şükela:  tümü | bugün
 • dünyayı uzaydan izleme fırsatı bulan insanların yakalandığı bir hastalık.

  gezegende yaşayan her canlının aslında tek ve bir bütün olduğunu, tüm canlıların dünyanın bir parçası olduğunu idrak edip, insan ırkının önemsizliğini farkederek yaşamı anlamsız bulmakla sonuçlanan bir durum. buradan bize sonsuz gibi gözüken mavi gökyüzünün aslında ne kadar ince bir tabaka olduğunu, bu kadar kırılgan olmasına rağmen yaşam ile ölümü birbirinden nasıl ayırdığını görmeleri ile de mutluluk ve endişe yaşıyorlarmış. bunu yaşayan astronotlar, dünyayı o şekilde görmenin, vücutlarındaki her bir atomun evrendeki her bir atom ile bağlantılı olduğunu, onların bir parçası olduğunu fark etmelerini sağladığını söylüyorlar. hepimizin yıldızlardan meydana geldiğini düşünürsek doğru bir düşünce bu aslen: (bkz: #38200814)

  şimdi bize etki etmiyor tabii ama eskiden bir çok insanın dünyayı uzaydan ilk görüşlerinde (televizyondan olsa dahi) benzer duygular yaşadığını düşünüyorum. düşünsenize yıl 1969, hayal etmekte dahi zorlandığınız uzayda olduğunu söyleyen bir adam televizyona çıkıyor ve "şimdi kameramı dünyaya çevireceğim" diyerek size televizyondan şu görüntüyü izletiyor. ürpertici.

  https://vimeo.com/45878034
 • hastalık olarak nitelenme sebebini anlayamadığım farkındalık durumu.
 • ilkokul 4 te izafiyet teorisine merak sardığımdan beri içinde bulunduğum psikoloji, büyümekle alakalı olduğunu sanıyordum, değilmiş, hastalıkmış. her şeye anlam yüklemekten daha normal olmalı halbuki.
 • psikolojik bozukluk ya da hastalık değil, bilişsel bir değişimdir. ben aydınlanma diyorum.

  dünya ve insan merkezli bir anlayışın yanlışlığına toslayıp aslında ne kadar küçük ve önemsiz olduğumuzun farkına varmak sarsar pek tabii.

  bir çeşit beyin sarsıntısı. hasta etmez tedavi eder.
 • sana dün bir tepeden baktım ey aziz istanbul dizesinden etkilenip şehrin boş kalmış bütün deresine tepesine minare dikme, ormanından bayırından yol geçirme dürtüsüne engel olamama sendromu.

  .
 • bir nevi ecstatic hal olsa gerek ki apollo 9 ekibinden rusty schweickart şöyle demiş:
  "you look down there and you can’t imagine how many borders and boundaries you cross, again and again and again, and you don’t even see them. there you are – hundreds of people in the middle east killing each other over some imaginary line that you’re not even aware of, that you can’t see. and from where you see it, the thing is a whole, the earth is a whole, and it’s so beautiful. you wish you could take a person in each hand, one from each side in the various conflicts, and say, "look. look at it from this perspective. look at that. what’s important?"
  herkese lazım bir bilişsel deneyim.
 • koşarak pale blue dot yazmaya geldim, geç kalmışım. bu duyguya kapılmak için uzaya çıkmaya gerek yok. kendi hayatınızın dışına 5 dakika çıkıp uzaktan baksanız yeter.
 • (bkz: nihilizm)
 • overview effect uzerine kurandan pay cikarmak nedir, bu kafayi yasamak istiyorum.

hesabın var mı? giriş yap