şükela:  tümü | bugün
  • cok ozel bir hirsizlik turudur. eger her hangi bir ulkede iktidar partisi uyesi iseniz, elinizde bolca secenek vardir.

mesela elektrigi kesebilirsiniz, sandik gorevliniz, elektrigin kesilecegi saati biliyorsa, kesinti yasandiginda bir iki dakika icinde yaratici methodlarla partinize bir 10 15 oy kazandirabilir en az. yetenekliysa bunun cok ustune cikabilir.

ya da iktidarda oldugunuza gore ayni zamanda basbakan olan parti lideriniz, secim sonuclari henuz ortadayken cikar bir balkon konusmasi yapar, muhalefet parti sandik gorevlileri demoralize olur gorevlerini birakir. hepsi birakmasa da muhalif parti gorevlileri azaldiginda hile yapma sans ve firsatiniz artacaktir.

dusuk oy aldiginiz sandiklarda defalarca sayim yapilmasini istersiniz, ve en ufak sorunu olan oyun iptal edilmesini saglarsiniz. bunu yapmak icin tabii karsinizdaki parti gorevlilerinin sizin kadar inatci olmamasina baglidir. ama eger ayni anda binlerce sandikta koordineli bir sekilde bunu yapiyorsaniz, ciddi sayida oy kazanmaniz mumkundur, karsi taraf sizin bunu yapacaginizi anlayip organize olmadiysa.

sonuc olarak unutmayin, onemli olan halkin verdigi oy degil, sayimdan cikan oydur. bircok ildeki basariniz, hatta kimi zaman iktidariniz, aradaki farka bagli olabilir.
  • yurt dışı seçimleri sırasında uygulanmış yeni bir yolunu öğrendim belki daha önceden uygulanmıştır ama ben yeni öğrendim ve bilgiyi paylaşmak istiyorum.

seçmen pusulasının arkasına vurulan mührü, oyunu geçerli saymak istediğiniz partinin bölgesine gelecek şekilde çok fazla mürekkeple basıyorsunuz mürekkep ön tarafa emile emile iz bırakacak fakat ilk anda baktığınızda henüz iz yok yada olsa da siz bunu normal bir iz sanıyorsunuz ama başka bir yere mühür bastığınızda sandık kurulunda bu çakallığı yapanlar burada da iz var oy geçersiz 2 kez mühür basılmış diyerek oyunuzu geçersiz kılıyor. eğer aynı bölgede 2 mühür izi olsa dahi hangi partiye verildiği belli olduğu için geçerli sayılıyor.