şükela:  tümü | bugün
 • david mackenzie'nin netflix için çekeceği robert the bruce'a odaklanacak olan film. chris pine, filmin başrolünde olacak. ben foster ile görüşmeler sürüyor.

  http://www.bakiniz.com/…eden-yeni-braveheart-filmi/
 • 6 eylül perşembe günü toronto film festivali'nde açılış gecesi filmi olarak yayınlanacak david mackenzie imzalı film. braveheart'ı hatırlatmadı değil. umuyorum kaliteli bir iş izleyebiliriz.
 • fragmanıyla heyecanlandırmış filmdir. braveheart'tan sonra , olaya bi' de robert the bruce penceresinden bakmak güzel olacak. kaliteli bir yapım olduğu izlenimini bıraktı , umarım yanıltmaz. alba gu bra !
 • kaliteli bir filme benziyor braveheart devamı gibi bir şey umarım güzel olur.
 • merakla beklediğim bir yapım.
 • david mackenzie'nin yeni filmi outlaw king, iskoç kralı robert the bruce/robert bruce'un sömürgeci ingilizlerle mücadelesini, iskoç topraklarını özgürleştirme çabalarını konu alıyor bilindiği üzere. robert the bruce'u tarihten ama daha önce braveheart filminden hatırlıyoruz. braveheart'ta william wallace'a ihanet etmiş, sonra bundan pişman olmuştu hatırlanırsa. bu filmde ihanete değinilmiyor, ama wallace'ın adı anılıyor.

  toronto'da ilk gösterimi yapıldığında pek beğenilmemişti bu film. bunun üzerine mackenzie kurgu odasına dönüp (ki toronto'dan sadece 2-3 gün evvel tamamlamıştı film) filmi 20 dk kısaltmış, hantal kurguyu sürükleyici hale getirmiş deniyor. dendiği gibi sürükleyici bir film, ilk kurguyu bilmiyorum ama bu filmi olacakları bilmeme rağmen keyifle, gerilerek, sinirlenerek izledim. chris pine rolün hakkını vermiş, güzel aktris florence pugh'u izlemek gene keyifli, ama aktrise fazla alan açılmamış, ya da sahneleri kesilmiş. keza aaron taylor-johnson'ı da fazla görmüyoruz. kurgu sürükleyici, öykü bilindik, karakterlerin işlenişi ise o denli iyi değil. çoğu tek tip olarak kalıyor, robert da fazla tanıtmıyor, ne bileyim, çok geçmeden savaş başlıyor zaten. bir de sahnelerin son kurguda kesildiği çok belli oluyor. yönetmen filmi daha da sürükleyici hale getirmek için pek çok sahneyi kısaltmış, hatta kısaltılan sahneler arasında savaş sahneleri de var. savaş başlıyor, 10 dk sürecek sanıyorsun, 5 dk bile sürmüyor. ya da karakterlerin derinleşeceği bir sahne başlıyor, tak diye bu sahne de kesiliyor. evet, sürükleyici bir film ama ilk kurguyu daha çok severdim gibi geliyor bana. eleştirmenlere kanıp filmi kısaltması yanlış oldu sanki.

  kısacası bir braveheart değil, ama diğer netflix filmlerinin aksine "çekilmese de olurmuş" demiyorum, tam tersi iyi ki çekilmiş, kılıç ve sandaletli filmleri özlemişim. ha bu arada tek plan âşığı birisi olarak açılış sahnesini de pek sevdim. filmin çadırda açılması, kameranın çadırı dolaşması, sonra dışarı çıkması, sonra kameranın tek çadıra dönmesini izlemek keyifliydi. keza savaş sahneleri de iyi çekilmiş. mackenzie iyi bir yönetmen. bakalım robert'ı konu alan diğer film robert the bruce nasıl olacak? bu film yanılmıyorsam braveheart'ın devamı olacak, zira braveheart'ta robert'ı oynayan angus soyadını unuttuğum oyuncu yıllar sonra tekrar robert'ı oynamış. onu da listeme almıştım. bu filmden evvel gene iskoçları ve zalim ingilizleri konu alan mary queen of scots'ı izleyeceğiz.
 • bekleneni karşılayan bir netflix fimi olmuş. tarihi iyi yansıttığını düşünüyorum.
  ritüellerinde geleneklerine bağlı kalınmış. görsellik açısından zevk veriyor.
  7.8/10

  böyle filmleri izleyince neden bizim de böyle bir eser ortaya çıkaramayışımızı sorguluyorum. türkiye'de muazzam derecede maddi kültür öğeleri var ve hepsi de görsellik açısından göz doldurucu. tarihimizi söylemeye gerek yok zaten.
  belki bir gün istanbul'un fethini çekeriz veya atilla'yı.
 • 14.yy da iskoç kral (bkz: robert bruce)'un ingilizlere karşı verdiği iskoç bağımsızlik mucadelesini anlatan film. game of thrones sevenler bunu beğeneceğinden şüphem yok.

  netflix'in en iyi filmi olabilir çok beğendim.
 • şu sıralar deli gibi medieval film ararken karşıma çıkan netflix filmi. çok çok iyi bir film değil, ama bu yoklukta götürdü valla. izlenir.

  --- spoiler ---
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  anlamadığım bir kısım neden ingiltere kralını saldınız savaştan sonra. öldürmeyeceksen de esir olarak tutabilirdin. gerçi onu o şekilde bırakmak bile başlı başına bir cezaydı, çünkü bir asker için savaş alanında ölüm ona verilebilecek en onurlu şey belki de. ona bu onuru vermediler. zaten sonradan açıklandığı gibi yıllar sonra kendi lordları tarafından öldürülmüş.

  --- spoiler ---