şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iş adamı ayakkabısı denebilecek türde bir ayakkabı. (http://en.wikipedia.org/wiki/oxford_shoe)

  son dönemlerde kadınlar için olan versiyonları çıkmış, "kadınlar için en çirkin ayakkabıyı nasıl üretebiliriz" sorusuna cevap arayan tasarımcıların aklından çıkmış gibiler. yüksek topuklu olanları gene bi derece düzgün de, normal topuklu olanları babasının ayakkabısını giymiş kız görüntüsü veriyor.

  http://2.bp.blogspot.com/…xaw/s400/esquivelfeet.jpg
  http://4.bp.blogspot.com/…0/lcrzztz7ggq/s1600/1.jpg
  http://www.shoes.com/…s.aspx?n=2270 4294960418 6207

  edit: kadınlar için olanları son dönemlere özel değilmiş. 1930'larda bile (hatta türkiye'de bile) kadınlar giyiyormuş bunları *. ama oxford ayakkabı adı altında tekrar moda haline gelmesi yeni oldu herhalde.

  edit2: bunların fazla süslü, işlemeli, bazen 2-renkli, noktalı/benekli, pavyon ayakkabısı gibi olan alt türüne brogue deniyormuş.
 • almak için delirdiğim,çıldırdığım ama doğru dürüst bir modelini hiçbir yerde bulamadığım ve bulduğum yerdekinin* de satıldığını öğrendiğim klasik ve şık ayakkabı.
 • (bkz: brogue)
 • bir oğlan çocuğu olarak yakın zamanda en az iki çift edinmek istediğim şık ötesi ayakkabı. küçükken babamda gördüğüm zaman bile pek bir etkilenirdim bu modelden o derece. dikişleri ve küçük işlemeleri ayakkabının ruhu resmen. iki renkli olabiliyor olması da* ayrı güzel bir bonus. unutmadan değinmek gerekir ki modele ve rengine göre hatun kişilere de oldukça yakışabilen bir ayakkabı.

  benim aradığım/istediğim renkler/modeller marka dükkanlarda bulunmadığından, bir kere flo da bir kere de mangoda görmüştüm haricinde rastlamak oldukça güç bu ayakkabılara yani en azından ankara'da öyle*, dolayı özel imal ettirmeyi düşünüyorum. şöyle bir güzellik var ki oxford ayakkabı yapan çok kaliteli bir imalatçı* biliyorum ancak özel üretim ayakkabıların maliyeti bir hayli iç gıdıklayıcı olduğundan tahmin ettiğim kadar çabuk bu ayakkabılara sahip olamayacağım ortada.

  kayıtlara geçmesi için söylüyorum benim aldığım fiyat 275(ikiyüzyetmişbeş) tl idi. aşağı yukarı bu tarz bir mebla ile karşılaşacağımı bekliyordum ama gene de tane tane ayakkabıcının ağzından duymak üzücü oldu ama elbet bir gün benim olacaklar!
 • kumarhanede giymek için tasarlanmış ayakkabıdır
 • topuklu, topuksuz hiç farketmez bir kadına yakışmayan ayakkabı. dişiliği öldüren ucube şey. stilettolar varken yüzüne mi bakılır bunun diye düşünmekteyim. converse bile bundan daha dişi daha güzel *

  zedit: zö'ye 2. sıradan giriş yapsa da bu entry hala bu ayakkabılar iğrenç. topuklu erkek ayakkabısı mı olur lan?! zevkinize ben sizin. neyse ben sana bişey demiyorum. kimse kusra bakmasın ama bana göre bu ucube geçtim güzelim stilettoları dandik babet kadar bile estetik değildir bir kadının ayağına yakışmamaktadır.
 • bu aralar kadınlar için fazlaca ortalıklarda görünmeye başladı bu ayakkabı. şahsen babetten bin kat daha güzel buluyorum. şuan için herkesin ayağında da değil. annemin fikrini almak için sorduğumda her ne kadar iğrenç dese de ben gidip hemen bir çift edinme derdindeyim ve her yerde modellere bakıyorum. ilk blake livelyde gördüğümde hayran kalmıştım.
  ilgili fotoğrafı için http://www.travelingfashionista.com/…-oxford-shoes/
 • topuklusu çok güzel olan ayakkabı modeli, aynı zamanda kullanışlı da. kotun altında bile çok şık duruyor.
 • şu ara topuklu ve leopar desenli olanları etrafta cirit atmakta olan ayakkabı türü.
 • okumuş pabuç.