şükela:  tümü | bugün
 • toplu tasima araclari cercevesinde "sehir disina dogru" manasina gelir.
 • her bir aramanın ayrı bir heyecan dalgası yarattığı, çalışanlarındaki gerginlik katsayısının bir zirve yapıp bir yerlerde süründüğü, böylesine bir ortamda çalışan bireylere de askerlik anıları kadar çok ve renkli hatıralar bırakan, macera dolu çalışma biçimi.
  aradığınız adamla eşini en renkli fantezilerini yaşarken, hasta adamı dinlenirken, yaşlı kadını söylenirken, taze anneyi çocuğubnu emzirirken arar; ya çok güler ya çok sinirlenir ya çok sıkılırsınız. daha önce tele-marketing den kazık yemişlerden, sanki kendiniz yapmışsınız binbir kere özür dilersiniz. zor iştir; çok dayanan çıkmaz... bu iş kolunun en güzel özelliklerinden biri de eğitim düzeyiniz ve diplomalarınızdan çok mizacınıza değer vermesidir. nice üniversiteli sürünürken liseyi zor bitirmiş nice gençler kral olur satışlarda.. herkes birkaç aylığına denemeli; keyfini çıkarmalıdır.
 • sayesinde insanları ikna etmenin ne kadar zor olduğunu anladığım, inbounda göre yorucu olan, daha çok satış için yapılan arama türü.
 • uydu iletişiminde çok sık kullanılan bir kavramdır. karasal hatlar gibi default senkron olmadığından istediğiniz uydu linki için inbound ve outbound değerlerini ayrı ayrı belirtmeniz gerekir.
 • lojistikde belirli bir merkezden yapılan mal çıkışı süreçleri için kullanılır.
 • dışarı doğru.
 • genellikle banka ve çeşitli finans kuruluşlarının (son dönemde satış amaçlı olarak telefonda satış hizmeti veren bir çok firma bu birimi barındırmaya başlamıştır) satış amaçlı kullanılan ve dış arama yapan telefon bankacılığı birimi.

  bu birimde çalışan satış temsilcilerinin önünde banka datasını barındıran ve daha önceden belirlenmiş sıra ile arama yapan bir telefon cihazı vardır. cihaz her görüşme bitiminden sonra datadan sıradaki müşterinin numarasını çekerek arama yapar. aranan müşterinin bilgileri satış temsilcisinin ekranına düşer. böylelikle temsilci; aranan müşterinin cinsiyeti, banka bilgileri, kimlik bilgileri hakkında hazırlıklı olarak müşterinin karşısına çıkar.

  bunun tersi inbound birimidir. inbound adından da anlaşılacağı gibi dışarıdan gelen aramaları cevaplayan, sorun çözmeye yönelik hizmet veren ve genellikle satış kaygısı gütmeyen birimdir.
 • çağrı merkezlerinde dışarıya doğru yapılan aramalara verilen isim. bunu akıl eden kimse kulakları iyi çınlıyordur muhtemelen. istem dışı aramaları yetmiyormuş gibi kazara açtığınızda önce bir süre müzik dinletip sonra bir çağrı merkezi çalışanı ile muhattab olmanız daha bir sinir bozucu olmakta. arıyorsun bari aradığın kişiyi bekletme sonra satmaya çalıştığın ürünü satamadığın gibi müşterinin mevcut ürünü kullanmaktan vazgeçmesine sebep olursun.