şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: adım baran, yaşım 14.

  hilenin minimum olduğu seçim mümkündür.
  şöyle ki:
  türkiye genelindeki 970 ilçenin her birinin kapalı spor salonu ya da kültür merkezi gibi bir yeri seçilerek birer tane salon açılır ve içine 10-20 adet sandık kurulur. ses ve görüntü kaydı yaparak bu salonlarda geçen bütün konuşmalar ve yapılanlar internetten yayınlanır.
  vatandaş, devletin 1000 kanaldan yayın yapacak büyüklükte server'larından yayınlanan bu sandıklardan istediğinin numarasını girerek o sandıkta olanları izleyebilir ve konuşulanları dinleyebilir.
  büyük şehirlerin nüfusu 300 binin üzerinde olan ilçelerine ikişer salon açılabilir ki bu kadar nüfusu olan 40-50 tane ilçe var.
  her salonda kolluk kuvvetleri ve gerektiğinde başvurmak üzere avukatlar görevlendirilir ve bir adet bağımsız salon başkanı ya da partililerden oluşan bir komisyon salonu yönetir. bu başkan ilçenin kaymakamı, komisyon da partilerin ilçe başkanları olabilir.

  seçim cuma sabahından pazar akşamına dek sürer ve her vatandaşın seçmen kağıdında oy kullanacağı gün belirlenir. sandıklardaki görevliler vardiyalı olarak görev yapar. böylece sandıklarda kalabalığın ve izdihamın önüne geçilir.
  belediyeler kendi seçim salonlarına ulaşımın sorunsuz sağlanmasından sorumlu olurlar. hatta ücretsiz olabilir. ek seferler konabilir.

  tam hesaplamadım ancak 60 milyon seçmen var desek, sandık başına günde 2000 seçmen düşüyor ki bu da gün içine olabildiğince dengeli dağılırsa gayet makul bir sayı.
  seçim süresi bir haftayı kapsayacak şekilde uzatılabilir, ya da salon sayısı her 200 bin nüfus için ilçe başına bir tane arttırılabilir.

  edit:tanım
 • (bkz: oy çalınmasını önleme yöntemleri) başlığına yönlendirilebilir. zira birden fazla yöntem önerisi olmuş.