şükela:  tümü | bugün
 • dunyada bulunan en eski ve en iyi korunmus homo sapiens kalintisi. m.o. 3300 senesinden beri alp daglarinin sogugunda mumyalanmis olan adama bilimadamlari otzi adini takmislardir. o harfinin ustunde iki nokta vardir.
 • bu adamcagizin cebinde bulunan bogurtlenimsi bir meyve arkeologlarin kendisinin yaz sonu bahar basi gibi oldugune dair iddialarda bulunmasina yol acmistir ayricana. (bkz: uc arkeolog kazi yapiyorlarmis kaz olmus)
 • (bkz: kennewick man)
 • ötzi'nin bağırsaklarının içeriğinden alınan dna incelenmiş ve geyik eti, hububat ile bir tür bitki tükettiğine dair kanıtlara rastlanmış. bu arada ötzi tip olarak orta asyalıları andırıyor, biraz da bir punk rock grubunun basçısı havası var. hatta çok zorlarsak eurythmics'den dave stewart'ı andırdığı bile söylenebilir. ötzi'nin ürkek bakışlarıyla karşılaşmak için... http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~175421,00.asp
 • 1991'de bulunan otzinin baltasi ve oklarinda yapilan incelemeye gore de 4 ayri insana ait kan izleri bulunmus...bunlarin olmeden once catistigi avcilar oldugu tahmin ediliymus...
  (bkz: http://www.hurriyetim.com.tr/…12@nvid~301291,00.asp)
 • tarih oncesi bir seri katil..lakin o zamanlar bir polis teskilati olmadigi icin seri katilligin zevkine varamamis o hinclan vurmus kendini daga bayira.. yazik..
 • ötzi adını, bulunduğu köyden almıştır. yaşadığı dönem şehir hayatının yerleşmiş ve yaygınlaşmaya başlamış olduğu zaman dilimi içerisinde olsa da, buluntular ötzi'nin hala taş devrinde yaşadığını gösterir. örneğin baltasının kafası demirdendir, yani ötzi ve muhtemelen onun toplumu, demirden daha sert bir karışım olan bronzdan bi haberdir.
  kaynak: civilization in the west.
 • 13.08.2003 tarihli hürriyet gazetesi haberine göre avusturya alplerinde, 21.04.2005 tarihli hürriyet gazetesi haberine göre ise italya alplerinde bulunmustur.
  en azindan iki haber de 1991 yilinda bulundugu konusunda mutabiktir.
  21.04.2005 tarihli, kirmizi puntolarla sürmansetten verilen 'ötzi'nin lanetine bir kurban daha' haberine göre ötzi lanetlidir ve kendisi ile temasta bulunan kisiler ölmektedir. bundan önce ölen 4 kisiye bir yenisi eklenmis ve arastirma yapan ekibin baskani konrad spindler de ölmüstür.
  ötzi'nin lanetli olduguna inananlara, spindler* 'kim bilir belki de bir sonraki kurban ben olurum' diye saka yapmistir.
  (bkz: hurriyet gibi gazete cikarma rehberi)
 • ölmeden öncesini bilemem ama öldükten sonra lanetiyle 4 kisiyi daha hakki rahmetine kavusturdugu rivayet edilen resmini her gördügümde beni iliklerime kadar donduran hakkinda kötü birsey yazmaktan da çekindigim buzadam, sevilesi insan. laneti sebebiyle öldügü söylenen kisilerden dr. rainer henn buzadama çiplak elle dokunma gafletinde bulunmus buda yetmezmis gibi ötzi ile ilgili bir konferans vermeye kalkismis. ötzinin lanetini unutmanin cezasini trafik kazasiyla ödeyip ölmüstür. bir diger lanetzede buzadamin bulundugu bölgede rehberlik yaparak belki baska buzadamlar bulurum söhretin karinin kizin dibine vururum diyen dagci kurt fritz çig altinda kalarak kendini heba etmistir. ötzinin özel hayatini hiçe sayarak hakkinda belgesel hazirlayan avusturya televizyonu orfdan rainer hölzbeyin tümöründen ölerek beyin tümörü belgesellerine konu olmustur. helmut simon ötzinin en sevdigi lanetlisi alman dagci buzadamin bölgeden çikartilmasina yardim etmis daha sonra tirmanis yaparken ötzinin kendisine 100 metre yükseklikte saka yapmak istemesi sonucu dengesini kaybederek ölmüstür. en son kurban konrad spindler ise nekrofili denilen sapkinligi yüzünden ince bir hastalik kapip göçmüstür bu dünyadan.