şükela:  tümü | bugün
  • cengiz han kurduğu güçlü birlikle bir çok yere seferler düzenliyor ve bu durum bir çok devletin moğol tehdidi ile karşı karşıya kalmasına neden oluyordu. moğollar harezmşahlar ın sınırlarına dayandılar ve karşılıklı ilişkiler, anlaşmalar başladı.
    sonunda tarihte zincirleme olarak gelişecek ve anadolu selçuklularından osmanlı'nın kuruluşuna kadar uzanacak olan bu olay yaşandı.

    cengiz han tarafından gönderilen bir moğol kervanı, bir harezmşah valisi tarafından saldırıya uğradı.
    kervanının neredeyse tümü kılıçtan geçirildi ve kalanların da sakalları yakılarak cengiz han'a gönderildi. cengiz han bunu yapan valinin kendisine verilmesini istedi ama bu isteği kabul edilmedi. bunun üzerine moğollar otrar şehrine saldırdı ve şehrin tamamı yok edildi. öyle ki bazı kaynaklar şehirdeki kedi ve köpeklere varıncaya kadar hiç bir canlının sağ kalmadığını söylerler (ne kadar doğru bilinmez) ama bilinen şu ki büyük bir şehir tarihten tümüyle silinmiştir. o zamanlarda otrar şehri, bulunduğu bölgenin ekonomik, kültürel, ticari ve sosyal anlamda en önemli şehirlerinden birisiydi...
    otrar düştükten sonra moğollar buhara ve semerkanda da saldırıp tüm harezmşah devletini istila ettiler...böylece yeni kurulmuş olan cengiz han devleti, orta asyaya yayılma sürecine girdi.