şükela:  tümü | bugün
  • 18 yaşını geçmemiş kişiler.**
  • 'ben sadece namuslu adamlara oy veririm!' ilkesini benimsemis birinin mecburen icine girecegi grup.
  • sisteme zerre inanci olmayan kisilerdir. bir önceki seçimlerde chp'ye oy vermedikleri ve meclis'e girememesine neden olduklari (!) için suçlanirlar. new model army dinleyip tüm gün tembel tenekecilik oynarlar..
  • yapmadiklari secimden dolayi, icinde bulunmak istemedikleri sistemi dolayli olarak destekleyen ki$iler.
  • biraraya gelip güçlendikçe yanlarına kendileri gibi insanları çeken, vermedikleri oylar sayesinde skindirik insanlarla dolu çürümüş-kokuşmuş siyasi oluşumların baraj altında kalmasına, dolayısıyla bu oluşumlardaki eblek organizmaların ve yöneticilerinin akıllarının başlarına getirilmesi hareketine katkıda bulunan nezih insanlar topluluğudur kimine göre.

(kimbilir belki bana göre)
  • bir siyasi partiye oy vermeyi ciddi bir iş olarak gören, insanın siyasal duruşunu en net şekilde göstereceği için bu konuda hassas olan ve samimiyetine inanmadığı bir siyasi parti yoksa oy da kullanmayan insanlar.. bu insanların oy kullanmaması siyasi faaliyette bulunmaması anlamına da gelmez ayrıca. çeşitli kuruluşlarda (vakıf, dernek, dergi vs) inandıkları siyasal görüş doğrultusunda pekala faaliyet gösterebilirler.
  • bunların bir kısmı daha baştan sayılmayı red etmiş, nüfus sayımları esnasında köylerine gelen sayım memurunu kovmuş, çeşitli medya organlarına "siyasiler bizi kandırdı, bizden oy beklemesinler artık" diye beyanat verip arkasında duran kişilerdir, saygı duyulasıdırlar...
  • kötünün iyisini seçerek kendini sınırlayanlardan olmayan grup. en azından, kötünün iyisi seçilince 'ben seçmedim' diye kaçış yolu uydurabilecek insanlar.
    :p
  • özellikle doğu anadolu'da oy kullandıkları halde sandıklar değiştirildiği için oy kullansa da kullanmasa da bir şey değişmeyeceğini bilen insanlar vardır bir de bu gruba dahil olan...onlar kendilerine batırılacak iğnenin ucu ile fazla ilgilen(e)mezler zaten...
  • hak ehliyetine sahip olmayanlar. isteseler de oy kullanamazlar zaten, cunku akli selim sahibi sayilmazlar ve temyiz kudretinden yoksun kabul edilirler.