şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte başlığını arayıp bir türlü bulamadığım ve hayretler içinde sözlük içindeki vergi dairesi çalışanlarına hem küfür edip, hem de alel acele ulaşmaya çalıştığım araç alım şekli.

  yani sıfır araç alırken ötv sini ödemeden aracı almak.

  bir yolu sağlık kurulundan alınacak %90 üzeri rapor ile aracın alınacağı bayiye müracaat...

  1,6 arabalarda üst limit şimdilik yok ama 2018 yılı ile beraber ötv dahil 200 bin tl ile sınırlanıyor.

  alınan sağlık raporu noterden onaylatılıyor ve hastaneden onay alındıktan sonra araç ötv muaf olarak satın alınabiliyor ama kdv yine ödeniyor.

  mtv damga vergisi gibi çerçiler’den de muaf alınan bu araba 5 yıl kullanılabiliyor. üzerine araç alınan şahısın vefati durumda araç mirasçılarına kalıyor ama 2016 da çıkan (yamulmuyorsam) karar ile beraber araç sahibinin vefatı durumunda araç normal bir araba katagorisine geçmiyor. 5 yıl dolmadan, eski yasa ile satılabiliyorken, yeni yasa ile sahibi vefat etse de araç 5 sene satılamıyor ama vergiden muaf olma durumu kalkıyor, artık engelli aracı olarak değil de sadece ötv muaf araç olarak vasilerine kalıyor...

  araç eğer mirasçılara kaldığında mirasçıların da raporu varsa, alabilmeleri için mirastan vazgeçmeleri gerekiyor ki iki ötv’siz araç aynı anda vergi dairesinde görünmesin diye. hisseli ise miras kalan araç, işte o zaman emsal teşkil eden bir karar var vergi dairesinde, tekrar araç alabiliyor ama hisseli değil ise ve mirasçı tek çocuk ise, mirasın kesinlikle reddi söz konusu değil ise ve o miras kalan bireyin de engelli raporu varsa işte durum burada karışıyor.

  bu çok ekstrem bir durum olsa da bu durumda nasıl bir karar çıkar bilmiyorum ve araştırıyorum..

  varsa konu ile ilgilenen, gelir uzmanlığı yada müfettişlik yükselme sınavlarına hazırlanan, konu ile ilgili keyifle istişare yapılır...