şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında "apulia seferi" olarak başlamış bir harekatın, nihayete ermiş halidir.

  seferin nihai hedefi tüm apulia (puglia) bölgesini ele geçirmekti ve ilk hedef de bölgenin önemli merkezi konumundaki brindisi şehriydi. ancak gedik ahmed paşa sefer esnasında otranto'nun daha korunaksız bir halde olduğu istihbaratını alarak, donanmasını bu şehre yöneltti ve otranto ele geçirildi.

  fatih'in uzun vadeli amacı, roma'nın ve nihayet tüm italya'nın ele geçirilmesiydi. apulia seferi'ne çıkılması ise aslında uygun şeraitten doğmuş bir başlangıç adımıydı. venedik'le girişilen uzun savaş henüz sona ermişti ve napoli krallığı'nın italya'yı tümden ele geçirip, ispanya'yla arasındaki doğrudan akrabalık ilişkisini de kullanarak, bölgeyi aragon krallığının da nüfuz bölgesi haline getirme riski söz konusuydu. venedik de güçlü napoli tehditine karşılık osmanlı'yla yakınlaştı. resmen signoria osmanlı'yla herhangi bir anlaşma yapmadığını sürekli dillendirse de, istanbul'daki venedik balyozu battista gritti aracılığıyla, osmanlı'yı güney italya'ya asker çıkarması konusunda yüreklendiriyordu. yani özetle venedik, yakındaki ciddi napoli tehlikesini savuşturmak için, uzaktaki kalıtsal düşman osmanlı'ya bölgeye giriş hakkı tanıyordu bir nevi. venedik balyoz gritti aracılığıyla bölgede osmanlı'nın söz sahibi olması gerektiği mesajını veriyor, justinanus'tan yadigar bu toprakların birleşik bizans'ın tarihî toprakları olduğu ve yeni roma'nın (istanbul) fatihi olarak ikinci mehmed'in bu bölgenin meşru hükümdarı olduğunu da osmanlı'ya hatırlatmaktan geri durmuyordu.

  neticede roma'yı fethetme ülküsündeki fatih de, bu fikri için önemli bir basamak oluşturacak bir güney italya istilası fırsatını kullanmak istedi ve hiç vakit kaybetmeden bunu gedik ahmed paşa komutasındaki kuvvetlerle reele dökmeye girişti. eğer fatih damla hastalığına direnebilseydi ve tahta çıktığı günden beri sürdürdüğü amansız fetih hareketine devam edebilseydi, pek çok venedik istihbarat raporunda da yer aldığı gibi, ertesi yıl çok daha büyük bir kuvvetle italya seferine kaldığı yerden bizzat devam edebilirdi kuşkusuz.
 • otranto katedralinde izleri gorulebilecek olan seferdir. katedralin icinde, osmanlinin "imana gel ey zindik" cagrisina kulak asmayan 800 tane inancli hristiyanin kafataslari altarda sergilenmektedir. tabii bu amcalar; hristiyanlar icin sehit sayilmaktadir. nihayetinde adama ya dinini degistir; ya da sizi oldururuz demisler. adam degistirmemis dinini. buralari bir turk olarak gezerken; yalan yok, insan utaniyor. iyi yine adamlar bizi hala seviyor.

  http://scribol.com/…-of-800-martyrs-adorn-the-walls
 • da vinci's demons'ta tasvir ediliş şekliyle merak ettim ve gerçekten insanlar sıraya dizilip müslüman olun yoksa ölürsünüz denerek kafaları kesildi mi diye araştırma yaptım. tahmin ettiğim üzere böyle bir iddiaya yalnızca batılı kaynaklarda rastlayabiliyoruz ve vikipedia makalesinde ilgili kısımlar için kaynak dahi gösterilemiyor: https://en.wikipedia.org/…tranto#martyrs_of_otranto
 • her sefer gibi, kaybedenlerin işkenceyle öldürüldüğü ve sağ kalanların köle olarak satıldığı (yunanistan'da) seferdir. osmanlı kaynaklarında da geçer: tursun beg (1978), the history of mehmed the conqueror, translated by h. ınalcik and rh. murphey, minneapolis. söz konusu kaynağa bakılarak osmanlı kaynaklarında da yer aldığı gözükebilir. araştırma önemli bir şey tabii ki, ancak nasıl yapılacağının da bilinmesi gerekir.
 • osmanlıyı sadece geri kalmış ve çökmeye yakın dönemleriyle bilen insanların bu seferi ve ondan sonraki yüzyılı okuması ve o her fırsatta kötüledikleri osmanlı'nın bir zamanlar ne kadar güçlü,ne kadar ihtişamlı olduğunu ve aslında potansiyelimizin ne olduğunu görmeleri gerekir.
 • 22 haziran 2016 italya irlanda maçından sonra imparator 1. tayyip tarafından tekrar yapılacak sefer.
 • tam da bugün gerçekleşmiş olan seferdir. işin ilginci fatih ölünce sefer de bitmiş, acaba daha uzun yaşamış olsa neler olurdu diye düşünüyor insan.
 • otranto'nun fethi

  osmanlı tarihinin en büyük hükümdarlarından fatih sultan mehmed ömrünün son yıllarında büyük bir teşebbüse girişti. 1463 ile 1479 yılları arasında venedik ve müttefikleriyle savaşıp, en büyük düşmanı venedik’i pes ettiren fatih sultan mehmed’in yeni hedefi ege denizi’ne tamamen hakim olup, italya’yı fethederek roma’ya çıkmaktı.

  13 ay boyunca sahip olduğumuz italyan şehri “otranto”

  avlonya’dan 26 temmuz’da harekete geçen gedik ahmed paşa komutasındaki 132 gemi ve 18.000 askerden oluşan osmanlı donanması 11 ağustos 1480'de napoli krallığı’na savaş açıp otranto burnuna (çizmenin topuğuna) çıkarma yaptı. osmanlı tarihin en önemli olaylarından biri olan bu olaydan sonra italya’daki fetihler için erzak teminini sağlayacak birer uç kale olarak lecce, neritone, kastro ve ogentino alındı. monte gargano dağının eteklerindeki bir sicilya şehri de fethedildi. tarent, brindisi ve lecce’ye de saldırılar düzenlendi. kaçan halkın geri geldikleri takdirde ibadet özgürlüğü sağlanacağı ve 10 yıllığına vergiden muaf tutulacakları ilan edildi.

  italya titriyor

  napoli kralı ferrante, otranto’yu geri almak için osmanlı komutanıyla müzakerelere girişip, ülkesine verilen zararlar için 800.000 duka altın tazminat talep ettiğinde, mustafa bey otranto’nun yanı sıra brindisi, tarent ve lecce’nin de kendisine teslim edilmesi şartıyla barış yapmaya yanaşacağını bildirdi. kral bu şartları kabul etmediği takdirde, fatih sultan mehmed’in ertesi ilkbahar 100.000 piyade, 18.000 süvari ve ateş saçan toplarıyla italya’ya bizzat gelerek gönül rızasıyla verilmeyenlerin silah zoruyla alınacağı duyuruldu. bu tehdit italya ve avrupa’nın her yerine yayıldı. sultan mehmed’in 200.000 askerle avlonya’da beklemekte olduğu ve kasım ayında pulya ve sicilya’ya çıkacağı söyleniyordu. napoli krallığı, osmanlı devleti ile baş edebilecek konumda değildi. ayrıca osmanlılar’ın italya’da bulunmasının avrupa’nın ve hıristiyanlığın geleceği için çok kötü sonuçlar doğuracağı da biliniyordu. o nedenle napoli kralı, damadı macaristan kralı matthias corvinus ve kuzey ispanya kralı’ndan acil yardım istedi. papalık, türkler’in “hıristiyanlığın merkezi ve mahrem bölgesi” olan roma’ya doğru yaptıkları bu yürüyüşün hıristiyanlığın sonunu getirebileceğini düşündüğünden büyük bir telaşa kapıldı. derhal haçlı seferi ilan edilerek sekiz kardinalden oluşan bir komisyon aracılığıyla türk ilerleyişini durdurmak için para ve asker toplanmaya başlandı. floransa, siena, milano ve napoli arasında barış sağlanarak türkler’in eline geçme tehlikesi bulunan güney italya, papa dördüncü sixtus tarafından özel himayeye alındı. macaristan kralı’nın gönderdiği ordu ve diğer italyan devletlerinden gelen yardımcı kuvvetlerle otranto kalesi önlerine gelindi. bu orduya denizden napoli, papalık ve ispanya gemilerinden oluşan bir donanma da destek veriyordu.

  fatih’in ölümüyle italya bayram etti

  italyanlar, kara kara düşünürken fatih sultan mehmed’in 3 mayıs 1481'de gebze’de hünkar çayırı’nda ölümü, italya’yı türk hakimiyeti altına girmekten kurtardı. fatih’in ölüm haberi italya’da büyük bir sevinçle karşılanarak bayram ilan edildi. kilise çanları çalınıp, şenlik ateşleri yakıldı. italyanlar, top ve tüfek atıp, meşalelerle tören alayları düzenleyerek büyük türk’ün ölümünü kutladılar. fatih’in vefatından sonra komutan gedik ahmet paşa, yanına aldığı bir miktar asker ve donanma ile otranto’yu terk ederek otranto’da 8.000 kadar asker ve 1,5 senelik mühimmat bıraktı. bu kadar kuvvet ile büyük bir orduya karşı konulması da mümkün olmadığından 8.000 askeri heba etmek yerine kalenin teslim edilmesine karar verildi. içerde ortaya çıkan cem sultan meselesi yüzünden italya seferi’ni durdurmak zorunda kalan osmanlı kuvvetleri, askerlerin tüm silah ve cephanelerini yanlarına alarak çekilmesine izin verilmesi durumunda kalenin savaşsız teslim edileceğini bildirdi. kaleye yardım gelmesinden korkan napoli kralı bu anlaşmayı kabul etti. böylece 8.000 osmanlı askeri tüm mühimmatları ile gemilere binip, otranto boğazı’nı geçerek arnavutluk’ta osmanlı topraklarına çıktı. böylece osmanlı devleti 13 ay boyunca ay yıldızlı bayrakların dalgalanıp ezanların inlediği italyan şehri otranto’dan 10 eylül 1481'de elini çekti. italyanlar, osmanlılar’ın otranto’da yaptıkları tahkimatı inceleyerek daha sonra bu seferi örnek aldılar.

  türk korkusu 500 yıldır kafatası sergiletiyor

  türkler’in 11 ağustos 1480'de italyan şehri otranto’ya çıkışının haberi 6 gün sonra roma’ya ulaştığında avrupa’yı dehşet sarmıştı. devlet yöneticileri ve kilise korkutucu söylentiler yayarak halkı türkler’in hıristiyanlığın merkezi roma’ya kadar uzanabilecek ilerleyişlerini önlemek için harekete geçirmeye çalışmıştı. uydurulan yalanlardan biri de türkler’in otranto’yu fethinden sonra bütün erkekleri şehir dışındaki bir tepeye toplayarak müslüman olmayı kabul etmeyenlerin kafalarını uçurdukları yönündeydi. italyanlar, hıristiyanlığı terk edip islam’a geçmektense ölümü tercih etmiş oldukları savunulan antonio primaldo önderliğindeki 800 kişinin katlediklerini iddia ettikleri minerva tepesi’ne şehitler tepesi adını verdiler. savaşta ölen bu 800 kişinin kafatası ve kemiklerini yüzyıllardır otranto katedrali’nde sergilemeye devam eden italyanlar türk korkusunu günümüzde de canlı tutmaya devam ediyor. buna bir katkı da 2013'de istifa eden eski papa 16. benediktus’dan geldi. müstefi papa bu 800 hristiyanı “aziz” ilan etti.

  tanım: nickime kaynaklık eden gedik ahmet paşanın en büyük zaferi.
 • fatih sultan mehmet'in son seferidir.

  yaklaşık 100 parça gemiden oluşan osmanlı donanması, 28 temmuz 1480’de otranto limanına girmiştir.

  fatih'in ölümünden sonra 2. bayezid, otranto'yu fetheden komutan gedik ahmet paşa'yı taht buhranı sebebiyle istanbul'a çağırmıştır.

  13 ay osmanlı hakimiyeti altında kalan otranto 2. bayezid'in roma'yı fethetme düşüncesi fatihinki kadar ağır basmayınca rafa kaldırılmış ve bu liman daha sonra kaybedilmiştir.