şükela:  tümü | bugün
  • kisisel veri depolama, cloud storage yazilimi. kendi evinizdeki bir server'da dropbox yonetmek gibi.

http://owncloud.org/
  • çok hoş bir cloud storage yazılımı. out-of-box clustering'i desteklese çok daha hoş olur ama yine de seviyoruz kendisini.
  • alternatifleri aerofs, syncthing ve bittorrent sync.

(bkz: ekşi sözlük'ü not defteri olarak kullanmak)

bu arada server olarak win makine kullanayım evdeki pc yettiğince eşlesin muhabbeti yok, server tarafında linux vb sistemler kullanıldığını ifade etmişler (web tarafı hariç).
  • mega client'ı megasync 1 haftadır sıçtığından beri boşta yatan makinem bir işe yarasın diyip kurduğum dropbox benzeri senkron sunucu ve istemci uygulamaları.

dokuzuncu sürümünü az önce ubuntu server üzerine kurduğum senkron programı. ayrıca eklentileri bi hayli başarılı gibi duruyor.

otomatik kurulumu apache ve php5/7 desteği ve apache ile geliyor, ama php7 ile kurayım derken php5 paketleri de istiyor.

en temizi manuel kurmak.

manuel olarak nginx (ppa'dan), php7 (ppa'dan + fpm soket), mariadb (kendi reposundan) ve redis (ppa'dan, port değil, soket ile bağlantı ayarı) kullanarak kurdum, ssl işini de let's encrypt ile hallettim. an itibari ile bunların tümü sadece 30 megabyte bellek tüketiyor.

ayrıca ios ve android uygulamaları da var, açık kaynaklı ama marketlerde paralı. yaklaşık 1 dolar civarında fiyatları da.

edit: kimsufi dedicated server'a kurdum. vps'den daha ucuza daha çok disk alanım oldu.
  • oldukça kullanışlı özgür cloud yazılımı. güvenlik paranoyanız varsa kendi sunucunuz üzerine kurup keyfinize bakabilirsiniz.

android uygulaması play store üzerinde paralı olsa da f-droid üzerinden ücretsiz olarak elde edilebilir. tabii ki devamlı bir kullanıcı iseniz satın alarak/bağış yaparak katkıda bulunmakta fayda var.
  • canavar gibi çalışan cloud sistemi. vm üzerinde bile oldukça basarılı ve lightweight. müptezel etti. debian üzerinde tüketiniz.
  • (bkz: nextcloud)