şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de mevcut bir vergi.

  kamuda ve özel sektörde çalışan kaç milyon insan varsa -1 (bir) tane bile fire vermeden- katılması gereken bir isyan ve grev olmalıyken biz hala işin dalgasındayız.

  aklım, beynim almıyor.

  adamlar %171.4 vergi alıyor otomobilden. yani değeri 10.000 tl olan bir araca sahip olabilmek için türkiye'de ödememiz gereken para 27.140 tl.

  o aldığın arabaya yakıt koymak için de yine ederinin iki katı vergi ödüyorsun.

  ****

  dünya tarihinin belki de en kolay muhalefet yapılabilecek ülkesi olan türkiye'de muhalefete bak!!!

  - fakirin fukaranın - garibin gurabanın hakkını yedirmem, bedelsizi çıkarmam diyen kişinin "30.000'i veren acemi eğitimi bile almayacak!" demesini;

  - kendi yakınının girdiği sektörde (pırlanta) hem ötv'yi hem de kdv'yi kaldırmasını; pırlantayı özel tüketim olarak görmeyenin otomobilden, telefondan %100'ün üzerinde vergi almasını;

  - benim de 2008 senesinde aralarında olduğum ktm askerlerinin fotoğrafını
  .
  .
  .

  nasıl olur da bu hükümeti yıkmak için kullanamazsın?!?

  ***

  şu yukarıdaki, aşağı doğru giden üç nokta var ya, sonsuzu ifade ediyor. sonsuz tane hatanın içinden şehir şehir, sokak sokak, ev ev dolaşılarak halka anlatılan hangisi?

  parti mi kuralım?

  yok yok! ötv'nin kdv'sini ödemeye devam edelim!

  edit: şu link [http://www.hurriyet.com.tr/…m_campaign=yazarsonyazi http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21508779.asp]
 • vatandaşın umrunda değildir.

  sözlükçünün de umrunda değildir.

  vatandaşın tepesinden bakan yorumlar yapmak kolay ama.
 • ekonomist değilim o yüzden dünyanın başka bir yerinde böyle hilkat garibesi bir düzen var mı bilemiyorum ama verginin vergisini almak nedir yaa?
  lan madem o vergiyi öpe okşaya almayı kafaya koydun, adam gibi oranları belirle. aynı vergiyi alacaksan yine al. ama milleti göz göre göre salak yerine koyma bi zahmet.

  bence verginin vergisini almak bunu koyanların "acaba milletin sesi çıkmadan daha ne kadar ileri gidebiliriz" testinden başka bir şey olamaz. yıllardır görüldüğü üzere test sonuçları da gayet başarılı.
  yakında pegasus tarzı billboard'lar bekliyorum akp'den. "vatandaş sikmeyi biz başlatmadık, ama biz ilerlettik" diye
 • seveni sikerler seveni sikerler sözcüğünün tam tescilidir.
 • fazla salakça mı yoksa fazla şeytanca mı olduğunu bilemediğim vergi uygulaması.

  bu durum, kanunlara göre bir malın kdv'sinin o malın fiyatı ve diğer bütün vergi, resim ve harçların toplamı üzerinden hesaplanmasından kaynaklanıyor. yani diyelim ki bir malın kdv'si %18. devlet bu mala %100 ötv koyduğu takdirde bunun %18'i de kdv hesabına giriyor ve devlet aldığı vergiyi aslında %118 artırmış oluyor.

  hadi kdv'ye giren diğer vergiler neyse de, birçok kalem için astronomik boyutlarda olan ötv'den bir de kdv alınması fiyatları aşırı biçimde etkiliyor. buna itiraz etmek şart.
 • tuketici derneklerinin actigi davalarla anayasa mahkemesi'ne tasinan konu. 16 ocak 2014'te anayasa mahkemesi sonucu aciklayacak diye haberler cikmisti ama devami medyaya pek yansimadi. mahkeme basvuruyu degerlendirip eksiklerin tamamlanmasi icin tekrar raportore yollamis. ayrica maliye bakani ve bakanlik burokratlari dava oncesinde anayasa mahkemesi'ne gidip konu hakkinda bilgi vermisler.

  (bkz: verginin vergisi)
 • kimsenin takmadığı ama çok önemli bir hadisedir.vatandaş bu konu üzerinden soguslenmektedir.sagolsun güvendiğimiz mahkemelerden de herhangi bir sonuç alinabilmis değildir.

  türkiye ye hoşgeldiniz.
 • motorlu tasit bir lukstur. belediyelerimiz ne yazik ki toplu tasimayi rahat ve efektif bir duruma tasiyamamistir ama bu tasit sahibi olmanin luks oldugu gercegini degistirmez.

  ozellikle enerji konusunda disa bagimli bir ulke oldugumuz dusunulurse ne kadar az yakit harcarsak butcemiz o kadar az hasar gorur. bu yuzdendir ki otomobillerin motor kapasitesi arttikca vergiler artmakta, benzine odenen paranin cogu vergi olarak odenmektedir. bu sekilde halk toplu tasimaya yoneltilir.

  su anda istanbul'un trafiginden falan sikayet ediliyor ya, otv ve benzindeki vergi olmasa durum kac kat beter olurdu tahmin bile edemezsiniz.

  tanim: halki toplu tasimaya tesvik etme amacli vergidir. yan faydasi da devletin vergi toplayamadigi bireylerden ve kucuk isyerlerinden dolayli aldigi vergidir.