şükela:  tümü | bugün
 • bir şehiri tüm dünyaya meşhur etmiş muhteşem bir kuruma ek olarak çıkan kurum ne olursa olsun bok atılacağını ispat etmiş üniversitedir. tabii ki bir university of oxford değildir. kökeni 1800lere dayanır ve geçmiş itibariyle university of oxford ile -en azından- alakalıdır. onlarca lisans üstü araştırma programı sunan bir üniversite olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. toplasak 100'ü aşabilir, 200'ü aşar mı bilemem.

  parayı verip düdüğü çalmak pek kolay değildir. dediğim gibi şehirde çok daha iyi bir üniversite daha var diye bok atmamak gerek. ou öğrencileriyle ortak öğrenci kulüpleri, aktiviteleri vardır. ou öğrencileri zaten genel olarak kimseyi beğenmezler, dolayısıyla "ulan benim okulum 900 yıldır burada, sen kimsin" tavrı normaldir, geçiniz.

  zaten oxford brookes'un ikinci bir ou olma iddiası da yoktur. şehrin ekmeğini yerler mi? yerler. ama konaklaması ve fakülteleri şehrin merkezine pek yakın değildir. ünlü yerlerde dolaşırken öğrencisine rastlamamak normaldir. belki akşam "şehre inmiş" ob öğrencilerini görebilirsiniz, belli olmaz.

  peki ben bunları neden yazdım? giden birkaç arkadaşım var, şehri görmüşlüğüm de var belli bir miktar. bunun dışında oturup merak edip "nedir bu" diye bakmışlığım da var. yoksa avukatı değilim, övmek için hiçbir sebebim yok, öğrencisi falan hiç değilim + ilgilenmiyorum da. ama "parayı verip düdüğü çalıyonuz ya" demek için sağlam sebepler olmalı. şu an için kendisinin diploması ülkemizde belki 1-2 üniversite hariç tüm üniversitelerin diplomasından on kat daha geçerlidir uluslararası manada.
 • iki sene oncesine kadar dogus universitesi icinde bu universitenin isletme fakultesi bulunurdu. fakat yok oxford brookes diplomalarini kabul etmedigi icin kaldirildi.
 • dünyanın mimarisi en güzel şehirlerinden birinde, kişi başına düşen gayri safi gerizekalılık oranı en düşük insan topluluğuyla ve avrupa'nın en prestijli üniversitelerinden biriyle içi içe yaşamak/eğitim almak istiyorsanız kesinlikle tercih edilmesi gereken üniversitedir. itibar konusunda oxford university ile yarışamayacak olması boktan bir eğitim anlayışına sahip olduğu anlamına da gelmez. genellikle undergraduate study derslerinin verildiği headington campus, masters degree derslerinin verildiği wheatley campus ve sportif aktivitelerin ağırlıkta olduğu harcourt hill campus olmak üzere 3 yerleşkede kurulu olan üniversite; lisans eğitimlerinde hukukta, yüksek lisans eğitimlerinde ise dijital medya prodüksüyonu branşında başarısıyla öne çıkmaktadır. bu üniversitede okuyanların ayrıca istediklerinde quenn's college library gibi avrupa'nın en köklü kütüphanelerinden birinden faydalanma imkanı da bulunmaktadır. tüm bu şartları göz önünde bulundurarak ve üzerine şahsi yorumlarımı da ekleyerek brookes'un yurt dışında okumak isteyenler için hiç de kötü bir tercih olmayacağı tarafımdan gönül rahatlığıyla söylenebilmektedir.
 • cakma oxford diplomasi almak icin ideal bir okuldur. parayi verir, dudugu calarsiniz.
 • dunya'da en iyi üniversiteler arasında 400.-450. sırada gösterilen üniversite. bunun üzerinde, türkiye'den sadece bilkent üniversitesi var. tabii bu sadece bir kurumun yaptığı araştırma, bu konuda birçok kurum araştırma yapıyor ve sonuçlar değişebiliyor.
 • oxforddaki universitelerden biri, yeni universiteler sinifina girer