• manevi dirence takviye naçizane sıraladığım tavsiyelerdir.

1. ahlak nedir öğrenin. sanıldığının aksine ve savunduğum şekliyle din ile alakası yoktur. doğrudan vicdan ile ilişkili olup, yokluğu (ahlaksızlık) sizi rahatsız, huzursuz eder.
    2. ahlaksız insanlardan uzak durun.
    3. utandığınız, yüz kızartıcı faaliyetlerinizi her koşulda sualsiz durdurun. yanlış yapıyorsanız bunu bilirsiniz, harici bir uyarıya ihtiyacınız yok, yapmayın.
    4. üçüncü maddeye gereken özeni gösterin. insan içine çıkamazsınız, köşe bucak kaçar saklanırsınız. insanların yüzüne bakabilin, buna önem verin.
    5. herhangi bir konuda dikte yoluyla kafanızı siken insanları siktir edebilirsiniz. zira kafa sikicimiz kendi çekincelerini, yetersizliklerini ve dahi yaptığı şeyleri size kendi ağzıyla itiraf etmektedir. sade bir siktir ihtiyacınız olan tek şeydir.
    6. kendinizi anlamakta, tanımakta güçlük çekiyorsanız –varsa- dönüp sizi yetiştiren insanlara bakın. çok büyük ipuçları bulacak, çoğu davranışınızın örtüştüğünü göreceksiniz.
    7. kendinizi kimseyle kıyaslamayın, bunun bir başkası tarafından yapılmasına izin vermeyin. beşinci maddeden yardım alabilirsiniz.
    8. çöp insanları hayatınızdan çıkarın, toplamaya gelen çöpçüleri çok yakında olacak. ne kadar yakın olduklarına şaşıracaksınız. mideniz kaldırmayacak kusacaksınız, buna hazırlıklı olun.
    9. ikiyüzlü olmayın, olanlardan uzak durun. harcayacağınız her bir dakika ziyan, onun yerine gidin bahçe sulayın, ütü yapın.
    10. dostlarınızı satmayın, aranızı bozmak isteyenler olacaktır. beşinci maddeden yardım alın.
    11. işiniz de aşınız da olacak merak etmeyin. biraz sabırlı olun.
    12. kimsenin merhametine sığınmayın.
  • o tayt gibi pantolonları giymeyin, bir boka benzemiyorsunuz.
    şekil olacağım diye saçınızı bir tarafa yatırıp instagram'a hikaye atmayın, komik oluyorsunuz.
    toplu taşımada sakız çiğnemeyin, dayak yersiniz.
    yazarken, konuşurken imla kurallarına dikkat edin.
    anlamadığınız, bilmediğiniz konularda yorum yapmayın, önce bir araştırın.
    elinizin altında akıllı telefon, tablet, bilgisayar var. çomar olmayın, açın bir şeyler okuyun, hayat sosyal medyadan ibaret değil.
    akıllı olun, adamı hasta etmeyin.
  • otuzlu yaşlara geldiğinizde hayat sizi biraz üzebilir, anne ve babanız hala daha sağ ise artık yaşlanmışlardır ve bazı hastalıkları gündeme gelebilir, bunlar sizi psikolojik olarak etkileyecektir ama unutmayın bir şekilde hayat devam edecek.

evliyseniz işiniz gücünüz yerindeyse ev almak mantıklı bir yatırım olarak gelmeye başlar hani gençken diyorduk ya ömrümün en güzel çağını kredi borcu ödeyerek geçirmem diye, he işte o öyle olmuyor. yaş ilerledikçe olaylara farklı bir açıdan bakmaya başlıyorsunuz. miras falan da kalmayacaksa eğer o zaman işte tutuşmaya başlarsınız. otuzlu yaşları geçirir biraz daha beklemeye kalkarsanız o zaman daha da zor olacak her şey.
  • geçmez sandığınız zaman su gibi akacak hayatı bir bütün olarak planlayın. ya da siktir edin gençliğin tadını çıkarın öyle ya da böyle hayatın anlamsız olduğunu anlayacaksın en azından onu anladığın gün elinde güzel anılar olsun.
  • gençliğinizi yaşayın evlenmeyin....30.yaşınızı geride bıraktığınızda durama bakar evlilik kararını verirsiniz(olumlu/olumsuz)
    gerçekten birileri sizin için bir şeyler yapmıyor ve talep ediyor ise dehleyin dostluk öyle bir şey değil..
  • yaş 31. iyi bir eğitim alın. bugünden 45 yaşına kadar planlı şekilde ilerleyin. aşk meşk işleri ile zaman kaybetmeyin. vakti gelince sevdiğiniz ya da kısmetiniz ile evleneceksiniz zaten. en az bir konuda ( meslek dışı) söz söyleyecek kadar bilginiz- beceriniz olsun. hayatın asıl amacının şehveti tatmin olmadığını, iç güdüleriyle yaşayan hayvanlardan farklı olarak insanın bir yasam amacı olduğunu unutmayın. hayat ne verirse versin isyan etmeyin. her zaman başarılı olmak ya da mutlu olmak mümkün değildir. vicdanınız rahatsa gerisi önemli değil.
  • her yüze güleni dost sanmayın en önce.
  • öncelikle belirtmeliyim ki genç sözlük kızları da aynı oranda istifade edebilir işbu entryden.

özellikle üniversite falan okuyorsanız ve o alanda bir gelecek düşünüyorsanız, bölümden, hocalardan, arkadaşlardan ayrılmadan önce mutlaka onlara profesyonelliğinize dair bir ışık yakın da gidin. sonra çok faydasını görürsünüz. bölümünüzü bitirince birkaç arkadaşınız dışındaki insanlarla muhtemelen bir daha görüşmeyeceksiniz. hadi görüştüğünüz kimselere zamanla kendinizi kabul ettirirsiniz diyelim; dünya küçük malum, iş hayatında illa ki bölümünüzden birileri ya da birilerinin tanıdıklarıyla zaman içinde tekrar karşılaşacaksınız, belki hocalara işiniz düşecek. o zaman herkes daha profesyonel olacak ya da öyleymiş gibi yapacak. siz onların aklında "lan şu herif ne espiriler yapardı ya", "len şu herifin ne kasları vardı ya", "adam ne gitar çalardı baba ya" falan gibi kaldıysanız ve zamanında alanınızla ilgili herhangi bir ışık vermediyseniz millete, üzgünüm ama o esprileri, kasları, gitarı falan götünüze sokabilirsiniz.

yıllar sonra, bakın burası çok önemli, kariyerinizi çok yukarılara taşıyabilecek bir iş, bir proje, iş ortaklığı vs. olur kimsenin aklına gelmezsiniz, birisi hasbel kader sizden bahsetse, "lan siktir et onu ya" derler. siz bir şekilde bir proje ortaya koyarsınız, bir girişimde bulunursunuz, "kim lan, bu bizim mal mal espriler yapan x mi?" derler gıyabınızda, zorunuza gider.

şöyle örnek vereyim mesela, bizim bölümde bir arkadaş vardı.bu çocuk baya gevşekti. her ödevi son dakikada gönderirdi, her sınav haftası sağdan soldan ders notu toplardı, ihtiyacı olmadığı halde part-time işlerde çalışıp abuk sabuk şeylere para harcardı falan. sonra (10 sene sonra) duydum ki bu çocuk bir başkasıyla beraber baya bizim alanla ilgili kitap yazmış. alandan olmamdan mütevellit, bana soruyorlar o kitabı alsak faydası olur mu diye, istemsizce 10 sene öncesi gözümün önüne geliyor ve "siktir edin o kitabı" diyorum. diyorum yani. ha ben iyi mi yapıyorum, ben de bilmiyorum ama o işler öyle oluyor yani.
  • -bir meslek edin, çalışmakta ayıp yoktur.

-fırsat buldukça oku, öğrenmekte ayıp yoktur.

-aşık olduysan saklama, sevmekte ayıp yoktur.

-reddedilince hırçınlaşma, reddedilmekte ayıp yoktur.

-bol bol gül, gülmekte ayıp yoktur.

-erkekler de ağlar, ağlamakta ayıp yoktur.

-sevdiklerinin kıymetini bil, insan ömrü o kadar uzun değil, vefada ayıp yoktur.

-edebiliyorken tembellik et, hayal kur, gez toz, hayalperestlikte ayıp yoktur.

-ne istiyorsan onu giy, giyme diyene aldırma, sana giyme diyene de önceki kulağı giyme diyordu, istediğin gibi görünmekte ayıp yoktur.

-aptallık etme çağındasın, bu hakkını doya doya kullan, gençliğin aptallığında ayıp yoktur.

-hakkını aramayı öğren, hakkını aramakta ayıp yoktur.

-bol bol beceri edin, matkap tutmayı öğren lan bari, beceriksizlikte ayıp senindir.

-senden güçsüze üstün gelmeye kalkma, zalimlikte ayıp senindir.

-muhakeme et ama yargılama, yargılamada ayıp senindir.

-suça bulaşma, suç meslek değildir, suçta utanç senindir.

-saygısızlık etme, saygısızlıkta utanç senindir.
  • karşı cinsi evlenmeden önce iyice tanıyın. şayet ben değişmem diyorsa hemen ondan uzaklaşın.
hesabın var mı? giriş yap