şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşık 4 aydır başarmaya çalıştığımız eylem. bu işi, biraz bilgi verebilecek kadar öğrendiğim için bu entry girilmektedir.

  ülkemizde ki hayvani vergi oranları herkesin malumu. bu yüzden bu yönteme sık sık başvuruluyor. kişinin engel yüzdesine göre ötv indirim oranı değişiyor, ötv nin tamamından muaf olmak için %90 engelli durumu aranıyor. kdv her durumda devlete ödeniyor.

  öncelikle bu şekilde alınan araç 5 yıl boyunca satılamıyor.

  üzerine araç alınan kişinin engel durumu akıl sağlığı ile ilgiliyse mahkemeden vasi tayini kararı gerekiyor. bunun için öncelikle heyet raporu alınması gerekiyor.

  vasi tayini sonrası bir bayiden proforma fatura alınıyor ve bu fatura, ek karar vermesi için mahkemeye sunuluyor. bu ek karar sizin aracı almanızı sağlıyor. burda sıkıntılı olan şey şu; ek kararın çıkması uzun sürebiliyor, mesela 1, 2 ay. bu durumda sizin proforma faturasını aldığınız aracı bir miktar kapora vererek ayırtmanız pek mümkün olmuyor, çünkü hiçbir bayi kapora karşılığı 2 ay araba bekletmiyor. bu yüzden biz aracın fiyatının tamamını ödeyerek büyük risk aldık. eğer ek kararda sıkıntı çıkarda hakime hanım arabayı almamıza izin vermezse bayi paramızı geri vermeye söz verdi. yaşayıp göreceğiz.
 • emekli vatandaşların faydalandığı olay.
  ailesinde emekli olup arabası olmayan biri üzerinden gerçekleştirilebilir.