şükela:  tümü | bugün
  • turkce'de aykiri,uc,uca dusen,sapan deger,ucube anlamlarina gelebilecek kelime.
  • bazen de normal sınırlar dışında kaldığından özellikle incelenmesi gereken değerler.
  • deney sonuçlarına baktığımızda aynı uygulamalardan geçirilmiş samplelarımızın sonuçlarının birbirine yakın hatta aynı olmasını bekleriz. eğer sonuçlarımızdan biri çok alakasız çıkıyorsa buna outlier der ve bu işin içinde bi iş var deriz.
    outlier is an occasional result in replicate measurements that differs significantly from the rest of the results.
  • kaale alınırsa merkezi eğilim temelli analizlerin içine edeceğinden, alınmazsa güvenilirliği prensipte sorgulatır hale getireceğinden bi şekilde mutlaka ilgi ihtimam bekleyen değerlerdir istatistiksel açıdan.. ben bizzat gördüğüm her outliera hoşgörüyle yaklaştım bugüne dek..
  • efendim bunlar q1in altı ve q3ün üstündeki data sırasında; iqr*1,5 sınırından öte bölgede kalan ve datayı bozan çıkıntı verilerdir. bu işte bir iş var deyip bunları farkedince duruma göre kaldırabilirsiniz. bu sınırlamanın sebebi şu, %95lik confidence interval aralığı dışında kaldıkları için pek kaale almayın anlamında kullanılır.

türkçe meali:

azdan çoğa %25lik dilim ve %75lik dilim arasında kalan veri değeri farkı mesafesinin, %25lik dilim sınırı aşağısı veya %75lik dilim sınırı yukarısından 1,5 katı uzaklıkta bile yer alamayan verilere verilen ad. bu olayın manası şudur: %95lik güven aralığında yer almadıkları için bunları s.ktir edin.

yabancı dilde eğitime karşıyız.
  • medyan, bunun etkisini azaltıp daha sağlam veri elde edebilmemizi sağlar. yaşları 10, 12, 13, 14, 15, 19, 21, 22, 23, 98 olan 10 kişinin yaş ortalaması alınırken toplam değer, kişi sayısına bölünürse, ortaya populasyonun ortalama yaşı çıkmasına rağmen, populasyonun yoğunlaştığı yaş aralığı bulduğumuz rakamdan düşük çıkacaktır. terim sayısı çift olduğu içün ortadaki 2 sayının aritmetik ortalamasını*bulduğumuz takdirde outlierların etkisi yok edilmiş olur.
  • genelde sporda verilen puanlamalarda en yuksek ve en dusuk puanlarin cikarilmasinin sebebi olan istatistiksel terim.
  • (bkz: outliers)
  • yığılmanın oldukça dışında olan değer.

ilkokuldan arkadaşlar toplanmışlar, ortalama gelirlerini hesaplıyorlar diyelim. ortamdaki bill gates kişisi outlier olur.