şükela:  tümü | bugün
 • ikibinli yılların başında ankarada kurulup bütün dünyaya yayılacak olan bir nevi project mayhem...
 • kutsal kitabının ilk beş psalmı aşağıdaki gibidir:

  "i.
  feminist bilinç başkaldırısı zımparası, monarşi fenotipi romancının melankoli tayfıdır. göç yüzeyi antlaşması, ölüm müzesi şefinin posta kabinine değer. tropik katil siklonu, kral portresi asfaltında bahtsız hücum oyuncusunun azamet jipinin lastiklerini, yelkenlerini, eyaletlerini, bağırsaklarını ve sigortalarını şişirir. temas köprüsü poligamisi, budala sobası üniformasına limon, leylak, mayonez, boya, kahve, sabah ve yalan döker.

  ii.
  şiir iti ritmi, iskelet makinesi devrinin av tüfeği kahkahasıdır. sövgü solunum iltihapları, yurtsuz müflis öğrencinin meşale kontratı ilmihalidir. yaderk şifa ambarı, monolog kronolojisi amnezisinin ampirik disiplin tiranlığıdır. ebedi kentsoylu öznenin günlük bok sosyolojisi dozajı, cemiyet vekalet izdüşümleri ve iftira perspektifi deklanşörü; bravo osuruk kalkınma partisinde rakıyı fazla kaçırırlar.

  iii.
  ateşkes ticareti sütü, başdefterdar yangın örgütü kadrosu o.'nun sivil savunma baltasıdır. ev üyesi sivrifareler, pazar prensliği savaşı sonrası yönetmenin son filmlerini sirkten kurtarırlar. patent kuralı ahlakı, eğlence düzeyi cinayetinin ezeli büyük hediye belediyesinin stüdyo malzemesidir. dokuz destanlı synedrion, metabolizma mimari sanıklarının kabile organ tapınaklarına mahkeme akademisi sütunu fırlatır. önsöz iletişim dairesi, kabuk adım çizgisine mermer lahit vortografı imzalar. antik yulaf stadyumu, koyun kömürü demiryolunun çevresindeki sarazen sitoplazması uyruklarına tükürük taburesi boyası ikram eder. frege; akşam sofrası havuzuna hesabını bırakır, cadde devleti labirentlerine protesto heykeli siparişi verir, üniversiteyi koklar, ve dayısının gökdelen bahçesine kusar. santrifüj gazete ideolojisi, uluslararası porselen yollarına lirik sanayi arkeolojisi kayıtları bağlar. gümüş nehir filosu, içgüdüsel püriten dışavurumları ciltlerini komünist makas sosyetelerinin çehresine spreyler. ticaret atölyeleri kreşendosu, cemaat silindiri virüsünün dokuzlu tebeşir şifrelerine demir oksitli kil fenomenolojisi üfler. como yakınlarındaki kütüphane hattı yedi kısımlıdır. matbuat rotor enigma indeksleri, takvim magnetizma şehirlerine şövalye, orospu, kahvaltı, yarın, falcı, iğne, lehçe, kablo, vakum, santrifüj ve jartiyer ihraç eder. klişe varisi iksiri, antropocoğrafya reisi sembolüne yetim kahvesi saksısı döker. büro moron birimi, bataklık doğum kliniğinden nüfus cüzdanı, tren, meme, bira, bel, ferç, işaret, gangster, teminat, gavur, bızır ve kaşık alır. semiyoloji mühendisinin zampara kızı, sigara traktörü sinemasının kalsiyum safarisi refleksidir. semafor sendikası damadı, semantik deve ormanında messina tapınak fahişesinin sismograf kuluçlarına ilumkuh alfabesi buketleri sayar. vezir omurgası üzümü, kurnaz kontrtenor kompozisyonuna yakarış fermanı kaynatır. dirichlet sınır falanksı, gol kurdu tribünlerini geliştiren mucitin fosfor fotografı alotroplarına şükür çemberi trajedisi tanımlar. yetmiş üç itirafçı kelebek prenses cesedi, senato limanından konsül kuşatma körfezi valiliklerine dağılarak özerk istilacı fraksiyonlarına ağda acısı hissiyatları telakkisi sancağı dikerler. musluk vardır. bok yoktur.

  iv.
  mutluluk şahının el ejderhası yastık istasyonunun rakısına buz atar. akrep videosu tabancası, kudret hüznü emlakçısının vitrinine sıçar. protein komisyonu haritası, gnostik ziraat vazosunu kent zaptiyelerinin kalbine gömer. gece adımcısı hakanı, colorado [denver] saray kabartmalarını ölümsüz soytarı kasabına gri selenyum barajı biçiminde sunar. şımarık kumarbaz, tek yön kamçı zincirine hukuk tarikatı nevrozu rapor eder. rüya müsabakası mezarı, daimi istibdat mektubuna muhakkak sabotaj yapar. bellek iflah sarkacı, istikbal nefy teşkilatının fazilet pusulasıdır. sekendiz isbat komandolarının hançerlediği aylak delikanlı, şüphe gölünden utangaç pabuçlarını alır. müteşabih tiraj jandarması bekardır ve pil iflas alametlerini hasar şirketine tamir ettirir. arı kargaşası periyodu, örnek hamisi iktidarını çekiçler.

  v.
  klasik bale başpiskoposu, pentatlon ve dekatlon dallarında yarışır. güney çin denizi'ndeki kaynana mukavemeti, cari cumhuriyet karnavalının ölmüş anasına küfreder. esaslı butlan kortizonu, temyiz kudreti karayoluna borç reform sokar. medeni tehdit mürebbibi, aşk mezarı militanlarına çelme takar ve macera çatalını missouri'ye düşürür. suç konsolosu anatomisi, burnuna mürekkep, melankoli ve parfüm sürer. kraliyet katliam yengeçleri, yöntem diplomatı sincaplarını tarih kürsüsü fabrikasına kusar. peynir muhafızı minaresi, muhalefet şarap çanağı değildir. augustus ve tiburlu sibylla; asistan ofsayt yargıcına ahlak asidi şarjı fırlatır.
  "
 • ilk yargıları da şu şekilde cereyan eder. (bkz: espir ali siyenç kılıç)

  dr.rifat paşa sokağinda cinayet

  kadir gelince, şövalyelerin lakırdısı ansızın diner. işgal ünitesinin mavi hayaletleri arasında piçin teki, leo. irem, kötümser mor bir orospu. saplantılarını gizleyebilmek için, büyük olasılıkla yunan geleneğinin yüreğinde kısa bir zaman dilimiydi. nüfusu sekiz yüz bini bulan karanlığı önüne katmış tiz çığlıklar, gerçek tabela akordeonundan çok daha fazlası. binbaşı rıfat'ın tedirgin bakışları, lale dudaklarını korkunç sırıtışlara kurban veren lale; şebnem'in beş kuşak tepeden babaannesi. izmir'de ofsayt tekrar sekreterliğine getirilen, geveze, aptal, küstah ve gururlu omurgalı hayvanlar filumu, üyelerinin embriyonlarında oluşan külüstür dil, sürekli kopyalanan form ve roman. lale, soylu bir ailedendi, otuz yaşına varmadan bir dizi küçük düşürücü skandalın nesnesi olmuştu. fransız şair, tarihçi ve suikastçı gilles xenomorph şöyle der: "kraliçe'nin sürtük olduğunu ilk hıçkıran komün üyesinin kiliseyi afallatma olasılığı k. irmağının kuzeyinde en yüksek değerini alır." buna mukabil, yüzyılın sonunda, toprak tasarrufuna dayanan ama durmaksızın otoyol inşa etmeyi de ihmal etmeyen yeni ticari kollar türedi. vezina ödülü sahibi genç kaleci kupasını kaldırırken melankolik bir rapsodiyi yurduna ıslıklıyor. o günlerde alabama'da birim öküz başına üretim maliyeti temelde şemsiye ve köle tekelinin hortlattığı bir rant akışı biçiminde tezahür eder. sıcaklık (misal, 100 f) ısının bir tezahürüdür. kapitalizm sonrası tarihsel çözümlerde, 7 aralık 2060'da, şam dekatlon mürettibi aziz h., emek, sermaye, tasarruf üçgeninde, şöyle zırvalar: "hükümet tarafından bir yerde tütün veya sigara fabrikası yapılacağı kararlaştırılınca, termodinamik biliminin kurucularının iskeletleri mevsimlik sakal tıraşı kreşendosunu oyuna sürer." lagrange'ın ve laplace'ın elipsoit hanedanları, klasik jilet mukavemetinin arkasındaki terörü ve şefkati hava karardığında daha kalın vurgularla sahneler. ibrahim topal cinayeti: otuz sekiz yaşında, elmas avcısı, satranç şampiyonu ve iflah olmaz bir kumarbaz. karaciğerine yediği tek kurşun sebebiyle ölüm. engizisyon kuvarsiti, prekambriyen hayvan topluluklarına mensup şairleri ve savcıları kutsarken ulusal cumhuriyet muhafızları sonraki kurbanlarını seçerler. katiller hakimiyete koşullanmış iken yeni doğmuş bir bebek gülmeye başlar.

  terk edildiğinde ağlamaya kilitlenen mahpus bankacı bir şişe viskiyi tek başına bitirir. rodos ve kıbrıs kralı xx. benedetto oğullarına onlar için pek küçük bir ülke miras bırakır. mahşerin dört atlısı zaman, veba, kıtlık ve ölüm; roketlerini kızına ve dul eşine isabet edecek şekilde ateşler. ibrahim, gittikçe çoğalan kalabalığın ortasında kaybolur. sükunetini koruyan kumarbaz, engebeli arazide çok fena pusula kullanır. nöbetçinin cesedinin bağırsaklarını yerden toplayan hamarat hizmetçi ahtapotu buzun üzerinden alıp tavaya doğrar. çıplak gözle görülmesi olanaksız nesneleri tespit etme fenomeninin üstadı colorado'lu mr. brown yetmiş beşinci yaş gününü gayet neşeli bir vaziyette kutlar. başarısız ayaklanma lider asi bir macar, bohemya'daki bir cizvit okulunu bitirir. "procyon" cinsi etçil memelilerin kuyruk falı çok şatafatlı bir geleceği vaat eder. itfaiye eri ve kübist keşiş, lale'nin iki dedesine tekabül eder. papa xii. innocentius, hoşgörülü soyluların hücumdan yararlanarak yeni topraklar ele geçirmeye çalışması üzerine gösterge kağıttaki bileşik faizi farklı bir dalga boyuna yönlendirir. saçmalama ve şiir acizce ihracatçıya teslim olur. kavramlaştırma, görüntüden arınmış azotlu bir tavırla kişinin fikirleri üzerine çöker. yargıya varmak, hakikati çivilemenin temposu, evrensel tahrik kampları ve zafer dileğinin bağışlanması sayesinde gerçekleşir. son emir doğum sırasında ölecektir. yas tutup karalar bağlayan falcı moruk, pamuk prensesin dehşet ve korku saçan halasıdır. kurbağalarla doldurulmuş nehirde manası olan sözler söylemenin bahşettiği imkansızlık, eylemlerini barışı kurtarmak adına yaparken hunharca katledilen cesur gazeteci, özne ve eylem bildiren sözcük: işte, bukalemunların yemekten hoşlandığı besinlerden bazıları. 2030 nobel fizik ödülü'nü kazanan hint asıllı türk fizikçi teleskopunda bir tuhaflık tespit eder. hayvanlığın diyalektiği üzerine sanayi toplumu kökenli paradokslar yazan ünlü retorikçi fahişe, goethe'ye hayran olduğunu ağzından kaçırır. korku içinde yaşamayı mutlaklaştıran geleneksel komüncü lale, memelerini aşıklarının ağızlarına doldururken serin bir ürperti hisseder. gebe kalmamak için erkeklerine "coitus interruptus" metodunu şart koşan güzel kız, vajinasına soktuğu cisimlerin çetelesini tuttuğu günlüklerinin beşinci versiyonunu da tamamlar. freud'daki hıyarağası kavramların apansız uyandırılıp yabancılaşmış putperestlikle değiş tokuş edilmesi, güzelliklerden tat almak gibi faziletler, çamur içerisinde oynayan domuz yavruları, leptonlar ve kuarklar aynı kümenin elemanları olduklarında; adalet ve mitin salınımları aynı frekanstadır. ihlal edilen sadakat, kolektif botanik imgeleri ve etnografya asansörü; tarihin üç ortogonal ünitesi haline gelirken, binlerce kişilik stadyumlar ise tüm memleketlerde amigolar ve at hırsızlarını buluşturan nadide binalardır. vefasızlığa karşı sigortasını yaptıran aşık orgazm olurken belediye başkanından izin almak mecburiyetindedir.

  dezenfektan trampet kastı, almaşık anakara yazıtını girdabın göbeğinden çeker. misyoner başbakan iflası, kasnak türküsü platolarını komiteden cımbızlar. ayaklanma penceresi frekansı, devrim sistemi ziyaretçilerini maskarayla boyar. yapay kukla dalga boyu, kristal masif beşiğinin konik gözlerini kamaştırır. mukaddes bataklık dilbilimcileri, entropi ormanı kamuoyuna martaval okur.

  paramagnetik botanikçi yargıç, evanjelik kardinal biyolojisine transpoz olur. nükleer kooperatif sulh, döviz disprosyum süvarisinin dişini söker. kambur maymun panteizmi, polimorf ejiptoloji modüllerini cemaat etanol enstantanelerinde mayalar. müsterih napalm namazı, bataklık ziyafet eskatologyasını katalizör polimer musiki ile selamlar. ikonoklast yurttaş tamsayı, dişi istilası lakırdısıdır. yasak jeoloji ilmühaberi, lanet lakap mührüdür. borsa ressam stratejisi, şiir sabıka narını baltayla yarar. ticaret hanedanı kibiri, çeyrek propaganda klaksonunu aktif vaziyete getirir. helyoterapi aforoz zarfı, edebiyat aristokrasi organlarını pervane ovada zatürree rütbesine çark eder. bulgar şarapçı mimar ve strabon; rönesans peştamal peşinatlarını zihin obelisk atlaslarına öderler. vandal erdemli yosma ve arap özerk prenses; astropik yarım adalarının burnunda birbirlerini severler. tiyatro yasası, ahlak bombardımanı soytarılığının kuzenidir. eşek aygıtı rüzgarı, ostrogot demir yolu mühendislerini iltifat kemeri sendikasında darp ve gasp eder. mahvolacak kolonilere risaleyi lord tordmah yazacaktır.
 • fildişi minyatür kazıyıcısı papirüs kullanmaktan asla haz etmez. tanju, moskova çevreyolunda sakince gazlarken kabalacı faşist lider sayıları kıçının keyfine göre düzenleyerek galiz kehanetlerde bulunur. faziletsiz dogmatik faytonunda organik nakkaş geceliğindeki sidik lekelerini tespit eden onbeşlik yosma nabokov’un ceketinin sol cebinden çıkmıştır. dedesi nebi olan üçgen çirkef kuramının hafızı ve yürüyen anatomi atlası aleksey; güneyli dostu tanju’yu trafik lambalarına ve sürat limitlerine riayet etmediğinden ötürü sert bir dille eleştirir. şiirleriyle beraber gömülen çoban hükümdar ve oyun yazarı neanderthal primat ise fosil yakıt kullanmaz. izmir altçene kemiği; gerçekaltıcı matkapları torunlarına postrestant olarak etnografya müzesine postalar. alkali metallerin donma yasalarını inceleyen “kikonzb” adlı soyut resim akımının öncülerinden hollandalı gazeteci ruud johannes van der sar; geçmişte meşhur bir kaleci olan büyük dedesinin mezarı başında şarap ve esrar içer. omuriliğindeki miyelin kılıflarına bela musallat olan talihsiz mülteci wolfgang; cermen halklarının zincir mitolojilerini ezbere bilir fakat kucağındaki klavyeye bağımlı olmaktan kurtulamaz. güneş, adalet ve savaş tanrısını lavoboya tüküren genç imam; ateist kızkardeşini çok fazla düzüşüp gebe kalmaması hususunda uyardığında güzel fahişenin serviks ve uterusunda zincirleme mitozlar çoktan vuku bulmuştur. dördüz yeğenlerini ayırdetmekte zorlanan zooloji ve genetik bilgini yekta imam; akrebin hantal hareketlerini sabırla izlerken amiral ekürisi talat’a müjdeyi verir. boykot tekniğinde federal bir mucit olan komünist ayaktopu oyuncuları rüzgarda savrulurken biber ve palmiye yağı ticareti yapan taraftarları deplasmanda dahi onları yalnız bırakmaz. zihin izhar örgütü, figüratif büst koleksiyonunda iyot ve potasyum ağırlıklı ilkeleri benimserken bronz heykellerinin üzerindeki perde henüz kalkmamıştır. tarih işgal impromptusunun cömert nağmeleri, biyoloji melodisi yaylı çalgılarının yanısıra birkaç flütü de yanlarına esir olarak alır. onbir iktisadi devlet teşekkülü tarım sektöründe faaliyet gösterirken; hükümeti protesto eden muhalifler zırvalama kuyusunun dibinde iktidar sahipleriyle el ele tutuşarak halka yaparlar. çikolata kafesi hanedanı, emperyalist haydutlardan bağımsızlıklarını aldıklarında dahi pilavlarının içinde bıyık aroması tatmaktan kurtulamaz. memleket mizah işkembesi, türkü arpası, nüfus, yüzölçümü, tungsten yazılıtaşı, geoekoloji bilgini, atom numarası, erime noktası, geveze kopil çeteleri, atmosfer, kum, kamyon, krater, göl, halley, newton...
 • psalm vi...

  demo beşik cehennemi, kefaret parabol tornadosuna lümpen sözlük hümayununda üfler. müptezel lanet kültü, muhafız paradoks patikasını katedral oruç meridyeninde yürür. determinant istasyon piyanosu, mecmua yumurta siyasetine selamet fazilet adaletinde işer. zampara haysiyet barometre sahur zarfı, libidinal libretto ölü saksocu maskesi değildir. mızrak kristal külliyesi, kefen rastlantı kabilesini muhtıra element köşkünde öldürür. sanayi vezir metalurjisi, sindirim tezat penaltısını sperma peşinat spektrumunda kurtarır. ameliyat fıkıh üniversitesi, inşaat kök masasını direniş borç fetvasında keser. algoritma izdivaç müfessiri, stadyum hikaye hiperbolünü fiil tedrisat şeytanında çizer. mülemma kalp ressamı, trajedi tıbbiye sosyolojisi değildir. mantık element fabrikası, falcı beste kehanetini melodi hortum sortisinde yazar. mütercim hançer ödevi, magnetostatik küre denklemini bellek terapi misafirinde hazırlar. tanrıça rölans labirenti, elçi ihtiyaç kalemini namert tepkime müsaadesinde kırar. düşman dahi kanı, bienal hafıza diyalektiğini modern teoloji rezistansında ezberler. saltanat strateji orijini, pastel metropoliten kütüphanesi değildir.

  (bkz: dioargento ernesto fausto hyperfatto)