şükela:  tümü | bugün
 • aracın hızlı girilen virajlarda (ulan viraja da hep hızlı giriyoruz haa) direksyonun normalden fazla kırılması sebebiyle arkadan kaymasına gavuristanda verilen ad.

  gerek understeerdan gerek oversteer dan kurtulmanın tek yolu kontra yapmak veya hayvan gibi hızlı gitmemektir.
  (bkz: demir bukey tadinda entry girmek)
 • oversteer anında direk debriyaja basılmalı ve arka tekerleklerdeki yanal tutuşunu zayıflatan , hatta ortadan kaldırılarak yanal tutuş kuvvetlerinin geri gelmesi sağlanmalıdır.
  hem understeer hemde oversteer da direksiyon hakimiyeti ve hassasiyeti büyük önem taşır.
 • genellikle arkadan itişli otomobillerde karşılaşılan durum...
 • el freni aracılığıyla da aracın dengesi bozularak gerçekleştirilebilen olay.
 • kontrol altinda tutulabildigi surece, arkada oturanlara ho$ anlar ya$atan olay.
 • türkçesi bazı kaynaklarda aşırı döner olarak yer alan, taşıtın dönemeçlerin iç tarafına aşırı yönelmesi durumu. bu karakteristiğe sahip araçlarla viraj alınırken belirli bir hızdan sonra aracı yolda tutabilmek için direksiyonu dönüşe ters yönde çevirmeniz gerekir ki bu hıza da kritik hız adı verilmektedir.
 • türkçe de tam karşılığı arkadan kopma olan ingilizce otomobil terimi.
  (bkz: understeer)
 • genellikle arkadan itişli araçlarda yaşanan ve önce arka tekerleklerin tutuşu kaybetmesi nedeniyle, aracın arkasının önünü sollamaya çalışması durumu. eğer başarırsa spin atmş olursunuz.
  sakin olunuz, direksiyonu arkanın kaydığı istikamete çevirerek kontra veriniz, fren yapmayınız ve hatta bu işte ustaysanız gazla oynayarak power oversteer olayına giriniz (sadece arkadan itişli arabalarda) ve virajları volkan ışıktadında dönünüz. daha da iyisi asla denemeyiniz ve virajlara hızlı girmeyniz.
 • önden çekişli araçlarda verilen kontra sonrası verilen gaz ile toparlanan durum.
 • bunun iki çeşidi vardır.
  arkadan itişli araçlarda başarı ile gerçekleştirildiğinde powersteer, powerslide veya abartılırsa drifting gibi isimler alır. başarısız olunca oversteer sonrası spin oluyor.
  önden çeker araçlarda ise lift-off oversteer yapılabiliyor ancak. yani aracın arkasını kontrolsüzce savurmaktır bu. kontrolsüz diyorum çünkü aracın arka kısmını hiçbir şekilde kontrol etmek mümkün değil, ancak ön tarafı kontrol ederek arkadaki savrulma dengelenip toparlanabiliyor.

  daha ayrıntıya girmiyorum, çünkü teorik olarak bilsem de pek yapmadığım bir şey hakkında ahkam kesmek istemiyorum. lift-off oversteer yapıyordum gerçi ya neyse... evet. görüldüğü gibi önemli olan çekişin önde mi yoksa arkada mı olduğu. arakada olduğunda çok daha kontrollü ve zevkli bir şekilde icra edilebiliyor ki bu benim yıllardır cevap aradığım "neden şahin'e bu kadar para döküp modifiye ederler ki?" soruma deva oluyor. şahin çünkü arkadan itişli alınabilecek en ucuz arabalardan bir tanesi.