şükela:  tümü | bugün
 • bir alt sürümü için : (bkz: satantango)
 • ya da out 1, noli me tangere. yönetmenliğini jacques rivette ve suzanne schiffman'ın yaptığı 68 olayları sonrasından bahseden 12 küsur saatlik film. jean pierre leaud da var tabii filmde.

  filmin uzun ve kısa versiyonları nisan ayında 35. istanbul film festivali kapsamında gösterilecekmiş. şöyle bir bilgilendirme var:

  "çok değil daha düne kadar bir türlü ulaşılamayan bu kayıp hazine, şimdi restore edilmiş kopyasıyla hem de ilk ve özgün uzunluğuyla sinemaseverlerin karşısına 2- 3 nisan’da fransız kültür merkezi’nde çıkıyor. istanbul film festivali, başka sinema ve fransız kültür merkezi işbirliğiyle izleyicileri günde 6 saatten, iki günlük bir film maratonuna çağırıyor. filmin 246 dakikalık kısa versiyonu ise 7 nisan’da istanbul film festivali’nde gösterilecek."
 • -yarısında gerçekten çıkılabilecek filmler.
  cümle düşük değil.
  not: filmin elimdeki versiyonunun süresi: 12 saat 20 dakika 19 saniye
 • kısaltılmış spectre versiyonunu festivalde afakanlarla izlediğimi hatırladığım film. aklımda iki bıcır kız çocuğunun emprovize şirinlikleriyle kadraj çaldıkları kısımlar kalmış sadece ki nasıl kopmuşsam artık öyküden. şifrelerle kafayı kırmış leaud bile bağlayamamıştı. rivette'in garip komplo hikayelerini pek severim halbuki ama out 1 ısınamadığım filmlerinden biridir. ayrıca söylemeden geçemeyeceğim festival bülteninde filmi 68 temasıyla bağdaştırmak hayli aşırı bir yorum olmuştu. bırakın doğrudanlığı hiçbir ama hiçbir dolaylı atıf, gönderme, metafor yoktur buna dair, bir tane dahi yoktur. film bittiğinde hesap soracağım bir mutat zevat aramıştı gözlerim.
  kısacası pek iyi anmadığım filmlerdendir.

  ihtiyat notu: 12 saatlik uzun versiyonu olan noli me tangere'yi izlemedim. kırpılmış yerlerde 68 atıfları varsa onun günahı da benim boynuma artık.