• sadece baştaki trebuchet sahnesi için bile izlenir film. netflix standartları üzerinde. dönemi size gayet iyi veriyor. bütçesini sonuna kadar faydalı harcamış.

he bu konu bir filme sığmaz. ama buradaki ibneleri görüyorsun işte, tarih mi anlatılırmış falan. diğeri üstün körü diyor. 2 film olsaydı patlardı.
  • finale ulaşmak için çok acele eden film. biraz daha yavaş olsaydı, süresi yarım saat daha uzun olsaydı çok daha güzel bir film olabilirdi. bu haliyle de fena sayılmaz gerçi. savaş sahneleri vahşet dolu ve gerçekçiydi, beğendim. ilk on dakikasında da güzel bir long take var. stephen dillane'i kral olarak izlemek çok güzeldi. bence "izlenir" bir filmdir. 7/10
  • bir cesur yürek değil ama onun devam filmi tadında sürükleyici bir yapıt. cesur yürek filmini beğenenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ederim.
  • braveheart devamı tadında güzel film.son sahnesindeki savaş çok iyiydi.aceleye gelmiş bazı tanışma sahneleri ve kale yağmalamaları uzun tutulmalıydı.tarihi gerçekliklere uymamış bir düello var sonunda.puanı da oradan kırılmış yoksa 30 dk daha uzun olup o sahne olmasa unutulmaz olurdu.

--- spoiler ---

filmde çaresizlik çok iyi anlatılmış.halk ve kral çok zor durumda.son sahnede tüm askerler artık ölümüne savaşıyorlar.bir an warband oynuyor gibi hissettim öyle bir taktik var ki atlılara karşı çok iyi yansıtılmış.game of thrones yazarları izlesin de görsün nasıl siper ve kazık dikiliyormuş strateji yoksunu kekolar.got demişken stannis yine kral rolünde adamı tanıyamadım ilk başlarda stannis'e göre çok farklı oynamış stephen dillane.

aaron taylor-johnson douglas rolünde harikalar yaratmış.adam bana braveheart'ın irlandalı deli kralını hatırlattı.florence pugh çok hoş bir hanım kızımız adını daha çok duyarız önümüzdeki yıllarda.chris pine ise underrated bir oyuncu.her role giriyor adam.altında da kalkıyor ama üzerinde hala romantik komedilerdeki piç tipi var anlayamadım bu işi.

--- spoiler ---

netflix'in en güzel filmi dediler diye izledim gerçekten güzeldi.iskoç tarihini sevenler kaçırmasın.
  • bir şeylerin eksik olduğu fakat bunun ne olduğunu tam çözemediğim film. konsepti güzel, orta çağ, birleşik krallık, iskoçlar falan filan. tarihi karakter var yani sallamasyon bir film de değil fakat buna rağmen çok olmamış hissediyorsunuz. başrol biraz yavan geldi, müzikler ise bu konsepte yönelik müziklerdeki coşkudan uzak hatta bolca sıkıcı. izlemekten kimsenin bir zararı olmaz fakat cesur yürek'le aralarında dağlar kadar fark var.
  • hızlandırarak izlediğim film. sıkıcı ve tuhaf. sanki sanat filmi olacakmış da olamamış gibi. sessiz sahneler, öylece duran, merdivende oturup şarkı söyleyen insanlar..

--- spoiler ---

ilk başta bir atı öldürme anı vardı.. halkın isyan ettiği bir anda,çok etkileyici idi. gerçek zannettim diyebilirim, o derece inandırıcı idi. ama kraliçe ile sevişme sahneleri korkunç. bir kere öpüşme bile yok. buraya mı takıldım, evet buraya takıldım. ilk defa seks yapan biri için bu iş bu kadar kolay değildir zannederim. hiç beğenmedim.
    --- spoiler ---

görüntüler ve savaş sahnelerinin gerçekçiliği dışında beğenmediğim film diyerek kapatıyorum.
  • umut vadedip hüsranla sonuçlanmasıyla, sinematografiye oynayıp senaryoda batırmasıyla ve tabi her filme zencileri sıkıştırmasıyla tam bir netflix filmi. çerezlik bir film bir şey beklemeyin.

--- spoiler ---

film çok güzel başlıyor. william wallace'ın kesilmiş kolunu gösterdikleri sahnede diyorsun ki müthiş bir film geliyor. ama o noktadan sonra film hızla aşağı düşüyor.
    hain bir adam olarak bir anda savaşa girişmesi, saçma sapan baskın yemeleri, buna rağmen yenilmiş bir hain olarak sandalla dolaşıp müttefik araması. orada adam haklı olarak ben wallace'la birlikte savaşırken sen neredeydin diyip geri gönderiyor.

sinematografi, çekimler güzeldi. özellikle filmin başlarında sizi o atmosfere sokuyor. kaleleri ele geçirme kısmı aceleye gelmiş. filmde ingilizlere dünyanın en güçlü ordusu diyor ama 3 kişiyle kaleler düşüyor. braveheart'da o gelişimi daha güzel işlemişlerdi. aynı şekilde savaşlarda öyle. bu filmde ingiliz ordusu çok aptal kalıyor.
    --- spoiler ---
  • zaman ayırıp izlemeye değer
  • hakkındaki eleştirilere hak vermediğim, "elinden geleni yapmış", filmdir. spoiler vermemek adına ayrıntılara girmek istemem; ancak tarih filmlerinden, özellikle britanya ortaçağına ilişkin bir şeyler izlemekten hoşlananların mutlaka izlemesi gerekir. sinematograf değilim, eleştirmek haddime değil. lakin netflix dahil izlediğim yüzlerce film arasında sinematografisi çok kötü diyebileceğiniz, sırıtan bir film olduğu düşünmüyorum. eğer illa kötü sinematografili iskoç bağımsızlı filmi istiyorsanız (bkz: braveheart)

dönem havası da eleştirilmiş, dönemin şaşası yok denmiş. bunu diyenler the dragon banner sahnesini izlesin ve uzun bacaklı'nın sarayını bir daha gözden geçirsin. he özgürlük savaşı veren, varı yoğuna el konulmuş iskoçların şaşalı olarak yansıtılmaması eleştiriliyorsa, bence biraz tarih okunsun. kostümler, ilişkiler gayet dönem havası veriyor.

he, 10/10 film mi? kesinlikle değil. en fazla 7/10. burada yazdığım kadar olumsuz şey de yazabilirim; ancak bana kalmamış, hepsini yemişsiniz. ben de bari izlemek isteyenlerin hevesi geri gelsin diye olumlu şeyler yazdım. fena mı yaptım?
  • ingilizlerin yine hurra diyip atlarla yine kazıklara saplandığı film. arkadaş eşek bile yani iki kere yani bi otur bir geçmişe bak willam wallace'da aynı taktiği yapmış beklemiş kazığa saplamış ya siz nereye koşuyorsunuz hele bir otur soluklan. transpoiting'de geçiyordu. "iskoçya iskoçya mı dünyanın en güzel ülkesi. biz dünyanın en aptal insanları ingilizler tarafından yıllarca sömürüldük ne en güzel ülkesi"
hesabın var mı? giriş yap