
 • ne yani bugune kadar hep statik mi beceriliyorduk?
  daha dinamik moda alinmamis hali buysa demekki...
 • fiyat bir de sabahtan akşama değişirse dadından yenmez.
 • yıllardır kamuda çalıştığım ve devletin sistemini bildiğim için olacağı söyleyeyim. en boş vakitler ile kalabalık vakitler aynı ücret olmaz. bu sakin zamanlarda fiyatın ucuzlayacağı anlamına gelmez. sakin zamanlarda şimdiki ücret olur kalabalık olunca arttırlar.. a haber de" vatandaş sakin zamanlarda daha ucuza geçebilecek "" diye haber yapar. neye göre daha ucuz? eskiye göre mi? tabii ki hayır..
 • perşembe günü 11:15 seansına halk günü diyerek yarı fiyatına bilet satan sinemalar vardır hani... bildin mi?

  aynı o hesap. zaten o saatte kimse gitmez, giden olursa da bir avuç insandır...

  bir avuç insan muhtemelen 10% falan indirimli kullanacak otoyol ve köprüleri, kalanlara bu fiyattan 10-15% zamlı tarife geçirecekler. sorarsan dinamik fiyatlandırma, ama gerçekte gizli zam...
 • hepsi yanlış.
  köprünün fiyatı olmaz, ücreti olur.
  gerçi türkiye'deyiz, kesin konuşmamak lazım.
 • vatandaşa hizmet etmeyi değil, vatandaşın sırtından para kazanmayı görev edinmiş insanların yeni icadı.

  halk korkudan ve geçim sıkıntılarından dolayı iktidarın hukuksuzluklarına tepki verme kabiliyetini kaybedeli çok oldu.
  şimdi halkı soyabildikleri kadar soyma derdindeler.

  ne de olsa ganimet olarak gördükleri bir ülkeyi yönetiyorlar.
 • düzenleme dediler, yeniden değerleme dediler, şimdi de dinamik fiyat.
  zam la zam. adı bu.