şükela:  tümü | bugün
  • edit: (bkz: minik eymen'e yardım ediyoruz kampanyası)

1 temmuz 2017'den itibaren başlayacak uygulama. giriş ve çıkış gişesi arasındaki süre hesaplanarak ortalama hız bulunacak ve hız limitini aşanlara ceza gönderilecek. amaç egzoz gazlarının çevreye verdiği zararı azaltmak ve yakıt sarfiyatını düşürmekmiş.

--- spoiler ---
    emniyet genel müdürlüğü ile karayolları genel müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, 1 temmuz 2017 tarihinden itibaren otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara cezai işlem uygulanacak. protokol kapsamında; araçların otoyollarda giriş yaptığı hgs/ogs noktası ile çıkış yaptığı hgs/ogs noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına karayolları trafik kanununun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası tatbik edilmesi mümkün olacak. türkiye genelinde 1 temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan bu sistemle; sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlanıyor. sistem ankara-istanbul, istanbul-edirne, izmir-aydın, niğde-şanlıurfa, adana- mersin ve adana-şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 01 temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.

https://www.facebook.com/…334841128/?type=3&theater
    --- spoiler ---
  • merak etmeyin bu uygulama nedeniyle ankara istanbul arasında kimse ceza yemez.
    neden derseniz, bu yaşıma geldim tem'de çalışma olmayan bir ankara istanbul yolculuğu hatırlamıyorum. daha bu pazar 45 dakika kuyruğa takıldım. bu çalışmalar ortalama hızı hayli düşürüyor zaten.
    ama böyle bi ceza olmayaydı iyidi tabi.
  • çıkış gişelerinin yanındaki ceplerde küçük bir mola alıp dinlenen şoförleri görmemize neden olacak gelmedir.
  • istanbul-edirne ya da istanbul-ankara'ya, istanbul içi tem kullanımı dahil mi merak ediyorum.

eğer dahilse vay halimize.
  • kurtulmak icin cesitli yontemler mevcut, ama benim derdim o degil.

benim derdim: 'sizin iyiliginiz icin' diyerek halka yapilan baski.
    sen bosver otoyolu, once sehir icinde emniyet seridini isgal edene 5000,
    kirmizi isikta gecene 3000,
    polis olmadan cakar lambalari takip dolasana 15.000,
    makas atana 10.000 ceza yaz.

uzerinden rant elde ettiginiz ve ihalelerini yandaslarina peskes cektiginiz duble yollar,
    yapilan korkunc boyuttaki malzeme hirsizligi yuzunden 'niteliksiz' olup bir cok insanin
    kaza yapmasina sebep olunca cozumu buldunuz tabi: 'ceza yazin, yavas gitsinler'...

kedi caninizi...
  • sebebi ne egzoz gazı ne emisyon ne bir şey. devletin gelirlerini artırmak sadece. yoksa insanların toplu biçimde öldüğü şehirlerarası toplu taşımaya denetim gelir en başında. veya otomobil vergileri hacim değil emisyon değeri üzerinden kesilir vs vs.
  • sıradan bir vatandaş olarak kafamda deli sorular uyandıran uygulama.

ben izmir - aydın otoyolunu kullanıyorum. aşırı hız nedeniyle çevreyi kirlettiğim için beni cezalandırın tamam. peki jeotermallerden çıkan hidrojen sülfür çevreyi kirletmiyor mu? santrallere şimdiye kadar hiç ceza kestiniz mi? 1. sınıf tarım arazilerinde sondaj çalışması yapılabilir raporu veren devlet kurumlarında çalışan memurlara bir yaptırımınız oldu mu peki? peki neden kurumlara karşı cezai bir yaptırım yokken bireyleri cezalandırmak?.. son soru; insanların akıllarıyla dalga geçerken gerçekten zevk alıyor musunuz?
  • devletimizin yeni gelir kapısı olmakla birlikte çok olumlu adım.

bundan sonra yok öyle "şu kadar saatte şuraya gittim" kıroluğu. yolunda insan gibi gideceksin. gitmiyorsan da cezasını ödeyeceksin.

ancak dikkat; sinan çetin'in oğlu rüzgar çetin'seniz kuralları çok da takmanıza gerek yok.
  • "peki ya o arada geçen sürede bir dinlenme tesisinde zaman öldürür ama gene 200 ile giderse ne olacak?" sorusunu akla getirmiştir
  • adamlar bu saçma ceza ve radar sistemini kaldıracaklarına halka daha da çok bela oluyorlar.

ankara istanbul arası otobanda 160'la gidemeyeceksem ne diye yaptınız kardeşim o zaman otobanı. zaten otoyol var, ne cazibesi kaldı otobana para vermenin şimdi.

hız sınırı 150 filan olsa yine tamam diyeceğim, siz dalga mı geçiyorsunuz ya.

tamamıyla rezil bir uygulamadır.