şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ...ayakta sicmaya benzer diye giden bir atasozu mudur, hangi kafanin urunudur bu?
 • sünneti farzı geç şimdi iki dakikalığına. asıl dehşet verici olan ne biliyor musun? ayakta içilen suyun midemize zarar verdiğine inanmak. şüphesiz ki miden ayakta su içmeye dayanıklı olarak yaratıldı. rahadol bro!
 • kesinlikle daha sağlıklı olandır.
 • bilimsel olarak yararlı olduğu kanıtlanmış falan değildir. aksine çürütülmüştür. ayakta içmeyle farkı yoktur. 1400 yıl önceden sallanmıştır. bu mitin çürütülüşü için tıklayınız.

  edit: diğer makaleye baktım da. dostum makale demişsin ama bu slayt. bu yaptığını sıradan üniversitesi öğrencisi hazırlar. midenin bölümlerini yaz, bi terim uydur. sonra demek ki bu böyle de. iki makaleyi karşılaştırdığımız zaman hangisinin daha çok bilimsel verilere dayandığı gayet açık.

  edit2: evet. bahsedilen profesöre baktım. makalelerine de baktım. ama ne hikmetse hakemli makalelerin içinde böyle bir makalesi yok?! olamaz çünkü böyle amatörce hazırlanmış slayt makale olarak onaylanamaz. doktorun diğer konularda iyi olması halkın dinsel duyguları incitilmesin diye böyle küçük bir slayt hazırlamasına engel değil. kaldı ki böyle insanlar az da değil. ramazanda çıkıp 17 saat oruç tutmak yararlı diyen nice doktorlar var bu ülkede. sebep? çünkü herkes müslüman. bir zararlı dese adamın akademik kariyerini bitirirler. zaten aksi düşüncesi olsa oraya çıkarmazlar. ha sen buna bile inanıyorsan ona bir şey diyemeyeceğim.

  oysa evrim ağacındaki adamların böyle bir derdi yok. asıl dertleri bilim. kaldı ki o makaleyi bir kişi yazsa bile oradaki bütün biyologlar gözden geçiriyordur. içinde 15 tane biyolog ve moleküler biyolog olmak üzere insan var. o adamın yazdığını kim kontrol ediyor? yani bi kere dini duyguları kenara bırakıp düşünseniz aradaki makaleler arasında ne kadar fark olduğu anlaşılır. kaldı ki ingilizce kaynak olarak da aradım. internette hiç bir şekilde oturarak su içmenin inanılmaz yararlı olduğunu gösteren bir makale yok. makaleyi bırak yazı bile yok. anca müslümanların yazdığı yazılar. onun da niye olduğu belli.

  sahte bilim ile gerçek bilimi ayırt etmek gerekiyor. bunu yapanlar sadece türkiye'de değil. hala halkın duyguları için bilimsellikten uzak makaleler yazması için kiralanan insanlar var. bu amerika'da da böyleydi. carl sagan'ın kitaplarında geçiyor.
 • ne daha sağlıklı olduğuna ne de olmadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.
  mitin çürütülüşü başlığı altında, bilimsel gözükmesi için anatomi atlası'ndan ilgili bölümün görüntüsü üzerinden yorum yaparak konuyu çarpıtmaya gerek yok.
  hazırlayanın belli olmadığı (hazırlayan: çmb ??? kimse artık(evrim ağacı)) veya böyle bir atmasyon bilginin altına ismini yazmaktan utandığı kaynakla başka bir inanışın üstesinden gelmeye çalışmak hem komik hem çocukça.

  bunu yazanın arabasında, evinde nazar boncuğu var mı acaba? nazar boncuğu miti hakkında da bir yazı rica etsek kendisinden.

  not - mide anatomisi'nin de içinde bulunduğu konularda ders veren bir hekimim.

  edit - bu konuda bilgi veren arkadaş hızını alamamış bir de oruç tutma konusunda ahkam kesmiş. madem bilime "meraklısın" igf-1 (somatomedin-c)'nin nasıl bir kardiyovasküler risk faktörü olduğunu ve igf-1 düzeyi düşürmek için şu anda bilinen en geçerli yöntemin (sakın şaşırma) oruç tutmak olduğu konusunda biraz oku.
  bak senin gibi amatörler için "intermittent fasting" başlığı altında onlarca popüler bilim yayını var. oku, öğren, ondan sonra anlaşılmayan bir konu olursa konuşalım. bilim diye diye yeni yetme çocukların peşinden koşmayın öyle. maazallah madara olursunuz.
 • he canim bilimsel olarak cökertilmismis.. (bkz: sobotta) ve (bkz: netter) gibi dunyanin en bana anatomi kitaplarinda bile gecer. hala evrim agaci linki vermezler mi bi de. birbirini tanimayan 3 tane akademisyen... anatomi fizyoloji ve histo profu buna gercek diyor da siz tamamen varsayimlarla curutuyorsunuz.

  "iki üc resim koyayim, latince kelime kullanayim da salladigim belli olmasin"

  edit: daha iyi açıklama isteyen arkadaşa: yol gösterelim

  edit2: diğer yazı akademik unvanı, konuyla ilgili aldığı eğitim belli olmayan kişiler tarafından hazırlanmış ve işine gelen resimlerin kullanıldığı konuyu saptırmaya yönelik bir yazıdır. "midenin bölümlerini yaz, bi terim uydur. sonra demek ki bu böyle de." mantığından hiçbir farkı yoktur.

  paylaştığım s.d.ü kaynaklı yazıda ise konuyu hazırlayan bir anatomi profesörüdür. hobi olsun diye hazırlanmış bir slayt değildir. daha boş vaktimde daha detaylı ve kaynakçası olan bir makale bulacağım. slaytta kullanılan resimler de daha önce bahsettiğim gibi sobotta netter a.d.a.m gibi atlaslardan alıntıdır.
 • "mitin çürütülüşü başlığı altında, bilimsel gözükmesi için anatomi atlası'ndan ilgili bölümün görüntüsü üzerinden yorum yaparak konuyu çarpıtmaya gerek yok." bilimsel gözükmesi nedir yahu? adam şekilli şekilde anlatmış işte daha iyi anlayasınız diye. neyi çarpıtıyorsun? sebep-sonuç ilişkisi kurmuş. varsa daha iyi bi açıklaman buyur sen yap. hele hele mide anatomisi hakkında ders veren bir hekimsen merakla bekliyorum doğrusu.

  daha araştırmadan çmb kim diyorsun bir de. "biz kimiz" kısmını okusan halbuki. bir de kişiliğe saldırmışsın. adamın yazdığı konu hakkında en ufak bir anti hipotezin yok. tipik cahil zırvası işte. saçma sapan yerlerden verilen bilgiyi itibarsızlaştırmaya çalışmak. nazar boncuğu falan nerden geliyor lan asjdjdajdsaj. konuyla alakası nedir yani? adam bir şey anlatmış, sen diyorsun nazar boncuğunu da açıklasın, çözsün. komik valla.

  dünyanın en iyi anatomi kitaplarında oturarak su için yazıyormuş onu da öğrenmiş olduk. yahu benim de demem kolay. "dünyanın en zeki adamı hiç bir fark yok diyormuş :(", "bu konularda master yapmış." ashdjss böyle konuşmak cidden kolaymış lan. işin kolayına kaçıp her şeyi açıklamış gibi davranmak.

  oysa ben müslümanlardan şu davranışı beklerdim. "bi' kere bu kuranda yazmıyor!!11, her hadis de doğru denilemez!!"
 • sonsuz fizyoloji ve anatomi bilgisi ile konuyu açıklayan çmb'nin makina mühendisi olduğunu öğrendiğimiz başlık.

  bak güzel kuşum, suyu oturarak içtiğim falan yok. ama içeni de "bak sen buna inanıyorsun ama bu hurafe" diye bozmaya hevesim yok.

  en büyük hevesim ve enerjimi kısıtlı bilgisi ve sonsuz densizliği içinde kendine düşman bellediği fikirlerin üzerine bodoslama giden tiplere saklıyorum.
  şimdi anladın mı nazar boncuğu derken neyi kastetmişiz? "sen hurafe hurafe diye etrafta dolaşırsın, anatomi atlaslarından görüntüler toplarsın ama arabana nazar boncuğu koymadan yola çıkamazsın, bunun anlamı ne ki düdük makarnası? " demek için kısacası.

  kuran islamı hakkında neler yazdığımı da merak edersen eski yazdıklarım arasından bulabilirsin.

  özet geçeyim, oturarak su içmek dahil bir çok hurafe vardır islam içinde ve bunlarla mücadele de edilmelidir. ama sizin sözde bilimsel, özde antipatik yöntemlerinizle değil.
 • askerde de böyle mal değneği adamlar vardı.

  binanın içerisinde su sebilinin başında suyu bardağa doldurup, koridorda çömelip içen sonra ayağa kalkıp bardağı bırakıp gideni bile gördüm. açık alanda yapan zaten ohoo...

  twitter'da bir paylaşım vardı,

  ''kimi sikebileceğimizi ve orucu neyin bozmadığını bi öğrensek ülkece atağa kalkacağız''

  o aklıma geldi.