şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ürünü daha ucuza mal etmek için kullanılan, jel formundaki kek emülgatörüdür. kısaca gıda katkı maddesi.
 • sanılanın aksine bir pastanecilik markası değil ovalette markasının pasta katkı ürününün adıdır.
  bu işten anlamayan insanlar fo'yu sektörün kralı zannederler..
 • türk kızlarının bile pandispanya pişirebilmesini sağlar. o kadar başarılıdır.
 • pandispanya yapımında kullanılan pasta katkı maddesidir. kısaca evdeki pastalardan farklı olmasını sağlayan en temel maddesidir.
 • instagram pastacılarının büyük sırrı, bazıları paylaşsa da büyük kısmı tariflerde bu kısmı atlıyor. ovaleks, kekin, pandispanyanın daha pürüzsüz ve tok durmasını sağlıyor, hacmini artırıyor, daha az yumurta, daha çok hacim. kullanılan ürün daha geç bayatlıyor, pastalar sünger gibi oluyor ya hani hep bu katkı maddesinden.

  hani tarifin aynısını yapıyorsunuz da sizinki resimdeki gibi olmuyor ya hep bu ovaleksten. çocuklarınıza pastane ürünü yedirirken bir daha düşünün, zira içerisindeki bir çok madde bir çok ülkede kullanımı yasaklanmış şeyler içeriyor.

  peki ne yapalım ? yumurtanız taze olsun, sarısı ile beyazını ayrı kaplarda, daha uzun sürelerde çırpın. biraz biçimsiz olur, daha erken bayatlar ama en azından kimyasal yememiş olursunuz.
 • pastanelerde satılan keklerin yapımındaki klasik malzemelerin yanısıra kullanılan, görüntüsü arap sabunundan farksız ve biraz daha şeffaf olan bir katkı maddesi. ürkütücü.

  neden ürkütücü? içindekilerden dolayı:

  polisorbat (bazı ülkelerde kullanımı yasaktır) kimyasal gübre ve arap sabunu yapımında kullanılır. sentetiktir.

  polipilen glikol: uluslararası kanser araştırma ajansı bu maddeyi kansorejen sınıfında değerlendirmektedir. sentetiktir.

  poligliserol: en ucuz şekilde hayvan artıklarından elde edilir. sentetiktir.

  sorbitol: alerjik reaksiyonlara, bağırsak hastalıklarına neden olur. sentetiktir.

  ovaleks'i pastaneler kilolarla alıyorlar, ucuz bir madde, fiyatı da arap sabununa endeksli çünkü ovaleks, arap sabunu ve kimyasal gübre yapımında kullanılıyor! çürük yumurtayla yapılsa bile kötü tadı bastıran; pastanın, kekin tüm hatalarını gizleyen bir madde. çin tuzu gibi! üstelik ovaleks satan firmalar bile tanıtımlarında açıkça yazıyorlar. “yumurta miktarını yüzde elli azaltır, ucuz pasta yapımında kullanılır” diye*.
 • pastanelerde nasıl oluyor da evde yaptığımdan daha farklı oluyor bu kek, derken karşıma çıkan madde. illa o tadı almak için böyle bir katkı maddesiyle buluşturmak gerekiyormuş kek malzemelerini yani. aman kalsın demekten kendimi alamıyorum.

  bu işin başka bir püfü ise, tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması ve kabartma tozunun sıvı malzemeyle temasından kaçınılması.