şükela:  tümü | bugün
 • morfin turevi kuvvetli agri kesici. 30 mg, benim gibi bir okuze bile halusinasyonlar gordurup huzurla uykuya daldiracak kadar kuvvetli.

  ayrica jack shepard da bır donem bu hapin muptelasi olmustur.
 • current tv'de yayınlanan vanguard*'ın the oxycontin express belgeselinde işlenmiştir.
 • etken maddesi icin (bkz: oxycodone)
 • patent suresi birkac gun once dolan bu ilacin jenerik versiyonlari abd'de uretilemeyecek. fda oyle buyurmus.

  http://www.nytimes.com/…html?ref=oxycontindrug&_r=0
 • purdue adlı firmanın ms contin adlı ağırlıklı olarak kanser hastalarına reçete edilen ağrı kesici ilacının patent süresi dolmaktadır. patent süresi dolduktan sonra ilacın muadilleri piyasaya çıkacak ve fiyatlar düşecektir. bu nedenle firma yeni ilaçlar üzerinde çalışmaya başlar. hali hazırda ms contin'de kullandıkları, ilacın etkilerini 12 saate kadar uzatan bir tekniği uzun süredir bilinen ve ucuz bir narkotik madde olan oxycodone üzerinde denerler. çalışmalar nihayetinde ortaya mucize ağrı kesici oxycontin çıkar.

  gerekli onaylardan sonra agresif bir pazarlama hamlesi ile "12 saat etkili" ve "günde sadece 2 tane ile etkili ağrı kontrolü" gibi sloganlarla piyasaya sürülen ilaç inanılmaz satış rakamları yakalar. 12 saat iddiası aynı segmentteki ağrı kesicilerin sunduğunun neredeyse iki katıdır ancak daha klinik deneyler aşamasında 12 saat iddiası ile ilgili şüpheler vardır. ilacı kullananların büyük bir kısmı etkilerin 6-8 saat kadar sürdüğünü belirtmekte, insanlar gözleri saatte bir sonraki dozu beklemektedirler. kısa bir süre içinde ilaç 12 saatte bir değil 8 saatte hatta daha da sık kullanılmaya başlanır. purdue hastaların ilacın etkilerinin beklentileri karşılamadığı durumlarda daha sık reçete edilmesini değil daha yüksek dozda ama yine 12 saatte bir alınacak şekilde reçete edilmesi için doktorlara baskı yapar. 10 miligramlık doz kısa sürede 40 ya da 80 miligramlara yükselir. kronik diz ya da bel ağrısı nedeniyle ilaca başlayan bir sürü insan bağımlı olur, bazıları işi sahte reçete düzenlemeye hatta eroin kullanmaya (zira oxycontin'den çok daha ucuzdur) kadar götürür. kimileri doz aşımından ölür...

  detaylar ve uzun hikaye için buradan
 • kripto para milyarderi mellon'un bağımlısı olduğu ve tedavi sırasında meksika'da ölmesine neden olan ilaç. eroinden beter diyorlar.
 • stephen king romanlarında bolca geçen amerikan eczanelerinden rahatlıkla(biraz uğraştırabilirler) alınabilen yasal uyuşturucu. amerika'daki bazı eczaneler bunun bağımlılarının verdiği kendilerine verdiği zarardan dolayı satışını yapmıyorlarmış.(tabelasına açık açık yazmış adam.)

  son olarak amazon.com'dan türkiye'ye satışı yapılmayan ürünlerden birisidir.
 • bu ilaca başlayanların bir süre sonra bağımlı hale geldiğini bilmelerine rağmen ilacı üretmeye devam eden ve acaip bir pazarlamayla daha da çok satan purdue firması ve milyarder ettiği sackler ailesi için the new yorker’in 2017’de yazdığı yazı big pharma’nın kirli çamaşırlarını gözler önüne seriyor:

  [https://www.newyorker.com/…-built-an-empire-of-pain https://www.newyorker.com/…-built-an-empire-of-pain]

  bir not: 2010’da ilacın patent süresi dolduğundan başka bir ilaçla karşımıza çıkmışlar. bir önceki ilaçta her 12 saatte alınması gereken bu ilaç bazı insanları kesmemeye başlıyor ve daha sık alınmaya başlıyor. hatta daha hızlı ve çok etki etmesi için ezip direk çekiyorlar ya da enjekte ediyorlar. yeni çıkan ilaç ezildiğinde sakız gibi bir kıvama geldiği için önceki ilaçtaki bu suistimali gidermişler. ama bu sefer de bağımlılar bu ilacı kullanıp kafa olamadıkları için yerine eroin almaya başlamışlar. 2010’dan sonra eroin kullanımı artmış!