• aracın hızlı girilen virajlarda (ulan viraja da hep hızlı giriyoruz haa) direksyonun normalden fazla kırılması sebebiyle arkadan kaymasına gavuristanda verilen ad.

gerek understeerdan gerek oversteer dan kurtulmanın tek yolu kontra yapmak veya hayvan gibi hızlı gitmemektir.
    (bkz: demir bukey tadinda entry girmek)
  • oversteer ya da understeer deneyimlerinde başarılı bir pilot, kontrolü tamamen sol beyin lobuna teslim ederek içgüdü ve hisleriyle mağdur olduğu bu durumdan başarı ile sıyrılır, zira saniyenin 10'da birinde gerçekleşen kontra müdahelelerin ve buna bağlı fiziksel hesaplamaların başka bir şekilde üstesinden gelmek mümkün değildir. biz bu his ve içgüdü tabanlı kontrol deneyimini tanrıya yakınlaşma olarak nitelendiriyoruz ve buradan senna'yı bir kez daha saygı ile anıyoruz.
  • türkçe de tam karşılığı arkadan kopma olan ingilizce otomobil terimi.
    (bkz: understeer)
  • bunun iki çeşidi vardır.
    arkadan itişli araçlarda başarı ile gerçekleştirildiğinde powersteer, powerslide veya abartılırsa drifting gibi isimler alır. başarısız olunca oversteer sonrası spin oluyor.
    önden çeker araçlarda ise lift-off oversteer yapılabiliyor ancak. yani aracın arkasını kontrolsüzce savurmaktır bu. kontrolsüz diyorum çünkü aracın arka kısmını hiçbir şekilde kontrol etmek mümkün değil, ancak ön tarafı kontrol ederek arkadaki savrulma dengelenip toparlanabiliyor.

daha ayrıntıya girmiyorum, çünkü teorik olarak bilsem de pek yapmadığım bir şey hakkında ahkam kesmek istemiyorum. lift-off oversteer yapıyordum gerçi ya neyse... evet. görüldüğü gibi önemli olan çekişin önde mi yoksa arkada mı olduğu. arakada olduğunda çok daha kontrollü ve zevkli bir şekilde icra edilebiliyor ki bu benim yıllardır cevap aradığım "neden şahin'e bu kadar para döküp modifiye ederler ki?" soruma deva oluyor. şahin çünkü arkadan itişli alınabilecek en ucuz arabalardan bir tanesi.
  • kontrol altinda tutulabildigi surece, arkada oturanlara ho$ anlar ya$atan olay.
  • bir virüs gibidir kana girdimi çıkmaz.
  • arkadan itişli arabalarda bu tecrübeyi yaşamak ilk baslarda cok korkutucudur sonraları ise cok zevkli bir hal alır. gücü yeten arabalarda sadece viraj içerisinde gaza yüklenme eylemi ile yapılabilirken, nispeten güçsüz kalan arkadan itişli araçlarda (tofaş kuş serisi) yarım debriyaj yapıp motorun o anki devrini ani olarak arttırmak gerekir. akabinde gelecek kontra otomobilin birkaç metre sideways gitmesine olanak verecek ve araba tutkunlarını zevkten iptal edecektir.
  • oversteer'i azaltip otomobili understeer'e yaklaştırmak için; oversteer viraj içinde gerçekleşiyorsa ön antirollbarın kuvvetlendirilip kıç rollbarın azaltılması, eğer viraj çıkışında gaz köklendiğinde oversteer baş gösteriyor ise de ön "rebound" darbe emici süspansiyonun yumuşatılıp arka süspansiyon kompresörünün sertleştirilmesi ile çözümlenebilir. tabi bu ayarlamalar arabanın ağırlık merkezine göre, süspansiyon frekansına göre ve tabiki sürüş tekniğine göre varyasyonlar gösterebilir.
  • genellikle arkadan itişli araçlarda yaşanan ve önce arka tekerleklerin tutuşu kaybetmesi nedeniyle, aracın arkasının önünü sollamaya çalışması durumu. eğer başarırsa spin atmş olursunuz.
    sakin olunuz, direksiyonu arkanın kaydığı istikamete çevirerek kontra veriniz, fren yapmayınız ve hatta bu işte ustaysanız gazla oynayarak power oversteer olayına giriniz (sadece arkadan itişli arabalarda) ve virajları volkan ışıktadında dönünüz. daha da iyisi asla denemeyiniz ve virajlara hızlı girmeyniz.
  • önden çekişli araçlarda verilen kontra sonrası verilen gaz ile toparlanan durum.
hesabın var mı? giriş yap