şükela:  tümü | bugün
  • aslında koparmanın ikinci kısmıdır.

fitness ve vg için ise bir bacak hareketi olmaktan çok ötedir. omuz stabilitesi, merkez bölge gücü, denge gibi bir çok önemli atletik kabiliyeti geliştirir.

uygulaması oldukça zordur. crossfit antrenmanlarının ise vazgeçilmezidir.

http://www.exrx.net/…lympiclifts/overheadsquat.html
  • ilk defa yapacakların kesinlikle boş bar ile yapması gereken hareket. ben ettim siz etmeyin diyorum, neden olduğunu anlayın artık.
  • ilk defa yapacakların bar bile kullanmadan yapmaları gerekir. tercihen bir tane pvc boru ile yapın, boş bara geçmeden önce en 100 tane kusursuz overhead squat yapın sonra bara geçersiniz.

ancak şöyle bir şey var, yaptığın sporda %90 ihtimal ile overhead squat yapmana gerek yok. squatın yetmediği yerde front squat fazlası ile yetecektir.
  • crossfitin 3. haftasında boş bar ile bile yapamayarak bok gibi hissetmeme neden olan iğrenç hareket.
  • hayvanlar gibi esneklik istiyor. hele ki omuzlarınız kütük gibiyse her seferinde ağırlığı önünüze düşürürsünüz.
  • bu hareketi 15’er’lik takıp yapan adam olmuştur. cehennem gibi bişey.
  • squat hareketlerinin babasıdır.

snatch tekniğiniz iyi değilse hareketin son kısmında ağırlık öne gelebilir. siz, siz olun tekniğiniz oturmadan yapmaya kalkmayın. rackten barı sırtınıza alıp press yapıp teknik çalışabilirsiniz çünkü snatch ile birleştirince hareket zorluğu 2 katına çıkıyor. omuzlarınızın çok esnek olması gerekiyor. esnek olmadığı takdirde omuzunuzu sakatlamayı geçtim dizleriniz öne gelir düzgün çömelmediğiniz sürece dizlerinizde kalıcı sakatlıklar bırakabilirsiniz.

bütün bunların yanı sıra sanırım en sevdiğim harekettir. hakkıyla yaptığınızda hafif kiloyla yapsanız bile gerçekten müthiş yararlı olduğunu hareket anında anlıyorsunuz .