şükela:  tümü | bugün
 • maganda kurşunuyla ölen ilk vatandaş.
 • ötzi'nin bağırsaklarının içeriğinden alınan dna incelenmiş ve geyik eti, hububat ile bir tür bitki tükettiğine dair kanıtlara rastlanmış. bu arada ötzi tip olarak orta asyalıları andırıyor, biraz da bir punk rock grubunun basçısı havası var. hatta çok zorlarsak eurythmics'den dave stewart'ı andırdığı bile söylenebilir. ötzi'nin ürkek bakışlarıyla karşılaşmak için... http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~175421,00.asp
 • dunyada bulunan en eski ve en iyi korunmus homo sapiens kalintisi. m.o. 3300 senesinden beri alp daglarinin sogugunda mumyalanmis olan adama bilimadamlari otzi adini takmislardir. o harfinin ustunde iki nokta vardir.
 • buyuk ihtimalle donarak olurken "ulan bari surda buzun ortasinda huzur icinde yatayim, huzur icinde oliyim ya, ulan beni burdan cikaran olursa onun allah belasini versin" diye lanet okumus olan adam.
 • ağır şarapçı havası olan büyük büyük büyük dedelerimizden biri.
 • bu adamcagizin cebinde bulunan bogurtlenimsi bir meyve arkeologlarin kendisinin yaz sonu bahar basi gibi oldugune dair iddialarda bulunmasina yol acmistir ayricana. (bkz: uc arkeolog kazi yapiyorlarmis kaz olmus)
 • kıyafetleri üzerinde yapılan incelemelerde hem evcil hem yabani hayvan derileri ve kürkleri kullandığı ortaya çıkmış. hatta sadece ceketi için en az dört farklı koyun ve keçi cinsinin derisini kullanmış. araştırmanın öne çıkan sonuçları şu şekilde;

  - pantolonu keçi derisi
  - ayakkabı bağcığı ayı derisi
  - belindeki örtüsü koyun derisi
  - ok kılıfı karaca
  - şapkası bozayı
  - ceketi ise hem koyun hem de keçi derisinden, farklı parçalar

  http://www.bbc.com/…ws/science-environment-37094141
 • tarih oncesi bir seri katil..lakin o zamanlar bir polis teskilati olmadigi icin seri katilligin zevkine varamamis o hinclan vurmus kendini daga bayira.. yazik..
 • tam yirmi yıl önceydi. italya-avusturya sınırındaki ötzal alpleri’nde dolaşan bir grup dağcı, bir ceset buluyordu. birinci dünya savaşı’nda öldüğü tahmin edilerek innsbruck’a götürülen beden incelenmeye başlanıyor, ortaya çıkan bulgular tüm dünyayı sarsıyordu.

  5300 yaşındaki ötzi, tesadüfen derin uykusundan uyandırılmıştı. 1.58 metre boyunda, 15 kilo ağırlığındaki buzadam, müthiş korunmuştu. ondan kalanlar milim milim inceleniyor, insanlık tarihinin yeni kilometretaşlarına kavuşuyordu.

  45 yaşlarında öldüğü sanılan buzadamın ayak ve bacaklarında tespit edilen dövme benzeri is lekeleri, estetik bir kaygıdan çok, tıbbî bir müdahalenin ürünüydü. tabii bunlar nasıl yapılmıştı, hâlâ tartışılıyor. fakat ötzi’nin 57 dövmesinin bulunduğu noktaların bugünkü akupunktur tedavisi açısından önem arzeden yerlerde olması, dövmelerin ilkçağlarda akupunktur için kullanıldığı tezini oldukça güçlendiriyor.

  ötzi’nin keşfi ve üzerindeki araştırmalarla ilgili yedi kişinin 14 yıl içinde ölmesi, mumyanın laneti olarak yorumlanmıştı. fakat korkmayın, buzadamla ilgili çalışma yapanlardan sadece yedisi hayatını kaybetmişti. onu inceleyen adli tıp ekibinin şefi, onun hakkında vereceği bir konferansa giderken araba kazasında,hayatını kaybederken, ikinci kurban çığ altında kalmıştı. 5300 yaşındaki ihtiyar delikanlının filmi yapan gazeteci gizemli bir hastalığa yenik düşerken, ötzi’yi bulan helmut simon, buzadamın bulunduğu yere 200 metre mesafede uçuruma yuvarlanmıştı. buzadamın vücudunu bakterilere ve mantarlara karşı korumak için yöntem geliştiren bilim insanı kalp ameliyatında masada kalırken, her fırsatta ne laneti diyen bir numaralı ötzi uzmanı da als hastalığına yenik düşmüştü. son olarak da onun hakkında kitap yazan bir avustralyalı son nefesini vermişti.

  verilecek ödül nedeniyle ilk kimin bulunduğu bile tartışmalı olan buzadam, bugün italya’nın kuzeyindeki bolzano’da sergilenedursun, onun hakkında yapılan araştırmalar geçmişe ışık tutuyor. tutankamon kadar olmasın, ötzi’nin laneti de daha çok konuşulacağa benziyor.

  kaynak
 • tahmin edilir ki 165 boyunda 50 kilo ağırlığında 45 yaşlarında, muhtemelen o zamanların zıpır avcısı kategorisinde biri ötzi. ne hayaller ne umutlar ne yaşanmışlıklar bıraktı gerisinde ve sırtından aldığı darbe ile hayatı son buldu. ötzi dünyada bir çok şey gördü, bir çok şeyi ise göremedi. tıpkı ondan sonrakiler gibi. şaraplar ötzi'nin şerefine!!