şükela:  tümü | bugün soru sor
 • riverside adli polonyali muhtesem prog metal grubunun 2003 tarihli debut albumudur. anathema, iq, camel, marillion, yer yer de fates warning ve pain of salvation'i cagiristiran nefis bir calismadir.
 • soyle de bir trackliste sahiptir:

  1. the same river
  2. out of myself
  3. i believe
  4. reality dream
  5. loose heart
  6. reality dream ii
  7. in two minds
  8. the curtain falls
  9. ok

  ne sozlerini ne de albumun kendisini daha fazla inceleyememis olmama ragmen konsept album olduguna dair bir suphem de yok degil su an itibariyle

  ayrica albumle ayni adli sarkinin sozleri de soyledir:

  /he/

  i don't feel quite myself
  i think i'm losing heart
  i'm sick and tired of all those words
  voices in my head
  i think i have become
  another suffering of my soul

  you ask me how i'm feeling
  looking in my eyes
  hearing only what you want to hear
  i'm holding my breath
  holding my time
  i wish you knew how i was hurt

  i'm really scared of getting lost in real life
  so please stop asking me for more
  let me get this straight
  let me get this right
  i need a place to be alone

  i need a place to be
  i need a breath to take
  don't wanna scream with my mouth shut
  it leads us nowhere
  stop looking at me like that
  this is not what i had in mind

  i'm really scared of getting lost in real life
  so please stop asking me for more
  let me get this straight
  let me get this right
  i need a place to be alone

  let me get this straight
  let me get this right

  let me go
  you've just helped to get me out of myself
 • voices in my head ep'inde bir adet live versiyonu bulunmaktadır bu şarkının.
 • polonyalı progressive rock grubu riverside'ın 2004 çıkı$lı debut albümü.

  son zamanlarda dinlediğim, progresif müzik adına yapılmı$ en iyi i$lerden biri. özellikle de bir debut albüm olmasına rağmen oldukça net, enstrümanları duymak hususunda pürüz barındırmayan bir sounda ve mükemmel bir atmosfere sahip bu albüm.

  kelimelerle ifade etmek çoğu zaman oldukça zor oluyor bir sanat eserinin hissettirdiklerini; fakat burada cesur davranmak lazım gelmekte. bu albümü kanımca en iyi anlatacak kelime iki harften mütevellit-ki kendisi sudur zannımca.

  klavye kullanımı albümün genelinde fazlasıyla ba$arılı ve $u bahsettiğim "su" gibi olma durumunu, solo gitarın kulağa ilk aksettiğinde yabancı gelen-fakat sonradan alı$ılan- tonuyla el ele yaratıyor, dinleyiciyi buğulu bir melankoliye doğru çekiyor, yava$ yava$...

  albümün açılı$ parçası the same river, 12 dakikalık bir progressive rock klasiği diyebiliriz ve bu abartmak olmaz gerçekten de. vokallerin ortaya çıkması uzun bir enstrümantal bölümün ardından vuku buluyor ve burada vokalist mariusz duda'nın etkileyici sesine tanık oluyoruz. bu parça tamamıyla müzikal bir ziyafet ve özellikle son dakikası boyunca grubun gitaristi piotr grudziski'nin attığı muazzam solo tam anlamıyla his yüklü bir melodiler yumağı. albümün dibe çeken yanı bu "su" kıvamındaki sololarla ortaya çıkıyor, yıkıp geçiriyor zaten.

  albüme adını veren parça sert riffleri ve yine yer yer sert vokalleri ile dikkat çekiyor, kanımca albümün en zayıf parçalarından biri. grubun progressive metale kaydığı eserlerden biri bu. daha sonra i believe ba$lıyor ki bu parça da son derece güçlü bir hissiyata, ezen bir melankoliye ve $ahane vokallere sahip. beni en fazla etkileyen parçalardan biri de bu oldu albümde.

  reality dream grubun dream theater'a yakla$an yönünü sergilediği bir enstrümantal. progresif ve sert yapısı ile araya serpilmi$ gitar soloları keyifle dinlenen bir eser çıkarmı$ ortaya. loose heart, the same river'ın ardından albümdeki en güçlü parça diyebilirim, özellikle vokaller burada insanüstü bir performans sergilemi$. parçanın sonlarına doğru, hüzünlü clean vokalin nasıl brutal tatlar yakaladığı görülmeli. reality dream ii öncülü gibi bir enstrümantal, sololara daha fazla ağırlık verilmi$ bu parçada.

  in two minds yine anathema etkile$imleriyle yoğrulmu$ bir "gece" parçası. the curtain falls 8 dakikalık, yürüyü$ açısından the same river'ı andıran, grubun güçlü parçalarından. son parça ok mükemmel bir kapanı$, albümün bütünlüğünü en iyi $ekilde koruyup, dinleyiciyi ağır bir yükle dibe bırakan, "çık bakalım $imdi buradan!" diyen türde, gölgeye karı$ıp yiten bir eser.

  nihayetinde pink floyd, anathema, dream theater, opeth, porcupine tree sevenlere hitap edebilecek, çok ba$arılı bir albüm olduğunu belirtip bitireyim.
 • riverside albümleri arasında favorimdir. özellikle loose heart, in two minds ve albüme ismini veren şarkı müthiştir. progressive rock dinleyicilerinin ıskalamamaları gereken bir çalışmadır.
 • 15 sene olmuş çıkalı, ben daha yeni keşfediyorum.

  sensiz geçen yıllarıma yanayım.