şükela:  tümü | bugün
 • dna analizine göre anne tarafı orta avrupa'nın yerlisi ve nesli tükenmiş, baba tarafı ise yakındoğu (belki de anadolu) göçmeni. günümüzde baba tarafından akrabaları muhtemelen isveç ve bulgaristan'da yaşıyormuş.
  http://www.nydailynews.com/…light-article-1.1486159
 • ölüm şekli araştırılıyor olmakla birlikte, muhtemelen dünyanın ilk faili meçhul cinayetine kurban gitmiş olan kişi.
 • ciddi ciddi ithal balta kullanan antik insan.

  ötzi’nin baltasındaki bakır 500 km uzaktan!
 • der mann aus dem eis isimli 2017 almanya yapımı filmde hakkında bir hikaye uydurulan insan. bu hikayeye göre köyü yakıp yıkan vandalları yakalayıp doğramıştır.
 • üç tane kadından oluşan, kaliforniyalı bir post punk grubudur.
 • bununla temasa geçen herkes ilginç biçimde ölmüştür.
 • avusturya alplerinde ki bir buzulda 1991 yılında bulunan 5350 yaşındaki buz adam. yapılan bağırsak analizi sonucunda en son geyik eti yediği tespit edilmiştir.
 • cesedin biçimi bozulmuş ve görünümü korkunçtu . bu yüzden avusturya ve italya sınırındaki öztral alpleri'nde gezintiye çıktıkları sırada cesetle karşılaşan ufak yürüyüş grubu ilk önce başka bir dağcının kalıntılarını keşfettiklerini sandı, belki de bu kişi öleli birkaç mevsim olmuştu . cesedin dağdan çıkarılması günler sürdü, fakat çıkarıldığında bu vücudun sıradan bir yürüyüşçüye ait olmadığı anlaşıldı. ceset en az 5300 yıllık olduğu düşünülen ve son derece iyi muhafaza edilmiş bir mumyaydı.
  "ötzi"nin keşfedilmesinden bu yana, hayatı ve ölümü hakkında muazzam bilgiler edindik. ötzi görünüşe göre cinayete kurban gitmişti; ölümüne sol omzundaki yumuşak dokuya saplanan ok ucunun ve ardından başına aldığı darbenin neden olduğu düşünülüyor. barsak analizlerine bakılacak olursa son günlerinde iyi beslendiği ortaya çıkıyor.
  fakat genomlarla ilgili asıl eğlence araştırmacıların ötzi'nin sol kalçasından ufak bir kemik parçası çıkarmasıyla başladı. kemikte muhafaza edilen dna'nın genetik analizine göre ötzi italya'nın kuzeyindeki buz gibi bir dağlık bölgede keşfedilmesine karşın , günümüzde yaşayan en yakın genetik akrabaları buradan 300 mil uzaklıktaki sardinya ve korsika adalarında yaşıyordu. ayrıca ötzi büyük ihtimalle açık enli ve kahverengi gözlüydü kan grubu 0'dı . laktoza duyarlı ve kardiyovasküler hastalık nedeniyle ölüm riski genetik olarak yüksekti. yani zamanda geriye giderek ötzi'yi sütten, etten ve katillerden uzak tutmayı başarabilseydik, tahminen 45 yıl süren ömrü az da olsa uzayabilirdi. (bkz: https://www.nature.com/articles/ncomms1701)
 • 2003 yılında discovery channel'da belgeseli çıktığında ağzım açık şekilde izlemiştim çocuk yaşımda. aradan 16 sene geçmiş hala yeni bilgiler-veriler çıkıyor ve beni hala şaşırtıyor bu adam. ötzi’nin genlerinden yola çıkılarak yapılan araştırmalarla, kilolu olmamasına ve hareketli bir yaşam sürmesine rağmen genetik olarak kalp ve damar hastalıklarına çok yatkın olduğu ortaya çıktı. ayrıca gen haritasında kenelerden geçtiği bilinen ve lyme hastalığına neden olan bakteriyel bazı kalıntılar saptanması da ötzi’ye tarihteki ilk lyme hastası ünvanının da verilmesine neden olmuştur.

  ötzi’nin laktoz intoleransına sahip olduğu bu yüzden de süt ve süt ürünleri tüketemediği de tespit edildi. ötzi’nin yaşadığı dönemde laktoz intoleransının günümüze oranla çok daha fazla olduğu düşünülüyor. ek olarak o dönemde hayvancılığa yeni geçilmiş olması ve süt ve süt ürünlerine pek ilgi duyulmaması da bunun nedenleri olarak gösteriliyor.

  benim düşüncem, kendisi bir kabile reisiydi, onun yönetiminden memnun olmayan daha genç erkekler ona insan yaşamının darbesini yaptı. *