şükela:  tümü | bugün
 • normandiya çıkartması ile başlayan yani d-day olarak anılan 6 haziran 1944 tarihinden paris'in kurtuluşuna kadar geçen sürece eisenhower komutasındaki müttefiklerce verilen ad. ingilizler kandırma amaçlı bir telsiz trafiği ile dover bölgesinde hayali bir ordu yaratmış ve bu sahte telsiz trafiği ile almanlara fransa'nın calais bölgesine çıkartma yapılacağı haberini yaymıştır. fakat asıl çıkarma cherbourg ve caen tarafında 5 ayrı koldan yapılmış; almanların batı avrupadaki tüm direnci yok edilmiştir.

  almanya bu olaydan itibaren sürekli gerilemiştir, ta ki ardenler taaruzu olarak da bilinen bulge muharebesine kadar.

  2 milyondan fazla müttefik askeri bu harekatta zafer için savaşmıştır.
 • normandiya çıkarması adı ile anılan, bu çıkarmanın gölgesinde kalan harekattır.
  fakat bu kısmen yanlıştır.

  şöyle ki 4 haziran 1944'te roma'yı ele geçiren müttefik devletler bu gelişmenin hemen ardından 6 haziran 1944'te fransa'nın kuzeybatısındaki normandiya kıyılarına tarihin gördüğü en büyük çıkarma harekatını düzenlemiştir.

  bu çıkarma ile başlayarak paris'in kurtarılması ile biten bütün bir harekatın adı da overlord harekatıdır. havadan ve karadan yoğun şekilde saldırılan almanya savaşta 400 bine yakın kayıp vermiş ve bu harekat sonucunda hitler almanyası çökme noktasına gelmiştir. batı cephesi açılmış müttefikler batıdan, sovyetler ise doğudan berlin'e ilerlemeye başlamıştır.

  hitler yanlısı fransa hükümeti fes edilmiş yani fransa kurtarılmış.
  bunu takiben almanya 7 mayıs 1945'te - yaklaşık 11 ay bir sürenin ardından- koşulsuz bir şekilde teslim olmuştur. ve savaş avrupa'da sona ermiştir.
 • d-day ile başlayan harekat.
  akılda canlandırmak için bir görüntü

  aslında tam olarak bir baskın şeklinde gerçekleşmemiştir. hitler aylarca çıkarma bölgesine bunker olarak bilinen beton savunma kulelerinin inşası için koca bir ordu görevlendirmiştir.

  amerika çıkarma yapılmadan önce bu bunkerlerın büyük kısmını ve savunma hatlarını uçakları ile bombalamıştır. buna rağmen amerikalıların kıyamet günü dediği normandiya çıkarmasının ilk günü çok ciddi bir alman defansıyla karşılaşmışlardır. öyle ki ilk çıkarma birliklerinin tamamına yakını normandiya sahilinde yok olmuştur.

  savaş boyunca amerika kanada ingiltere üçlüsü 4000 adet tank 4100 adet uçak kaybetmişken nazi almanyası 2100 adet uçak 2400 adet tank kaybetti. iki taraftan da yaklaşık yarım milyon asker hayatını yitirdi. amerika bu çıkarma için 1 milyon 400 bin kişilik askeri güç toplamıştır. almanlar savaşın başında buna 380 bin kişilik birlikle karşılık vermiştir. savaşın sonlarına doğru bu sayıyı yarım milyonun üzerine çıkarmışlardır.

  almanlar savunma hatlarıyla, amerikalılar da çıkarma gücüyle tarihe geçmiştir. dünyanın en kanlı harekatlarından biridir.
 • müttefik kuvvetlerin nazilere karşı batıdan büyük bir cephe açarak fransa'yı alman işgalinden kurtardığı ve almanya üzerine yürüdüğü harekatın genel adıdır. insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük çıkarma harekatı olmakla birlikte, bir nevi almanların icra ettiği tarihin en büyük kara harekatı olan barbarossa harekatına cevap niteliğindedir. zira müttefik kuvvetlerin batıdan büyük bir cephe açarak almanları kıskaca alması özellikle stalin'in şiddetle istediği ve müttefik kuvvetleri iknaya uğraştığı bir olaydı.

  overlord harekatı ile birlikte nazi almanyasının avrupa'da mutlak çöküşü başlamış ve doğudan ilerleyen sovyet orduları ile birlikte nazi almanyası işgal edilmiştir.
 • izledik. 10 üzerinden 5 puan ile beklenenin altında bir film. nazi almanyasının insanlar üzerine deney yaptığı dönemde, abd ; hava indirme mangasını bölgeye yollar . güçlü ve kendince kahraman abd askerleri, karşılarında ordan oraya anlamsız koşturan, beceriksiz nazi askerlerini öldürür. filmin sonunda ne olur? abd askerleri kahraman, nazi askerleri ise beceriksiz, güçsüz ve acımasızdır. verilen mesaj; abd askerleri yine bir toplumu zulümden kurtarmıştır. vasat bir film olmuş. izleyecek film bulamadıysanız, yinede izlemeyin
 • filmi başından sonuna kadar izledim.
  +18 değilde +21 yaş sınırı olması gerek bana göre.
  zira bazı sahnelerinde "ananı sikim" dedirtti.
  aksiyon,korku,gerilim,nazi doktor ve laboratuvar ekseninde değişik bir çalışma
  film temel klişe olan naziler tü kaka formatında olsa da
  boş zamanı değerlendirmelikti yinede.
 • çok beğendiğim film. bazı sahneler gerçekten nefes kesici, imax izlemediğime çok pişmanım, tekrar gitmeyi düşündüm ama imax salonuna başka film koymuşlar. gitmeyi düşünüyorsanız, gideceğiniz yer iyi bir salon olsun yoksa hiç zevk alamazsınız. hem gerilim hem de savaş sevenler kaçırmasın.
 • artık naziler ve ikinci dünya savaşı hakkında çekilecek film/dizi konusu kalmadığını gösteren film. nitekim nazi-zombi birleşimi bir yaratığa karşı savaşılmakta.
 • 2. dünya savaşının son döneminde, normandiya'ya yapılan ingiliz amerikan çıkarma harekatı.