şükela:  tümü | bugün
 • 1555 yilinda yapilan augsbourg barisinin uygulamasindaki basarisizlik sonucu protestan devletler haklarini korumak icin bir birlik olusturmuslardir ve bu savasi alevlendiren de bu birlik olmustur
  otuz yil savaslari katolik ve protestanlar arasinda gecmis bir alman ic savasidir ama bunun disinda kutsal roma imparatorlugu ile bagimsizlik mucadelesi veren devletler arasindaki bir ic savasti
  fransa 1562-1598 yillarinda verdigi ic savasindan dini nitelikte bir butunluk ile cikmistir ama almanya 1618-1648 yillari arasindan bu savastan parcalanarak cikmistir
  bunun takip eden 2 yuzyil boyunca butun avrupa siyaseti fransanin bu butunlugu ile almanyanin bolunmuslugu uzerinde donecekti

  (oral sander - siyasi tarih cilt 1 (special thanks to david lynch))
 • parali askerlerin gundemde oldugu savaslardir.
  kendilerine en cok yagma hakki veren orduya yaziliyordu bu parali askerler.ve hatta protestanlar katolik ordularina katolikler protestan ordularina katilmislar bu savasin cesitli donemlerinde.aslinda kimin kimi yendigi cok da belli degil boyle dusunuldugunde.cunku para hepsini yenmis bunlarin.
 • bir rivayete gore bohemyali vatanperver general john ziska nin vasiyeti uzerine oldukten sonra yuzulen derisinden yapilan davulun 200 sene sonra ilk kez kullanildigi savas. adam derisinden savaslarda kullanilmak uzere davul yaptirtiyor hayretulhayret ....
 • alman topraklarında tam anlamıyla bir kıyım yaşatan savaş.
  ülkenin nufusu savaşla birlikte yüzde yetmiş (sayıyla 70) azalmıştır. bu çapta bir ölüm oranı dünya savaşlarında dahi olmamıştır.
 • 1962 yılında almaya'nın hessen eyaletinde yapılan bir ankete göre alman ırkının en fazla canını yakan afetlerin (bkz: katastrophe) başını çekiyormuş. diğerleri ise sırası ile şöyle imiş hessen sakinlerine göre:
  1) otuz yıl savaşları ve ikinci büyük veba salgını
  2) ikinci dünya savaşında alman ırkının yenilgisi
  3) das dritte reich
  4) kara ölüm
  5) birinci dünya savaşında alman ırkının yenilgisi
  6) napalyon'un avrupa'yı kasıp kavurması
  7) yedi yıl savaşları
 • 17. yyda olan bu mezhep savaşlarını müslümanlar21.yyda yaşıyorlar. bu savaşlardan zorunlu olarak ve ağır bedeller ödenerek sekülarizm çıkmıştı. mustafa kemal atatürk bunu bize rahatça sundu. müslüman dünyası bu çetrefilli ve uzun sürecek mezhep savaşlarından ne çıkartacaklar soru bu? sekülarizmi yeni mi öğrenecekler? haritaların değişeceği savaşgibi dursada böyle olmayabilirde demografik yapı değişebilir.
 • -genellikle alman topraklarında gerçekleşmiş olan, savaşlar serisinin genel adı. (bkz: thirty years war) bir çeşit mezhep savaşı (1618-1648). katolikler, protestanlar, lutherantlar ve calvanistler savaşın yaşandığı dönemdeki hristiyan mezhepleridir. katolikler hariç diğerleri daha özgür bir din anlayışı benimsemiştir. bu savaş, 1555 yılında yapılan augsbourg barışının işe yaramadığının kanıtıdır. ana nedeni ise kısaca (bkz: martin luther) ve getirmiş olduğu inanç özgürlüğüdür. (bkz: reform)

  -otuz yıl savaşlarını 4 bölümde inceleyebiliriz. bunlar;

  1- bohemian uprising
  2- danish intervention
  3- swedish intervention
  4- french intervention

  -ilk iki bölümün temelinde yerel ve dini nedenler vardır, diğer ikisinde ise kıtasal ve politik nedenler ağır basmaktadır. (bkz: realpolitik)

  -kim kimle savaştı?

  fransa-isveç-danimarka-dutchs x habsburg hanedanlığı (ispanya-avustura)

  1-) bohemian'da başlamış olan bir ayaklanma. çogunluğu protestan olan halk, katolik biri tarafında yönetilmekteydi ve bu kişi protestanların haklarına bariyer çekiyor, küçük görüyordu. (bkz: 2. ferdinand) protestanların, katolikleri yüksek bir binadan aşağıya atmasıyla 30 yıl savaşları resmen başlamıştır. (bkz: defenestration) akabinde ise "battle of white mountain" (bkz: beyaz dağ savaşı) yaşanmıştır ve katolikler protestanlara karşı galip gelmiştir.

  =score board=
  katolikler 1 - 0 protestanlar

  2-) protestanların katolikler karşında ezildiğini gören danimarkalılar aynı mezhepi paylaştıkları protestanlara yardım etmeye karar vermiştir ama yaşanan savaş sonunda yine katolikler galip gelmiştir.

  =score board=
  katolikler 2 - 0 protestanlar

  3-) lutherant bir isveç kralı olan gustavus adolphus protestanlara yardım etmeye karar verir ve breitenfeld muharebesin'de katoliklere karşı büyük bir başarı elde eder. kendisi askeri bir zekadır. ordusunda bulunan "hareket ettirilebilir toplar" savaş esnasında protestanlara büyük bir kolaylık sağlamıştır. isveç krallığı fransa tarafından ekonomik açıdan desteklenmiştir. "ff ss" (french funds, swedish swords)

  =score board=
  katolikler 2 - 1 protestanlar

  4-) fransa artık savaşa doğrudan katılmaya karar vermiştir ve 30 yıl savaşlarının en kanlı dönemi başlamıştır. bu artık din nedenli olan bir savaşın, politik nedenlere kaydığının bir kanıtıdır çünkü richelieu uygulamış olduğu raison d'etat politikasıyla devletin bekasını ön plana çıkarmıştır. eğer katolikler yani, habsburglar protestanları yenerse fransa'nın etrafı habsburglarla çevrenlenmiş olacaktı. başka bir değişle, fransa savaşa avrupadaki güç dengesini korumak için dahil olmuştur, habsburgların tek başına avrupaya hükmetmesine engel olup, dengeyi korumuşlardır. (bkz: balance of power)

  -tüm bu din nedenli kaos ortamı peace of westphalia ile son bulmuştur. (1648) kutsal roma imparatorluğu eski gücünü kaybetmiştir, fransa ise avrupadaki gücünü arttırmıştır. alsace bölgesi fransaya kalmıştır. (ilerde sorun olacak bir bölge) isviçre ve hollanda bağımsızlığını kazanmıştır.

  -sonuç olarak kesin bir kazanan veyahut kaybeden taraf yoktur; fransa savaş sonunda ciddi ekonomik problemler yaşamıştır. kutsal roma imparatorluğu ise avrupadaki egemenliğini kaybetmiştir, zayıflamıştır.

  =score board=
  scoreless...

  - "the holy roman empire is neither holy, nor roman, nor an empire."
  ~ voltaire

  not: midtermde herkese başarılar, hadi yine iyisiniz hahaha :)

  anlamlı edit: konu ile alakalı olarak, 21. yüzyılda bu savaşlar yine yaşanmaktadır ama hristiyanlıkta değil, müslümanlıkta. adamların kaç yüzyıl önce üstesinden geldikleri mezhep sorununu biz hala coğrafyamızda görebiliyoruz. birileri özellikle mi yapıyor yoksa harbiden millet bu kadar conservative mi? bilemiyorum ama bu devirde bir insan bir insanı inandığı din yüzünden toplumdan dışlayıp, öldürebiliyorsa vay halimize! yoksa herkesin konuştuğu meşhur büyük resim, orta doğuda yaşanan savaşlarda birilerinin ekmeğine yağ sürmek ve mevcut statükoyu korumak mı?
 • tüfek ilk defa bu savaşta askeri amaçlarla kullanılmıştır. savaşı protestanlar kazanmıştır ve savaşın sonunda westphalia barışı imzalanmıştır.
 • sona erdiğinde almanya'yı bomboş bırakan, nüfusu 21 milyondan aşağı yukarı 13 milyona düşüren savaştır. bazı kentler tümden yıkılmış, koca bölgelerin tüm sakinleri, onların çiftlik hayvanları ve kaynakları kaybolmuştu. ticaret tümüyle durma noktasına gelmişti. ülkenin stratejik konumları fransızlar, hollandalılar, danimarkalılar ve isveçliler tarafından tutulmuştu. yoksulluğun yanında aşağılanma kol geziyordu. bazı tarihçiler bunu çok tehlikeli sonuçları olacak alman gururunun tohumlarını besleyen umutsuzluk toprağı olarak görürler.
 • osmanlının protestanların yanında katoliklere karşı yer aldığı savaştır. ayrıca sabaton'da bu savaş üzerine şarkı yazmıştır.

  edit: link düzeltildi. olurda link kırılırsa şarkının adı "a lifetime of war"