şükela:  tümü | bugün
 • en büyük ingilizce sözlük. içinde yok yok. çeşit çeşit bir sürü türü var. oku oku bitmez bir eser.
 • tarihin en büyük sözlük projelerinden biridir. editörlüğünü james murray'in yaptığı bu devasa sözlüğe 1858'de başlanmış ve 70 yıl sonra bitirilmiştir (1928). daha sonra her yıl eklerle genişleyen bir gayya kuyusu olmuştur.

  (bkz: james murray)
 • ingilizcenin en harbici kaynagi olarak kabul edilir. dedigi dediktir.
 • yarmis bir kaynaktir. bir kelime girersiniz kelimenin ilk nerede kullanildigini alinti yaparak falan gosterir. bi de internet surumu belestir. www.oed.com
 • 80. yılını kutluyormuş. 20 ciltlik hali 450£ kadarmış, buradan sevgilerimizi iletiyoruz eğer bizi izliyorsa.

  http://dictionary.oed.com.ezproxy.parkland.edu:2048/…
  http://farm3.static.flickr.com/…03_21eeb2054c_o.gif
 • her yeni baskısında bünyesine yeni kattığı sözcüklerin her zaman haber değeri taşıdığı ingiliz dili sözlüğü.

  durum o halde ki, yeni türeyen kelimelerin bu sözlüğe dahil edilip basında yer bulması mevzuu, oldukça eskiye dayanan ve bir o kadar da ilginç bir tarihe sahip: http://goo.gl/ztjvd
 • size, oxford ingilizce sözlük, bir deli tarafından yazıldı desem, herhalde bana deli dersiniz... ama bu bir gerçek.

  william chester minor, yale üniversitesi’nde tıp okudu. mezun olur olmaz, amerikan iç savaşı’nda, cerrah yüzbaşı olarak görev aldı. kendi askerlerini ameliyat etmenin yanında bir başka görevi ise düşman askerlere işkence yapmaktı. bu ve savaş içinde yaşadığı diğer olaylar, onun akıl hastası olmasının ana nedeniydi. şizofreni belirtilerini çok sık göstermesi nedeniyle askeriye, onu tedavi için bir hastaneye gönderdi fakat durum değişmeyince minor’u askerlikten attı. cerrah doktor william minor, askerlikten atıldıktan sonra, 1871’de ingiltere’ye yerleşti. londra’da şizofreni paranoyası yüzünden, evine hırsız olarak girdiğini sandığı birini öldürdü.

  william minor, akıl hastası olduğundan hapishane yerine, bir akıl hastanesine kapatıldı. burada, bir ilan sayesinde profesör james murray isimli birinin, bir sözlük yazmak için gönüllü kişiler aradığını öğrendi ve bu projeye gönüllü olarak çalışmak icin başvurdu.

  dr. minor ve prof. murray sözlük projesinde birlikte çalışmalarına rağmen, 7 yıl sonra yüz yüze tanıştılar. çalışma arkadaşlığı, yakın dostluğa dönüştü kısa zamanda ve bugün bizlerin çok iyi bildiği oxford ingilizce sözlük gibi bir başyapıt bu iki kişinin ortaklığı sonucu doğmuş oldu.
 • individual olarak abone olacağım derseniz karşınıza yıllık 265 pound gibi bir rakam çıkaran definitive ve soyguncu sözlük.
 • yeni bir kelime eklenebilmesi için, kelimenin en az 10 senedir kullanılıyor olması kuralı aranan büyük ingilizce sözlüğü. bu kural ise geçtiğimiz yıllarda bir istisna ile kırılmış ve tweet sözcüğünün yeni anlamı, twitter henüz hayatımızda 7 senedir bulunduğu bir zamanda sözlükteki yerini almış.