• oyun çeviri tarafından türkçe yaması yayınlanmıştır.

http://forum.oyunceviri.com/showthread.php?t=2573

edit: hazır yaması da gelmişken ayak üstü oynayayım dedim ama gerilmekten oynayamadım. ana oyunu bir ay evvel bitirmiştim ve unutmuşum nasıl sayko bir oyun olduğunu. psikolojik olarak kendimi hazırladıktan sonra dalmayı düşünüyorum. aman diyeyim.
    edit 2: ana oyunda oyuncu yavaş yavaş hikayeye adapte oluyor, zamanla alışıyordu oyuna. bu dlc'de direkt olaya giriyoruz. gerildim laaan!
    edit 3: beş saatlik bir oynanışın ardından altıma bıraka bıraka bitirdim oyunu. kesinlikle oynanması gerek. ana oyunda harap şekilde gördüğümüz odaları derli toplu bir şekilde görmek, peder martin ve tek gözlü psikopatın önceki durumlarını görmek güzeldi. dlc gibi dlc valla. diğer sikimsonik ek paketlere ders olur umarım. feyz alsınlar pezevenkler.
  • outlast'ın içerdiği vahşeti bir tık daha fazla hissetmemizi sağlamış, oldukça başarılı bir ek pakettir. vücut parçalarıyla basket oynayan deliler gördüğümüz oyunda, önceki oyunda başımıza en çok bela olan iri kıyım deliyi bu oyunda gördüğü adamı gelin olarak kabul eden, onları masaya yatırıp kadına çevirmeye çalışan, daha sonra derilerini yüzüp tavana asan psikopat bir damat alıyor ve gerçekten rahatsız edici bir karakter ortaya çıkmış.

oyun, ilk oyunda kontrol ettiğimiz gazeteci miles'a, söz konusu olayların döndüğü tımarhane ve işleticisi şirket hakkında ihbar mail'i gönderen waylon park adlı bir yazılım geliştiricisi o mail'i attıktan sonra başına gelenleri anlatıyor. yani iki oyun esasında eş zamanlı gerçekleşen olayları işlemiş. ilk oyunda miles iken bu oyunda park'ız ve amaç tabi ki hayatta kalmak ve tımarhaneden kurtulmak.

--- spoiler ---

ilk oyunda hatırlarsanız miles vurulmuştu. bu oyunda ise karakterimiz kırık bir ayak ve karında bıçak yarası ile miles'în aracına binerek hastaneden uzaklaşıyor. ilk oyunda iri kıyım deliyi yok eden wallrider, bu sefer bizi öldürmeye çalışan şirket sahibini parçalıyor. bu varlığın daha önce billy'nin bedeninde iken ilk oyun sonunda miles'a geçen ruh olduğunu görüyoruz. muhtemelen miles wallrider'a dönüştü ve bizim kurtulmamızı sağladı. park, kurtulduktan sonra elindeki belgeleri internete upload etti ve şirketin foyasını meydana çıkardı.

--- spoiler ---
  • cannibal denen adamı dotadan pudgeye çok benzettiğim dlcdir. arkamdan fresh meat diye koşarken her an hook yiycekmişim gibi hissedip sağ sol yaparak koşuyorum. evet gene delirtti bu oyun beni.
  • oyunun yarısını biz kontrol etmiyoruz diyen arkadaşa; nerenle oynadın gülüm sen?

ana oyunu mikrodalgaya koyup mısır niyetine patlatmış dlc. karşılaştığımız düşmanlar çok daha oç. baştaki kaptan mağara adamından mı dert yanayım, ortadaki karı kocadan mı* yoksa sondaki izdivaçtan çıkıp gelmiş damat adayından mı bilemedim. o neydi lan öyle. artık gövde koparma da paklamıyor ibneleri yakalayıp tecavüz ediyorlar. evet ilk oyundan çok daha iğrenç olduğu doğru bu arada.
  • itiraf ediyorum; bitiremedim, yemedi.

bu arkadaş oynadı ben izledim.
    daha iyi oldu hem izledim hem güldüm :(
  • ana oyunundan daha iyi olan bir dlc.

---spoiler---

oyunun sonunda waylon park'ın miles upshur'un arabasıyla uzaklaşmasından hemen önce görünen insan şeklinde garip bir yaratık var. yaratık ilk bakışta walrider gibi görünse de dikkatlice bakınca yaratığın aslında walrider olmadığını görüyoruz. en azından iki oyun boyunca billy'nin vücuduna yerleşmiş olan ve bize o şekilde görünen walrider değil. waylon park'ın kamerayla zoom yapmasına rağmen yaratığın tam olarak ne ya da kim olduğu seçilemiyor. oyunun fanlarının büyük bir kısmı oyunun sonunda görülen bu kişinin miles upshur olduğunu söylüyor. zaten tam olarak anlaşılamamış olsa da ana oyunun sonunda walrider billy isimli zavallının vücudundan çıkıp miles upshur'un vücuduna giriyordu. yani bu son görülen yaratığın miles upshur olması mantıklı. her ne kaçar içine walrider kaçmış olsa da.

seksi fotoğrafları için tıklayın

seksi fotoğrafları için tıklayın

---spoiler---
  • biraz oynayip ev arkadasimin yogun israrlari sonucu kapattigim oyundur. bi kac kere korkudan ziplatti oyun beni gercekten hakkini veriyor. karanlik bir odada son ses acik ve pc'yi projeksiyon aletiyle duvara yansitmissaniz daha da dikkatli olunmali.
  • genişleme paketinin adının whistleblower* olma sebebi murkoffta olan biteni dışarı sızdırmamız. zira bu sefer ana karakterimiz, ilk oyundaki başrol olan miles upshur'a o meşhur emaili atan bilgisayar programcısı waylon park. asıl oyuna göre biraz daha sert, az biraz daha gergin ama çok kısa oyun süresi var. yeni antagonistler cannibal ve groom ilk oyundaki psikopat doktor trager ve izbandut hayvanı chris walker'ı aratmıyorlar kesinlikle. özellikle groom tarafından kovalanırkenki atmosfer mükemmeldi. ilk oyunda female warda giremediğimizden kadınlara neler olduğunu bilmiyorduk bu oyunda olayın iç yüzünü öğrenebilirsiniz.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

ayrıca başıma böyle bi olay gelse waylon parkın yapacağı şeyi kendim de yapmaya çalışacağım için o duruma düşmesi bana çok koydu. bu sefer kendimi gerçekten onun yerinde hissettim ve sonunda ortamdan sağsalim çıkması beni çok sevindirdi.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

daha uzun olaydı 9.5/10 derdim ama 9/10 diyorum yine.

(bkz: #36786333)
  • --- spoiler ---

kuzenimin dana gibi "abi bu parker var ya miles ile aynı zamanda oradaymış biliyor musun" demesine rağmen heyecanla oynadığım ve bir çırpıda bitirdiğim oyun.

hikaye olarak güzeldi fakat biraz daha uzun olabilirdi. orijinal oyuna göre biraz daha korkunçtu. vahşet de daha fazlaydı. kötü adamların hikayeleri ve tipleri çok güzeldi fakat fazlasıyla kolaydı. bir de kamera ile kaydettiğimizde gelen notlar orijinal oyundaki kadar beni sarmadı. karısı ile konuşur gibi yazması güzeldi fakat "how to make trager juice. step 1: squeeze." tarzı bir şey görmek isterdim. yine de hikayeye farklı ve güzel bir bakış açısı olması açısından çok beğendim.

ayrıca kilisenin yanış anı masaüstümü kaplıyor efenim.

--- spoiler ---
  • ilk oyuna göre şiddet ve cinsel içeriğin fazlasıyla abartıldığı oyun.

http://www.youtube.com/watch?v=tak8vutu_hm
hesabın var mı? giriş yap