şükela:  tümü | bugün
  • seçmenin oy vermemesi, siyasi bir anlam içerir.
  • eger hic bir alternatifte kendini bulamamaktan yapiliyorsa umrumda degil. saygi duyarim.
    fakat sen, muhalif bi partiye oy atacakken, evet chp, anketlerce sonucu anladigini dusunerek bunlar yine tek parti diye sandiga gitmeyecek adam;
    eger dokunduysa sana hakkimi helal etmiyorum ulan!

oy kullanmayan secmen %20leri buldu insafsizlar nasil secimin sonucu belli! senin yuzunden basimizda ulan bunlar! sana kiziyorum evet. ne kizcam seriatcilara. yaziklar olsun sana...
  • eylemi yapan kişinin, matah bir şeymiş gibi anlattığı saçma duruştur. ülkeye ve ülkeyi yönetenlere isyan edip, ardından da utanmadan "ben oyumu kimseye vermedim, oy verecek kimse yok" diye söylenir. nesilleri tükenecek gibi değil.
  • 2011 seçimlerinde 6,5 milyon kişinin yaptığı garip eylem. yaklaşık 1 milyon kişide hatalı oy kullanmış.
    toplam seçmen sayısı zaten 50 milyon. akp 21 milyon ile birinci bitirdi yarışı. chp 11, mhp 6 milyon oyla devam etti.
  • net olarak salaklık.

diyor ki "ben kullanıyorum sonra seçtiğim parti barajı geçemiyor o yüzden kötü yola düşüyor benim oyum!"
    abi sen kullanmadığın için seçtiğin parti barajı geçemiyor zaten... kullan.

#oykullanmayankalmasın

edit: iyi bir twitter kullanıcısı olmadığım gibi 25 kişilik takipçiyee sahibim. hiç hashtag yayamam lan ben. birileri güzel bişeyler bulsun da yaysın amk. oy kullanmayan birinin gelip de demokrasiden bahsetmesi mantıklı değil.
  • özellikle rejim değişiminden korkulan dönemlerde yapılması hainliktir.
  • şu ülkedeki tek! yasal hakkımızı kullanmamaktır.

göt kılı bile söz sahibi olacak da ben neden sözümü en net söyleyebileceğim yerde susayım ki?
  • çok yanlıştır.

yıllar önce bir yerden duyduğum düsturu paylaşma gereğini hissediyorum. oy kullanmamak demek bir nevi, başa geçecek olan insanların senin her türlü hakların üzerinde istediklerini yapabileceklerine onay vermek demektir. bu sistem benim umurumda değil demektir. ayrıca, bir oy neyi değiştirir diye düşünmemek gerekir, zira bu da kumsala vuran denizyıldızı hikayesine benzer. bir oy çok şeyi değiştirir.

unutmayın, george w bush, abd seçimlerinde milyonlarca oyların içinden sadece birkaç bin oy farkla al gore'u geçti.. sadece birkaç bin oy... ve o günden sonra özellikle ortadoğu'da hiçbirşey eskisi gibi olmadı.

düstur dedim nerelere geldim, aha şimdi geliyor.

bak sevgili kardeşim, hiçbir partiyi sevmiyor olabilirsin, bundan kendine göre haklı sebeplerin muhakkak vardır.
    sırf bu yüzden oy kullanmak istemiyorsun, ama farkında olmadan içlerinde en nefret ettiğin partinin ikditara gelmesine izin veriyorsun. zira senin oyun olmayınca o partinin oyları fazla gözüküyor. toplam oy sayısı az oluyor.

o hiç sevmediğin seçim barajını sen kendin bizzat oy vermeyerek koymuş oluyorsun farkında değilsin.

bak bunu iyi dinle, yapılacak şey şudur:

1. bütün partileri nefret sırasına göre dizmek

2. en üste en nefret ettiğin partiyi yaz.

3. sonra daha az nefret ettiğin, sonra daha az nefret ettiğin..

4. böylece oy pusulasındaki bütün paritlerin nefret sıralamasını yapmış oldun.

5. en üstte en nefret ettiğin ve hiçbir zaman oy vermeyeceğin parti var, di mi?

6. en altta ise en az nefret ettiğin parti.

7. hah, şimdi git, o listenin en altındaki partiye oyunu ver. ama muhakkak oy ver.

sen oy vermezsen, senin listenin en üstündeki partinin iktidara gelmesine zemin hazırlamış olacaksın çünkü.
  • dünya üzerinize üzerinize geliyosa bile sandığla gidip sırf gıcıklığına boş kağıt vermek bile bundan daha iyidir.

ama en iyisi herkesin istediğine oy verebildiği sistemdir: (bkz: #seçimbarajıkalksın)
  • iktidarın ekmeğine yağ sürmektir, bal çalmaktır.

son seçimlerin temmuz ayına, insanların tatilde olduğu günlere neden denk getirildiğini düşündünüz mü?

baraji gecemeyen siyasi partilere verilen ve/veya gecersiz sayilan oylar, baraji gecen partilere aldiklari oy orani dogrultusunda dagitiliyor.

ornegin x sehrinden 10 adet milletvekili cikacak nufus yogunlugundan dolayi, %30 a partisi oy aliyor, %20 b partisi oy aliyor. geriye kalan %50 oy da ya gecersiz ya da baraji gecemeyen bir partiye verilmis.

gecersiz oylar dagitilmadan once milletvekili sayilari: a partisi: 3, b partisi: 2

daha sonra gecersiz ve baraji gecemeyen partiye verilen oylar ayni oranda dagitiliyor.

a partisi: 6, b partisi: 4 milletvekili cikartiyor.

yani oran sabit kaliyor.

bu durumda soyle aciklamak gerek daha basit anlamiyla.

ornegin a partisine verilen her k adet oy 10 adet milletvekili secilmesini sagliyor diyelim matematiksel olarak.

bu durumda gecerli sayilmayan ve baraji gecemeyen partiye verilen her k adet oy, a partisinin (%30 oy aldigini varsayalim) 3 adet milletvekili cikartmasini sagliyor.

yani ozetle, gecersiz olan oylar baraji gecen partiler arasinda, aldiklari oy oranina gore dagitiliyor.