şükela:  tümü | bugün
 • karın ağrısı sebeplerinden biridir. ayrıca akut batın sebeplerinden biridir.
  içi kan ya da sıvı dolu yumurtalık yani over kistlerinin yırtılması, halk arasında patlaması ile karakterizedir.
  şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, hafif ateş, vajinal kanama, omuz ağrısı, dolaşımsal kollaps, bayılma, dissemine intravasküler koagülasyon, nadiren ölüme neden olabilir.
  teşhisi güç değildir. anamnez, fizik bakı, laboratuvar ve radyolojik (ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi) tetkiklerin yapılması ile tanı konur.
  over kist rüptürü tanısı alan hastaların genelde hastaneye yatırılarak takibi gerekir. tedavisi semptomatik olsa da bazı hastalarda operasyona gerek duyulabilir. ameliyat kararını, kadın hastalıkları ve doğum branşındaki uzman doktor verir.

  edit:ekleme
 • uykudan uyandıran sancısıyla hastaneye yetişemeden ölücem diye ağlatan berbat bir sağlık problemidir. ucuz atlattığıma sevinmekle beraber allah kimsenin başına vermesin dediğim olaydır.
 • over torsiyonu ile birlikte jinekolojik acillerin başta gelen sebeplerinden biridir.
 • bir gece yarısı korkunç bir sancı ateş ve mide bulantısıyla acile taşınmam ve yapılan tetkikler sonucu kendimi (bkz: laparoskopi) ameliyat masasında alıkonmama sebep olan hede.

  yukarıda ki açıklamada yazıldığı gibi sağ tarafta oluşu sebebiyle apandisit ve over kist rüptürü ihtimallerine karşı operasyon vasıtasıyla kesin tanı kondu.

  3 gün geçmesine karşın tuvalete çıkamamak tam bir zulüm. ümitle beklemekten başka bir çare yok. o değil de yılbaşına yatakta girmeme sebep olacağı için kendisine teşekkürü borç bilirim.