şükela:  tümü | bugün
 • psikolog, primatolog, etolog frans de waal’in evrimsel olarak birbirlerine en yakın üç kuyruksuz maymun türünün; bonoboların, şempanzelerin, ve iki ayaklı maymunların ortak dünyasını bir solukta okunacak güzellikte anlattığı kitap. ilk cümlesi bir kez okununca unutulmayacak cümlelerdendir:

  “maymunu ormandan çıkarabilirsiniz ama, ormanı maymunun içinden çıkaramazsınız.”

  buyrun bunlar da waal’in bu güzel cümlesinin hemen ardından söyledikleri:

  “bu bizim gibi iki ayaklı maymunlar için de geçerlidir. atalarımızın ağaçtan ağaca atladığı zamanlardan beri küçük gruplar halinde yaşamak bizim için bir saplantı halini almıştır. televizyonda göğüslerini yumruklayan siyasetçilere, gömlek değiştirir gibi sevgili değiştiren dizi yıldızlarına, kimin gidip kimin kalacağına karar verilen reality şovlara doymak bilmeyiz. maymun kardeşlerimiz de güç ve cinselliği bizim kadar ciddiye almasalar bütün bu primat davranışlarıyla dalga geçmek kolay olurdu.”

  frans de waal’e bu güzel kitabı yazdığı için, metis’e bu güzel kitabı yayınladığı için, aslı biçen’e de bu güzel kitabı türkçeye çevirdiği için teşekkürler, kaçayım ben artık.
 • dilimize "içimizdeki maymun" adıyla çok başarılı bir şekilde çevrilen değerli eser. "ape" maymun, "monkey" ise şebek olarak geçiyor kitapta; isabetli bir seçim olmuş. primatların iktidar mücadeleleri, cinsellikleri, ödül-ceza sistemleri, yaptıkları iyilikler, kötülükler, hırsları, korkuları, umutları ve umutsuzluklarına dair bazı incelemeler üzerine kafa yormak için bire bir. yazarın dili açık, anlaşılır ve sürükleyici. ben de bir paragraf yazayım o zaman (s. 179):

  "maymunlarla insanları ayıran nedir? cevap kısmen, daha fazla özbilinç olabilir çünkü ikinci bir farklılık var ki teselliden bile daha uzun zamandır biliniyor. maymunlar, bizim dışımızda kendi yansımasını tanıyan yegâne primat. kendini tanımayı sınamanın yolu, bir bireyin, farkında olmadan, göremeyeceği bir yerini, mesela kaşının üzerini boyamak. ondan sonda bireye bir ayna veriliyor. kendi yansımalarına bakan maymunlar, elleriyle boyayı siliyor, sonra da parmaklarını inceliyorlar, böylece aynadaki boyanın kendi üzerlerinde olduğunu fark ettiklerini gösteriyorlar."

  http://www.idefix.com/…r-bilim/urunno=0000000280309