• ...ayakta sicmaya benzer diye giden bir atasozu mudur, hangi kafanin urunudur bu?
  • sünneti farzı geç şimdi iki dakikalığına. asıl dehşet verici olan ne biliyor musun? ayakta içilen suyun midemize zarar verdiğine inanmak. şüphesiz ki miden ayakta su içmeye dayanıklı olarak yaratıldı. rahadol bro!
  • ne daha sağlıklı olduğuna ne de olmadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.
    mitin çürütülüşü başlığı altında, bilimsel gözükmesi için anatomi atlası'ndan ilgili bölümün görüntüsü üzerinden yorum yaparak konuyu çarpıtmaya gerek yok.
    hazırlayanın belli olmadığı (hazırlayan: çmb ??? kimse artık(evrim ağacı)) veya böyle bir atmasyon bilginin altına ismini yazmaktan utandığı kaynakla başka bir inanışın üstesinden gelmeye çalışmak hem komik hem çocukça.

bunu yazanın arabasında, evinde nazar boncuğu var mı acaba? nazar boncuğu miti hakkında da bir yazı rica etsek kendisinden.

not - mide anatomisi'nin de içinde bulunduğu konularda ders veren bir hekimim.

edit - bu konuda bilgi veren arkadaş hızını alamamış bir de oruç tutma konusunda ahkam kesmiş. madem bilime "meraklısın" igf-1 (somatomedin-c)'nin nasıl bir kardiyovasküler risk faktörü olduğunu ve igf-1 düzeyi düşürmek için şu anda bilinen en geçerli yöntemin (sakın şaşırma) oruç tutmak olduğu konusunda biraz oku.
    bak senin gibi amatörler için "intermittent fasting" başlığı altında onlarca popüler bilim yayını var. oku, öğren, ondan sonra anlaşılmayan bir konu olursa konuşalım. bilim diye diye yeni yetme çocukların peşinden koşmayın öyle. maazallah madara olursunuz.
  • he canim bilimsel olarak cökertilmismis.. (bkz: sobotta) ve (bkz: netter) gibi dunyanin en bana anatomi kitaplarinda bile gecer. hala evrim agaci linki vermezler mi bi de. birbirini tanimayan 3 tane akademisyen... anatomi fizyoloji ve histo profu buna gercek diyor da siz tamamen varsayimlarla curutuyorsunuz.

"iki üc resim koyayim, latince kelime kullanayim da salladigim belli olmasin"

edit: daha iyi açıklama isteyen arkadaşa: yol gösterelim

edit2: diğer yazı akademik unvanı, konuyla ilgili aldığı eğitim belli olmayan kişiler tarafından hazırlanmış ve işine gelen resimlerin kullanıldığı konuyu saptırmaya yönelik bir yazıdır. "midenin bölümlerini yaz, bi terim uydur. sonra demek ki bu böyle de." mantığından hiçbir farkı yoktur.

paylaştığım s.d.ü kaynaklı yazıda ise konuyu hazırlayan bir anatomi profesörüdür. hobi olsun diye hazırlanmış bir slayt değildir. daha boş vaktimde daha detaylı ve kaynakçası olan bir makale bulacağım. slaytta kullanılan resimler de daha önce bahsettiğim gibi sobotta netter a.d.a.m gibi atlaslardan alıntıdır.
  • "mitin çürütülüşü başlığı altında, bilimsel gözükmesi için anatomi atlası'ndan ilgili bölümün görüntüsü üzerinden yorum yaparak konuyu çarpıtmaya gerek yok." bilimsel gözükmesi nedir yahu? adam şekilli şekilde anlatmış işte daha iyi anlayasınız diye. neyi çarpıtıyorsun? sebep-sonuç ilişkisi kurmuş. varsa daha iyi bi açıklaman buyur sen yap. hele hele mide anatomisi hakkında ders veren bir hekimsen merakla bekliyorum doğrusu.

daha araştırmadan çmb kim diyorsun bir de. "biz kimiz" kısmını okusan halbuki. bir de kişiliğe saldırmışsın. adamın yazdığı konu hakkında en ufak bir anti hipotezin yok. tipik cahil zırvası işte. saçma sapan yerlerden verilen bilgiyi itibarsızlaştırmaya çalışmak. nazar boncuğu falan nerden geliyor lan asjdjdajdsaj. konuyla alakası nedir yani? adam bir şey anlatmış, sen diyorsun nazar boncuğunu da açıklasın, çözsün. komik valla.

dünyanın en iyi anatomi kitaplarında oturarak su için yazıyormuş onu da öğrenmiş olduk. yahu benim de demem kolay. "dünyanın en zeki adamı hiç bir fark yok diyormuş :(", "bu konularda master yapmış." ashdjss böyle konuşmak cidden kolaymış lan. işin kolayına kaçıp her şeyi açıklamış gibi davranmak.

oysa ben müslümanlardan şu davranışı beklerdim. "bi' kere bu kuranda yazmıyor!!11, her hadis de doğru denilemez!!"
  • sonsuz fizyoloji ve anatomi bilgisi ile konuyu açıklayan çmb'nin makina mühendisi olduğunu öğrendiğimiz başlık.

bak güzel kuşum, suyu oturarak içtiğim falan yok. ama içeni de "bak sen buna inanıyorsun ama bu hurafe" diye bozmaya hevesim yok.

en büyük hevesim ve enerjimi kısıtlı bilgisi ve sonsuz densizliği içinde kendine düşman bellediği fikirlerin üzerine bodoslama giden tiplere saklıyorum.
    şimdi anladın mı nazar boncuğu derken neyi kastetmişiz? "sen hurafe hurafe diye etrafta dolaşırsın, anatomi atlaslarından görüntüler toplarsın ama arabana nazar boncuğu koymadan yola çıkamazsın, bunun anlamı ne ki düdük makarnası? " demek için kısacası.

kuran islamı hakkında neler yazdığımı da merak edersen eski yazdıklarım arasından bulabilirsin.

özet geçeyim, oturarak su içmek dahil bir çok hurafe vardır islam içinde ve bunlarla mücadele de edilmelidir. ama sizin sözde bilimsel, özde antipatik yöntemlerinizle değil.
  • yahu azıcık okumakla olmuyor. adam dünya kadar biyolojiyle ilgili ders almış. akademik olarak da çalışmış, makaleler yazmış. biyoloji kısmına da odaklanmış. vazgeçtim biraz okumamak, hepsini okumak gerekiyor.

hurafelerin hurafe olduğunu belirtmeden onlarla mücadele etme fikri de gayet ilginçmiş. bunun neresi antipatik acaba? bilim mi antipatik? bundan 400-500 yıl önce kiliseye karşı dünya yuvarlak derken de antipatikler miydi? bilim sadece gerçektir, antipatikliği ya da sempatikliği olamaz.

bu fikirlerin üstünde bodoslama gidildiği yok. ayrıca yahu adamların nazar boncuğu kullandığını nereden biliyorsun? nereden çıktı? böyle varsayımsal olmuyor bu işler. ki kaldı ki bi hurafeyi çökertmek, diğer hurafeye inanmakla zedelenmez. o diğer hurafeyi de başka birisi çözer. bilimdeki bilgiler daima sorgulanır. bilim insanları da daima birbirini eleştirirler.

oturarak su içen adam atalarından gelen bilgiyi zerre sorgulamadan uygulayan adamdır.
  • lise yıllarimdan biriydi.sıniftaydik arkadaslarla teneffus sanırım.neyse taa sınıfı uçta olan bi cocuk ama pek tanişıkligimizda yok hatta nefret edilen bi cocuk.bi anda muhabbetin ortasinda sinifa girdi bizim siramiza oturdu su icmeye basladi.siramiz da kapinin dibinde oldugundan.e tabi dogal olarak once ne yapmaya calistigini anlayamadik.herkes birbirine bakti sonradan anlasildi.cocuk suyunu bitirdi.kalkti gitti.arkadaslarim dinle alakali oldugunu soylediler.bu da cok farkli gelmisti bana.ayakta iciver nolcak ya haram mı...
  • oturarak su içmek bu kültürün, bu toprağın geleneğidir. arapça konuşulan bölgelerin çoğunda, en dindar olduğunu iddia eden kişilerde bile böyle bir davranış görmedim.
    bu toprağın gelenekleri ile kavga etmek istiyorsanız, başarısız olacağınızı şimdiden söyleyeyim. dallarla uğraşana kadar ağacın gövdesi, hadis kaynaklı gelenek islamının gövdesi ile biraz ilgilenin. slogan laflarla bilim olmaz.

kaldı ki cv yarıştıracak olsak çmb abinizin henüz aday olduğu ünvandan, biri konusunda dünyada ilk yüzde olan üniversiteden olmak üzere bizde iki tane var. çok gözünüzde büyütmeyin. üstelik biraz araştırınca arkadaşın makina mühendisliği'nin 6 senede bitirdiği görülüyor. 2013 mezunu bir arkadaşın hevesini kırmak istemem ama bu konularda ahkam kesme düzeyine gelene kadar daha binlerce fırın ekmek yemesi gerekiyor sanki.

ideoloji üzerinden bilim yaparsanız gün gelir oturarak su içmenin faziletlerinden bahseden o çok eleştirdiğiniz gelenekçi insanlardan en ufak bir farkınız kalmaz, gördüğünüzü anlayamaz hale gelirsiniz.

ne yazık ki o bahsettiğin laf sizin için çok daha geçerli oluyor bu durumda;
    (bkz: yahu azıcık okumakla olmuyor)
hesabın var mı? giriş yap