• karın ağrısı sebeplerinden biridir. ayrıca akut batın sebeplerinden biridir.
  içi kan ya da sıvı dolu yumurtalık yani over kistlerinin yırtılması, halk arasında patlaması ile karakterizedir.
  şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, hafif ateş, vajinal kanama, omuz ağrısı, dolaşımsal kollaps, bayılma, dissemine intravasküler koagülasyon, nadiren ölüme neden olabilir.
  teşhisi güç değildir. anamnez, fizik bakı, laboratuvar ve radyolojik (ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi) tetkiklerin yapılması ile tanı konur.
  over kist rüptürü tanısı alan hastaların genelde hastaneye yatırılarak takibi gerekir. tedavisi semptomatik olsa da bazı hastalarda operasyona gerek duyulabilir. ameliyat kararını, kadın hastalıkları ve doğum branşındaki uzman doktor verir.

  edit:ekleme
 • uykudan uyandıran sancısıyla hastaneye yetişemeden ölücem diye ağlatan berbat bir sağlık problemidir. ucuz atlattığıma sevinmekle beraber allah kimsenin başına vermesin dediğim olaydır.
 • eğer menstrüasyonun 10-14. günlerine denk geliyorsa özellikle şüphelenin.

  benim enteresan bi şekilde idrar yaparken ağrı ile kendini gösterdi dolayısıyla sistit zannedilerek yaklaşık 1,5 haftadır bi o bu bu antibiyotik ile dolanmaktayken geçmeyen karın ağrısıyla yapılan usg ile ortaya çıktı. akut apandisit ile karışması olası. ikisi bir olma ihtimali de var üstelik eğer özellikle sağ alt kadrandaysa. umarım ucuz atlatmışımdır.

  ama yine de sözün özü hakkını helal et sözlük.
 • sebebi kadın olmak ve overlere sahip olmaktır.