şükela:  tümü | bugün
 • uzaylı voyagerı.

  https://youtu.be/kw0yoew2uqy
 • belki daha önce burada ya da başka yerde yazılmıştır, benim düşüncem güneşten yakıt almaknl için rotasını değiştirip, kuyruklu yıldızlardan bile daha hızlı olduğu tespit edilen bu cisim aslında yakıt ikmali için o tespit ettiğimiz hıza inmiş (bir nevi durmuş) güneşin yanından geçip yakıtını almış ve tekrar hızlanarak asıl rotasına girmiştir. öyle ki biz onlar için belki de bir uzay çöpünden farksızızdır. çok evelemeye gevelemeye gerek yok, belki de biz onlarin boku bile olamayız.
 • insaoğlunun teknolojik açıdan ne denli geri kalmış olduğunu ve uzayda çaresiz olduğunu tokat gibi yüze vuran cisim.

  bu nesne taaa güneş sisteminin dışından geliyor, dünyaya uzay ölçüleriyle hayvani şekilde yaklaşıp, fişek gibi uzaklaşıyor ve biz onu ancak uzaklaşırken arkasından bişey mi geçti lan yanımdan o ney öyle moduyla izleyebiliyoruz.

  o cisim dünyaya çarpacak olsaydı muhtemelen bunu fark bile etmeyecektik, anam noluyo zelzele mi oluyor demeye kalmadan götürecekti hepimizi. üstelik o cismi keşfettiğimiz halde dünya için sadece bir ışık noktası o. gören bilen test edebilen olmadı. anca hareketlerine hızına parlaklığına bakıp tahmin sallıyorlar.

  insan gerçekten bunları duyunca insanoğlu olarak ne derece çaresiz ve geri kalmış olduğumuz anlıyor.
 • kayıt altına alınmış, güneş sistemini ziyaret eden ilk yıldızlararası cisim. 34 günlük gözlem süresince yapay veya doğal olduğu kanıtlanamamıştır. asteroid olarak sınıflandırılmış ama tam anlamıyla hem asteroid hem de kuyruklu yıldız özelliği göstermemektedir. dinleme yapılmış ve bir bilgi iletimi yapmadığı tespit edilmiştir. bana kalırsa doğaldır. yapay olsaydı daha uzun süre konaklaması ve yollandığı sistemi iyice araştırması gerekirdi. ya da sistemlere hangi gezegende yaşam ihtimali var diye hızlı bir bakış amaçlı yollanması da makul. o halde bunun peşinden ikinci bir tane gelmesi gerekir. ama işte bu bilgi iletimi öyle hemen olmuyor. eğer yapaysa uzaklıklar çok uzak olduğu için gönderen medeniyet çoktan yok olmuş olabilir bile. ayrıca onun ileteceği bilgi paketi sahibine ulaştığında biz çoktan dünyayı tüketmiş ve gezegeni terketmiş olabiliriz. biliyorum yörüngen gereği imkansız ama yine çık gel oumuamua.
 • hevesler boş çıktı. nature astronomy dergisi’ne göre bir grup bilim insanı doğal yapıtaşlarına sahip olduğu sonucuna varmışlar.
  hayaller ve uzaylılar başka bahara kaldı.

  daha fazlası.
 • yapay değil deniyor ama yapılan açıklamalarda doğal olamayacak kadar da anomali olarak söz ediliyor. hangisi peki?..bilim adamları da tam şudur diyemiyor açıkçası. evrende nelerin var olduğunu tam olarak asla bilemeyeceğiz. onun için kesin şu vardır ya da yoktur diye hüküm vermek pek doğru değil gibi görünüyor.
 • (bkz: contact) daha yeni izlemiştim, her şeyi ile filmi hatırlattı oumuamua.

  carl sagan: eğer tüm evrende yaşam sadece dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu..

  ruhu şad olsun.

  edit: imla.
 • uzay aracı olarak düşünürsek baya tehditvari bir araçtır, gönderenler aba altından sopa gösterip, “akıllı olun lan” demiş gibidir. sonuç olarak daha minik bir uzay aracı yerine dünyayı yok edebilecek büyüklükte bir gök taşı yollayanın iyi niyetinden kuşku duyarım hacı.

hesabın var mı? giriş yap