şükela:  tümü | bugün
 • cok psikopat bir izi vardir yanaginda boydan boya ve facasi olan adamdan korkulur intibaini basariyla yaratmaktadir. ihtimal mark twain'in a tramp abroad kitabinda bolca bahsini gecirdigi okul duellolarinda da actirmis olabilir yanagini, sonraki gorevimiz tehlike gunlerinde de.
 • bu yuz izlerinin "15 ritual sabre duel"den kalinti olduguna herhalde inanmamiz beklenemez. aslen kendisi faca furyasi -ki bunlari grunge kizlarimizin rocker* oğlanlarimizin kollarinda, muslumculerimizin bogurlerinde sikca gorur, aa ne vahsisin selami falan deriz- bu adamcagizla baslamistir. kendisi bir faca ekolcusudur, itin doludur*. bu ve bunun gibiler yuzlerini cizdirip* icine at kili koydururlar. bosuna itin dolu demiyoruz. hepsinin cebinde altin hac da vardir. bir de hicbir sey olmamis gibi aynen hayatina devam eden insan bozmasidir kendisi. ne muhendisi oldugu, bugune kadar muhendislik yetilerini ne yonde kullandigi tum almanlarca suskun bicimde bilinir. fransisco franconun da kendisinin gotune girmesini diliyor, "hanimis ananas, hanimis kavun karpuz" diyorum kendisine.
 • budapeşte başkanlık sarayının basılmasını da yönetmiş ve bu sayede macaristan'ın almanlara karşı saf değiştirmesini önlemiş hitler'in meşhur ve en güvendiği ss komandosu.
 • adolf hitlerin emriyle benito mussoliniyi tutsak bulunduğu otelden akıllara zarar bir operasyon planlayarak kaçırmış ss subayı.
 • 12 haziran 1908 yılında viyana’da doğdu.mühendislik öğrencisi olduğu yıllarda bir arkadaşıyla beraber kılıç düellosu yaparken yüzüne uzun yıllar izini taşıyacağı büyük bir yara aldı. ancak aldigi yaraya aldirmayan skorzeny anlatilanlar eger dogruysa bu ve benzeri icerikte olan duellolardan hayati boyunca 11 tane daha yapacakti.

  1930 yılında avusturya nazi partisine katıldı. burada ernst kaltenbrunner’in yanında görev aldı. anschluss’dan sonra uzun boyu ve düzgün fiziği ile adolf hitler’in yakın korumalığını yaptı.1940 şubatında topçu yüzbaşı olarak alman ordusuna katıldı. fransa ve hollanda cephelerinde görev aldıktan sonra teğmen olarak balkan operasyonuna katıldı.29 temmuz 1943’de benito mussolini’yi kurtarmak için görevlendirildi. 13 eylül’de yanında aldığı komandolarla birlikte hava indirmesi yapıp mussolini’yi kurtardı.

  1943 kasımında hitler, bosna’da isyan çıkartan bir lideri öldürmesi için skorzeny’yi görevlendirdi. paritzan lider kaçmayı başarmıştı fakat bu sefer rusların eline düşmüş ve dolayısıyla hitler bu sorundan skorzeny sayesinde kurtulmuştu. skorzeny’yi bekleyen son görevi ingilizce konuşabilen alman casuslarla birlikte müttefik hatlarına sızmak ve sabote etmekti. bu görevindede üzerine düşeni yaptı fakat savaşın gidişatını değiştiremedi.15 mayıs 1945’de müttefik kuvvetler tarafından yakalanarak ölüm cezasına çarptırıldı fakat 1948 yılında ispanyaya kaçmayı başardı ve ispanyol general fransisco franco’nun isteği üzerine yaşamına burada devam etti. 5 temmuz 1975 yılında madrid’de öldü.

  kaynak: http://www.wikipedia.org/
 • uzun süren duruşmalar sonucu ölüm cezasına çarptırılmasına rağmen elini kolunu sallayarak tutuklu olduğu hapishaneden kaçan ve kalan hayatını ispanya'da geçiren eski ss subayı.
 • hayat hikayesinden bir degil ferah ferah bir kac tane film senaryosu cikabilecek nazi komandosu.
 • bir dönem mısır ordusunu ve filistinli gerillaları eğitmiştir. eğittiği adamların arasında yaser arafat da vardır.
 • ilk defa anschluss sırasında almanya ile avusturya arasında silahların patlamasını engellemiş, akabinde sıradan askerliği sonrasında ingilizlerin komando operasyonları üstünde yoğun çalışmalar yapmış, insanlı v2 roketleri, kafkas petrol tesislerinin havadan komando indirme yapılarak yokedilmesi gibi hayata geçirilememiş bir çok planıda mevcuttur. başarılarının yanında en büyük başarısızlığı remagen köprüsünün yokedilmesi içi yapılan su altı operasyonu sırasında bir çok adamını kaybederek hedefe ulaşamamasıdır. en yakın arkadaşı ve zor durumlardaki destekçisi karl radl'dır. düşman ve dostları tarafından büyük saygı görmüş, mussolini kendisine eliyle yüz silahşörler nişanını takmıştır. doğu prusya ve pomerania'nın 1945'te savunmasını örgütlemiş, ve bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olmasına rağmen, sovyetlerin sayı üstünlüğü doğrultusunda 20 gün içinde savunduğu bütün yerler elinden çıkmıştır. ayrıca bu görev sırasında kendisinin generalliğe terfi belgeleri gönderilmiş fakat bunları dolduracak vakit bulamadığından obersturmbannführer (albay) olarak askeri kariyerini tamamlamıştır. savaş sonunda 600 kadar alman subayının tutuklanmadan avrupadan kurtarılmasına aracı olmuş olan der spinne (örümcek) örgütünü kurmuş, o.d.e.s.s.a(organization der ehemaligen ss angehörigen) de yer almış, werwolf örgütüyle ilişiği olduğu söylenmiş ve en sonunda paladin gurubunu kurarak, yunanistan,güney afrika ve libyaya'nın isteği üzerine bu ülkelere yardım etmiştir. ayrıca bir şövalyelik örneği olarak uyduruk ve haksız nürnberg duruşmalarında ingiliz komandoları skorzeny'e yönelten suçların aynısını savaş sırasında kendileride uyguladığı, dolayısıyla eğer skorzeny'nin yaptığı savaş suçuysa, kendilerininde tutuklanmalarını talep ederek skorzeny'e yönelik bir kaç davayı düşürmüşlerdir.

  ekstra olarak: (bkz: hitler'in harika komandoları)
 • bar refaeli'yi rehine olarak ele geçirmek konusunda faydalı olacağını düşündüğümden bol bol kitaplarını okuduğum komando teorisyeni, büyük üstad. dirilse de ekibimizin başına geçse keşke...
hesabın var mı? giriş yap