şükela:  tümü | bugün
 • yazacağınız essay'ler için önceden çıkarttığınız bir plan, program niteliği taşıyan taslak. yapmasanız da olabilecek ama anlama özürlü salak hocaların mutlaka sizden isteği gereksiz yazı.
 • essay yazmadan önce çıkarmakla yükümlü olduğum çıkarmassam herşeyin karıştığı fakat yinede çıkarmaya üşendiğim ve sırf bu yüzden essayi yazdıktan sonra çıkarmak gibi bir saçmalık yaptığım bok .
 • research paperlar için bir zorunluluktur. ideal, tüm dünyaca kabul edilmiş, research paper formatı geregince, kapaktan hemen sonra bulunması gereken, araştırma konusunu başlıklar halinde sıralayan, bir ön izleme ya da içindekiler tadındaki bölüm.
 • varoluş sebebinin hayatı kolaylaştırmak olduğuna inanamadığım bişi. madem öyle niye bukadar çok ve gereksiz kuralı var ki zaten.. beyin fırtınası yapıp, anahtar kelimeleri bir kağıda yazıp, sonra hepsinden oklar çıkarıp, dairelere alıp, gruplayıp "bunu girişe koy, kızgın bi tonla" "bunu da şundan sonra belirt" diye notlar düşme fikrini anlarım. ama yazmaya başlamadan önce böle düzenli bir index yazabilmek insanlık dışı. essay ruhunu yiyen bi canavar. yazı hele bi doğsun da nası büyüyceyini beraber görelim, ben organizasyon hatasından dolayı 5 tane draft yazmaya razıyım outline'dansa. hocaya söyliyemiyoruz madem, buraya not düşelim.
 • herhangi bir essay, makale, tez vs yazmadan önce çıkarılan bir nevi yol haritasıdır.
  orasına burasına not düşeyim, lazım olur derken gün gelir bakarsınız o word dosyası yüz yirmi küsur sayfa olmuş almış yürümüştür. şuurlu hazırlanması elzemdir.
 • essay'ın bazı cümlelerinin çıkarılmış hali. en temiz ve rahat şekli için: essay teslim tarihinden 2 hafta önce essayi yazmaya başlayın, hem son güne bırakmamış olursunuz. sonra içinden bazı cümleleri çıkarılarak outline olarak teslim edin, rahat edin.
 • önce essay'i yazıp sonra çıkaranlar var outline'ı. outline denen şey bir nevi essay'in omurgası olduğuna göre -varsa- tanrı'nın insanı yaratırken önce etini kasını yaratıp sonra iskeleti yaratması kadar saçma bir durumdur bu. olması gereken bir mühendis tutarlılığıyla outline'a kafa yorulması ve harita çizildikten sonra essay'e başlanmasıdır. öteki durumda son derece tutarsız ve içinden çıkılması çok güç bir sonuca varılacaktır. dünya çapında kabul gören ideal outline formu şöyledir:

  -----------------------------------

  thesis statement

  1: the first topic sentence
  ........a: support
  ................x: detail
  ................y: detail
  ........b: support
  ................x: detail
  ................y: detail

  2. the second topic sentence
  ........a: support
  ................x: detail
  ................y: detail
  ........b: support
  ................x: detail
  ................y: detail

  3. the third topic sentence
  ........a: support
  ................x: detail
  ................y: detail
  ........b: support
  ................x: detail
  ................y: detail

  conclusion

  -----------------------------------

  kısacası bu tabloyu iyice belleyip işe önce outline hazırlayarak başlamak yazarı rahatlatacak, fikirlerini daha kolay şekilde kağıda dökmesine yardımcı olacaktır.
 • rachel cusk'ın romanlarından birinin ismi.
 • jigsaw***'in cok basit olarak kendi vpn'inizi kurma araci.
  vpn'lerin catir catir blocklandigi ulkemizde ise yarayacaktir.

  https://www.wired.com/…lphabet-outline-vpn-software
 • aslında bu yazılım basitçe vpn yerine kullanabileceğiniz shadowsocks proxy sunucusunu çok kısa sürede kurmanızı sağlıyor, kendi client yazılımı şu an bug dolu, fakat nasıl envai çeşit openvpn istemcisi varsa bununla diğer shadowsocks istemcilerini kullanabilirsiniz, mesela
  https://play.google.com/…?id=com.github.shadowsocks ,tek yapmanız gereken sunucunuzda oluşturduğunuz ss:// ile başlayan anahtarı kullanmak.