• şöyle kafa dengi 1-2 profesör, bir de merkezi yerde kelepir bir apartman bulursam (kapanmış dersane filan varsa en idealı o aslında) açmayı düşlediğim üniversite.

ki insanlara "hangi üniversiteden mezunsun?" diye sorduklarında "oxford ve harvard üniversiteleri" diyebilsinler. göğüslerini gere gere.

gerek eğitim kadrosu gerek yenilikçi yönetimi gerekse sosyal imkanları olarak devrim....yaratmayacak bir üniversite şimdi doğruya doğru.

ama işte ücretsiz kablosuz internet olur. bir iki pinpon masası koyarız. sigara odası, kantini filan olur. yeter bence.
  • şimdi tekrar düşündüm, kablosuz internet, pinpon masasıyla kurtarmayacak. kesinlikle olması gerekenler:

* kürek takımı. bu şart. "üniversitedeyken kürek takımındaydım" diyemeyen bir "oxford ve harvard üniversiteleri üniversitesi" mezunu hayal edemiyorum. haliç'e mi çıkartırız artık nereye çıkartırız bilmem ama işte bir yerde kürek çekecekler. dandik kanolar yeter.

* düz renkli kazağın dışına çıkan gömlek yakası. bu işte özel törenlerde filan giyilmeli. en azından fotoğraf çekilirken.

* profesörlere eşek şakası serbest. zira bildiğimiz kadarıyla büyük eşek şakası yapan iyi üniversiteli gençler bu tarz üniversitelerin temel taşları. ama öyle "bugün cuma enseyi kapa" şeklinde değil. böyle yaratıcı filan olmalı feci.

* etnik olarak çeşitlilik olmalı. afrikalısı, uzak doğulusu, pigmesi... üniversite broşüründe çimlere yayılmış olarak koyarız bunları da. parkorman'ın çimleri var. bedava konser bileti verdin mi direkt götürürsün zaten. hatta ordaki diğer insanlardan da alırız araya.
  • koridorlarinda yan yana okununca yangin yazan bos kovalar bulunmalidir. bir de bu kovalarin ust tarafinda kazma, kurek, bel gibi, yanginda ne ise yarayacaklari belli olmayan insaat aletleri bulunmalidir.
  • ibrahim tatlıses'e fahri doktorluk, o da yetmez fahri profösörlük ünvanı vermesi beklenen üniversite. böylece ibo'nun yıllardır süregeln oxford geyiğinden kurtulacağımız gibi üniversitenin de bedavadan reklamı yapılacak.
  • apartman kurbağalı dereye filan bakıyorsa daha da iyi olur. "bizim üniversitenin içinden öyle şirin bir ırmak akardı ki..." diye doya doya konuşabilirler.

dandiğinden de olsa bir futbol takımı olmalı bir de. dönüşümlü olarak herkes kaptan olur. "üniversite futbol takımının kaptanıydım" diyebilir herkes. desinler zaten.
  • ilk öğrencilerinden bazıları hemen eğitimi ve yönetimi eleştirmeli akabinde okuldan ayrılmalı ve cambridge ve yale universiteleri universitesini kurmaları gerekmektedir. böylece yıllar boyunca kapışılabilecek bir rakip bulunmuş olur.

ps: "lanet olası harvard'lı köpekler"
  • frat-hippi dengesi tutturulursa damgayı buraya basın partisi'nin çekirdek kadrosunu oluşturacak mezunlar verecektir.
  • dahi profesörlerinden bir tanesi aslında gizli bir seri katil olmalı yoksa vallaha billaha kaydolmam kaybedersiniz beni*
hesabın var mı? giriş yap