şükela:  tümü | bugün
 • o güzel insanlar o güzel a/2017 u1'lere binip gittiler.. a/2017 olmasa da amca oğlu bir gök cismine binip gidecek birileri ve yaşamaya uygun gezegenler arayışına çok daha hızlı olarak devam edecekler

  a/2017 u1, nasa'nın keşfettiği, güneş sistemine dışarıdan gelen ve 400 metre çapından küçük çok hızlı bir kütleymiş. ilk kez böyle bir cisimden haberdarız.
 • herhangi bir astreoid veya uzay cismine benzemeyen ve çok çok farklı bir yörüngeye sahip olduğu düşünülen yıldızlar arası nesne.

  http://edition.cnn.com/…olar-system-trnd/index.html
 • marduk keşif sondası.

  (bkz: probe)
  (bkz: buoy)
  (bkz: sonobuoy)

  not: beşinci yörüngedeki asteroid kuşağı'ndan daha içeri yönelen her türlü cisim dünyaya yönelik açık bir tehdittir.
 • hawaii'deki pan-starrs 1 teleskobunda 19 ekim 2017 günü tespit edilmiş, 400 metreye yakın çapı olan ve hızlı haraket eden bir cisimmiş.. saniyede 25.5 km gibi bir hızla geliyor. bir kuyruklu yıldız mı yoksa asteroid mi henüz nasa da emin olamamış. uzay ajansı cisimin nereden geldiğini bilmiyor ve cismin davranışının sistemimizdeki göktaşları gibi olmadığını söylüyor. eğer tahminler doğru çıkarsa bu yıldızlararası sistemden güneş sistemimize gelen ilk incelenebilir cisim olacak.

  muhtemel rotası-->

  cisim dünyanın 24 milyon kilometre uzağından geçerek sistemimiz dışına doğru ilerliyor. cismin yörüngesi de bugüne dek görülen en ekstrem yörüngelerden. öyle bir hızla gidiyor ki, muhtemelen bir daha geri gelmeyecek.

  cisim biraz aceleye geldiği ve ne yazık ki herhangi bir sınıfa sokulamadığı için aslında biraz dandik bir isimle kayda geçti. aslında daha havalı bir ismi hakediyordu. uluslararası astronomi birliği'nin bu tarz cisimler için yeni bir isimlendirme kuralı oluşturması elzem gibi...
 • ey a/2017 u1, sen kimsin ya
 • diğer resmi adı oumuamua.19 ekimde hawaii'deki teleskop sayesinde farkedildi. bir futbol sahası büyüklüğünde ya da biraz daha büyük. güneş sistemimiz dışından gelen ve gözlemlenebilen ilk asteroid. peki nereden geldi? farklı görüşler olmasına rağmen ağır basan, dışarıdan gelip yüzmilyonlarca yıldır bizim sistemimizde herhangi bir yıldıza çarpmadan dolaştığı.

  http://edition.cnn.com/…ect-solar-system/index.html
 • vega yıldızı yönünden gelmiş ama yıldızlar da hareket ettiğinden kesin olarak oradan geldiği söylenemiyormuş.
 • yoh amoua!
 • yaklaşık 20000 yıl sonra sistemimizden sktir olup gidecek enteresan cisimmiş. bana daha çok uzay gemisi gibi geldi. kim bilir ne sırlar barındırıyor?

  edit: alternatif link

hesabın var mı? giriş yap