şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savasinda yer almis hitlerci bir alman felmaresali. savasin sonuna dogru 21 nisan 1945'te teslim olmamak icin intihar etmis.
 • doğu cephesinde; barbarossa operasyonu, moskova, rzhev, kursk ve narva muharebelerine katılmış bu muzaffer komutan, batı cephesinde ise sırasıyla; normandiya'nın istilası, market garden operasyonu, hurtgen ormanı ve bulge muharebelerinde görev almıştır. agresif ve taviz vermeyen kişiliği ile hitler'in en gözde komutanlarından olan model, bulge muharebesindeki yenilgisinden sonra hitler'in gözünden düşmüştür. 21 nisan 1945 günü teslim olmamak için intihar ederek hayatına son vermiştir.
 • alman ordusunun en başarılı savunma savaş ustası olarak tanımlanan mareşali.

  https://www.warhistoryonline.com/…-at-a-glance.html
 • yazılanların aksine master of defense gotthard heinrici'dir.
 • öğrenci olarak 1908 yılında neisse ordu harp okuluna girdi ve 1910 yılında 52. piyade alayında teğmen görevlendirildi.
  birinci dünya savaşı'da 5. tümen parçasını oluşturan 52. piyade birliğinde, batı cephesi'nde mücadele etti. 1. tabur'un emir subayı olarak görev yaptı. mayıs 1915'te arras yakınlarında ciddi şekilde yaralandı ve ekim ayında birinci sınıf demir haç madalyası aldı. 10. piyade tugayı'nın emir subayı olarak 5. tümene döndü. kasım 1917'de yüzbaşı rütbesine terfi etti. 1918 yılında yıl alman bahar saldırısı'nda savaştı. 36. yedek tümeni'nde iken savaş sona erdi.
  savaşın sonunda büyük potansiyeli olan yetenekli bir subay olarak ün kazanmıştı. reichswehr'de tutulan 4.000 subaydan biri olması, bu nedenle sürpriz değildi. bir subay olarak ruhr bölgesi'nde 1920'deki komünist ayaklanmayı kanlı şekilde bastırılmasına dahil olmasına rağmen, genel olarak weimar cumhuriyeti'nin kaotik döneminde siyasetten uzak durdu. ertesi yıl herta huyssen ile evlendi; zaman içinde christa, hella ve hansgeorg adında üç çocuğu oldu.
  1925 yılında 3. piyade tümeni'ne atandı. 1928 yılından itibaren temel genelkurmay eğitim kursunda taktikler ve savaş çalışmalarında ders aldı ve 1930 yılında truppenamt eğitim şubesine nakledildi. 1938 yılında, bir yıl sonra, bir tuğgeneral oldu. nasyonal sosyalist hükümetinin bir destekçisi idi; berlin'de bulunduğu zaman da nazi rejiminin üst düzey üyeleri ile temas halinde oldu. savaş sırasında da joseph goebbels ve albert speer ile daha yakın ilişkiler içinde oldu.

  ardenler taarruzu için hazırlık yapan walter model, gerd von rundstedt ve hans krebs
  polonya işgali sırasında 4. kolordu'nun başında ikinci dünya savaşı'nın ilk yılını geçirdi ve sonra fransa seferi sırasında 16. ordu'nun başındaydı. nisan 1940'ta da tümgeneral rütbesine terfi etti ve 3. panzer tümeni komutanı olarak atandı.
  barbarossa harekatı için, 3. panzer tümeni'nden heinz guderian komutasındaki ikinci panzer grubu'nun bir parçası olan 24. panzer kolordusu'na atandı. korgeneral rütbesine terfi etti ve 41. panzer kolordusu komutanlığına atandı.
  28 şubat 1942'de generaloberst, 1 mart 1944'te generalfeldmarschall rütbesine terfi etti.

  savaşın son günlerinde 21 nisan 1945 tarihinde ormanlık bir alanda kendini başından vurarak intihar etti. soldatenfriedhof vossenack'da, vossenack ilçesi yakınlarında hürtgen ormanında bir alman askeri mezarlığa defnedildi.
 • (bkz: #45831643)