şükela:  tümü | bugün
 • 20 aralık 2017 tarihinde kurulan türkiye cumhuriyeti'ndeki faal 88. siyasi parti. kendilerini türk ırkçısı olarak tanımlıyorlarmış. imam hatipleri kapatıp din derslerini kaldırma vaadleri göz kırpmıyor değil. aşağıdaki detayları okudukça daha da ilginçleşiyor. özellikle parti programı fantastik.

  --- haber ---
  kısa adı ötüken olan partinin kurucusu ve tüzüğü henüz yargıtay sitesine yüklenmedi. partinin sosyal medya hesabında yer alan bilgilere göre kurucu genel başkanı m. hakan semerci oldu. yine burada yer alan programa göre parti “türk milletinin, türk yurdunda kayıtsız şartsız hâkim, tam bağımsız ve birlik olarak yaşamasını amaçlayan türkçü düşüncenin ürünü” olarak kuruldu.

  tek başına iktidara gelme amacı ile yola çıktığını belirten partinin programında türk milleti, “anne ve baba soyu olarak türk ırkına mensup, ana dili türkçe, türk kültürüne mensup ve türk ırkına mensup olanlar kadar türkleşen (türk olduğunu hatırlayan ve uyanan) kişilerin, bir araya geldiği bir kitle” olarak tanımlandı.

  partinin iç ve dış politikasının temelini de bu kitlenin her açıdan faydasını sağlamak üzere oluşturduğu belirtildi. parti programında yer alan kuruluş amaçları içinde “türkü dünyada en üstün ırk olarak gördüğümüz için, türkiye türklerindir demek için kurulduk” ifadeleri dikkat çekti.

  parti programında yer alan hedeflerden bazıları şöyle:

  -ırkı esas alan ötüken birliği partisi’ne göre millet, ırk demektir. bizler ırkımızı (milletimizi) daha çok yükseltmek için çalışmalar yapmayı kutsal görev kabul ederiz. türk ırkının varoluş gayesi dünyaya hakim olmaktır, türkçülük görüşünün kaynağında din mezhep birlikteliğini ölçü kabul etmeyiz kan birliği esastır. türkçülüğü devletimizin temel felsefesi yapmak temel hedefimizdir.

  -devletin resmi makamlarında türklük şuuruna sahip olmayanların görev almasını reddeder.

  -türkiye cumhuriyeti siyasetine yine türkler karar verecekler ve uygulayacaklardır. türk siyasetinde, türk milletvekilleri ve türkçü millet vekilleri olacaktır. türkiye cumhuriyeti vatanının bekası türk olmayanların idaresinde olmayacaktır.

  -asker ve polislerimiz türk kökenli olacak, yabancılarla evlilikleri yasaklanacaktır.

  -mülteci akını durdurulacak, türk tabiyetine geçenlerin vatandaşlıkları iptal edilerek ülkelerine geri yollanacaktır.

  -idam cezası kapsamlı olarak suçlar kapsamında uygulamaya geçirilecektir.

  -ülkemizin yıllık imam ihtiyacını karşılayacak miktarda imam yetiştirecek okullar hariç tüm imam hatip liseleri kapatılacaktır. kalan imam hatip liselerinin müfredatı yeniden düzenlecek, analitik ve bilimsel düşünme yetisi kazandırılmış, kültürlü, felsefe ve sanat bilen imamlar yetiştirilecektir.

  -ilk, orta ve lise seviyesindeki okullarımızda ‘andımız’ın ve ‘istiklal marşımız’ın’ okunması yeniden mecburi hale getirilecektir.

  -cemaat ve tarikatlar eğitim sisteminden uzaklaştırılacak, tarikat ve cemaat yurtları kapatılacaktır.

  -türk devletleri dilleri okullara seçmeli ders olarak verilecektir. yabancı dillerde tedrisat ancak liselerde başlayacaktır.

  -din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin içeriği yeniden düzenlenecektir. ilkokul seviyesinde asla din eğitimi olmayacaktır.
  --- haber ---
  kaynak
 • bu sene de iyi faşist yaptı mübarek.

  ırkçı olduklarını direkt ifade eden ilk parti bu sanırım. hep ima yoluyla ifade edilirdi şimdiye kadar.

  ne diyelim. ötüken yolu yokuştur, kafaları tokuştur.
 • yabancı dil konusunda yanlış yapmış partidir.
 • (bkz: turan)
 • programında muhteşem hedeflere yer vermiş parti...
  "helal olsun" dedirten bazı maddeler:
  - mülteci akını durdurulacak, türk tabiiyetine geçenlerin vatandaşlıkları iptal edilerek ülkelerine geri yollanacaktır.
  - cemaat ve tarikatlar eğitim sisteminden uzaklaştırılacak, tarikat ve cemaat yurtları kapatılacaktır.
  - ülkemizin yıllık imam ihtiyacını karşılayacak miktarda imam yetiştirecek okullar hariç tüm imam hatip liseleri kapatılacaktır. kalan imam hatip liselerinin müfredatı yeniden düzenlecek, analitik ve bilimsel düşünme yetisi kazandırılmış, kültürlü, felsefe ve sanat bilen imamlar yetiştirilecektir.
  - din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin içeriği yeniden düzenlenecektir. ilkokul seviyesinde asla din eğitimi olmayacaktır.
 • üst girideki maddeleri görünce ister istemez sempati duymaya başladığım parti.
 • türkçü değilim ama islamın türkleri araplaştırdığını bildiğimden din konusundaki vaatleri hoşuma gitmiş parti. mümkün mertebe vahabi artıklarını bu memleketten def edeceklerse oyumu gözümü kırpmadan veririm.
 • 10 yıl sonra berkecanlar partisini görsem, ancak bu kadar rahatsız olurum.
 • şayet resmi facebook hesapları bu ise, kurumsallıktan son derece uzak olan partidir. bir şey çıkmaz.