şükela:  tümü | bugün
 • şu an boeing bünyesinde olan north american rockwell şirketi tarafından üretilen çift turboprop motorlu, yakın mesafe muharebe destek uçağı. ilk uçuşunu 1965'te yapmıştır.

  cephede bulunan askerler için hızır acil gibi çalışır, hızlı bir şekilde çağrıldığı bölgeye ulaşıp, yakın temas sağlar. bir f-15'in uçuş saati 40 bin dolar maliyeti bulurken, ov-10'un maliyeti bin doları geçmez.

  amerika tarafından vietnam'da, filipinler tarafından isyancılara karşı savaşta, kolombiya'da, uyuşturucu kartellerine karşı savaşta ve nasa tarafından uçuş testlerinde kullanılmıştır. 1990'larda tamamen amerikan ordusundan emekli edilerek çoğunlukla hava itfaiye ajanslarına satılmışlar.

  2012 yılında 2 adeti nasa ve başka bir ajanstan geri satın alınarak, modern aviyonik ve teçhizatla yenilenmiş ve 20 milyon dolar harcanarak amerikan hava kuvvetleri envanterine tekrar dahil edilmişlerdir.

  mayıs 2015'ten beri yaptıkları 134 sorti, 120 görevi 99% başarı oranıyla bitirmiş olup, amerikan ordusuna daha bunlardan yüzlerce lazım olduğu gerçeğini göstermişlerdir.

  milli imkanlarla yapılan hürkuş uçağının askeri versiyonu olacak hürkuş-c projesine, özellikle terörle mücadelede ne kadar çok ihtiyaç olduğunu da belirtmiş olalım. küçük bir cephanelik vurmak için onlarca uçuş saati harcanarak binlerce dolar masraf yapmaktansa sessiz ve hızlı olan bu tarz yakın muharebe uçaklarının operasyonlara katılması, büyük bir avantaj olacak.
 • 25-28 nisan 2018 tarihlerinde yapılacak olan eurasia airshow'da gösteri yapacakmış. bronco demo team olarak katılıyorlarmış. pilotu tony de bruyn birkaç sene önce bu uçakla kaza yapmış, ölümden dönmüş. merakla bekliyoruz.

hesabın var mı? giriş yap